Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Superligans damlag

Här är Superligans damlag inför säsongen 2012/2013, med alla spelarövergångar.

Annons


Dalen
Senaste placering: 7. Slutspel: Kvartsfinal.
Favoriter: Iksu, Kais Mora.
Egen placering: Slutspel.
Hemmaarena: Gammliahallen.
Snittpublik hemma: 374.
Tränare: Urban Karlsson, Stefan Holmström, Helena Yngvesson.
Nyförvärv: Amanda Dahlin (f) Bern Capitals, Schweiz.
Spelarförluster: Emmy Persson (mv) slutat, Malin Nordlinder (b) Holmsund City, Matilda Lundgren (f) slutat, Julia Nordin (f) IKSU, Frida Johansson (f) IBF Dalen.

Djurgården
Senaste placering: 3. Slutspel: Semifinal.
Favoriter: Iksu, Kais Mora, Djurgården, Rönnby, Pixbo.
Egen placering: Slutspel.
Hemmaarena: Eriksdalshallen.
Snittpublik hemma: 304.
Tränare: Tony Forsberg.
Nyförvärv: Emelie Frisk (mv) IBF Älvstranden, Emma Dahlström (c) Södertälje, Katarina Ekstam (f) Huddinge, Matilda Rotevall (f) Täby, Sara Simonsson (f) Pixbo Wallenstam.
Spelarförluster: Erika Tjusberg (b) Huddinge, Lisa Johnsson (b) Bele Barkaby, Emma Rothoff (b) Täby, Sanna Rådström (b) och Josefin Nilsson (f) båda Tyresö Trollbäcken, Hermine Dahlerus (c) slutar, Malin Andréason (f) Endre.

Endre
Senaste placering: 8. Slutspel: Kvartsfinal.
Favoriter: Iksu, Endre.
Egen placering: Slutspel.
Hemmaarena: Södervärnshallen.
Snittpublik hemma: 456.
Tränare: Tom Iversjö, Mikael Järlö.
Nyförvärv: Hanna Sihlman (mv) comeback, Erika Rosenqvist (b) comeback, Malgorzata Pazio (b) Dzikie Gesi Zielonka, Polen, Olivia Ruthström (b) Endre Ungdom, Corin Rüttimann (c) Piranha Chur, Schweiz, Julia Suter (f) Dietikon, Schweiz, Emma Ahlqvist (f) Endra Ungdom, Malin Andreason (f) Djurgården.
Spelarförluster: Lauma Visnevska (mv) och Anete Seina (b) båda slutat, Eva Didriksson (b) timeout, Maria Zillén (f) och Emma Järlö (f) båda slutat, Jenny Lillehökk (f) slutat, Josefine Holmert (f) Linköping.

Falun
Senaste placering: 5. Slutspel: Kvartsfinal.
Favoriter: Iksu.
Egen placering: Slutspel.
Hemmaarena: Falu Kuriren Arena.
Snittpublik hemma: 368.
Tränare: Peter Hinders, Joachim Paulsen.
Nyförvärv: Eeva-Stiina Laurila (mv) Borlänge, Kajsa Larsson (b), Frida Eriksson (b) och Elin Björkman (f) samtliga Gävle GIK, Linette Kouru (f) Täby.
Spelarförluster: Emma Lundmark (b) slutat, Amanda Johansson (b) Karlstad, Malin Dalbjer (f) slutat, Sara Kristoffersson (f) KAIS Mora, Elin Lund Jonsson (f) Hudik/Björkberg IBK.

Huddinge
Senaste placering: 10.
Favoriter: Inget tips.
Egen placering: Slutspel.
Hemmaarena: Storängshallen.
Snittpublik hemma: 171.
Tränare: Per Tjusberg, Anders Schough.
Nyförvärv: Erika Johansson (mv) Telge SIBK, Eva Riddervold Sandberg (mv) och Louise Nielsen (b) båda Huddinge J-lag, Sara Berg (b) Balrog, Erika Tjusberg (b) Djurgården, Elin Åström (c) Huddinge J-lag, Fanny Schulstad (f) Örebro, Sani Klinga (f) IBF Älvstranden.
Spelarförluster: Nelly Nyberg (mv) Tyresö Trollbäcken, Helle Lyng Grönbech (b) AoB Floorball, Danmark, Anna Wiman (c) Linköping, Sara Svensson (c) och Madelene Westerberg (f) båda Tyresö Trollbäcken, Katarina Ekstam (f) Djurgården, Josefine Liiv (f) FBI Tullinge (lån).

Iksu

Senaste placering: 1. Slutspel: SM-guld.
Favoriter: Iksu, Kais Mora, Pixbo, Djurgården.
Egen placering: SM-guld.
Hemmaarena: IKSU Sportcenter Arenan.
Snittpublik hemma: 299.
Tränare: Johan Sjöström, Tomas Hugosson Wallgren.
Nyförvärv: Evelina Wahlström (b), Karin Nygren (b), Cornelia Fjellstedt (F) och Carolina Deurgen (f) samtliga RIG Umeå, Julie Nordin (f) Dalen.
Spelarförluster: Emma Torikka (b) Örnsköldsvik IBK, Martina Söderqvist (f) slutat.

Jönköping
Senaste placering: 13. Kvalserien: 1.
Favoriter: Iksu, Kais Mora.
Egen placering: Bättre än i fjol.
Hemmaarena: Jönköpings Idrottshus A.
Snittpublik hemma: 186.
Tränare: Victor Wolf, Andreas Runnö, Johan Bernhardsson.
Nyförvärv: Isabell Rudman (mv) Färjestaden, Johanna Johansson (b) Fröjered, Natalie Hansson (c) Åkersberga IBF, Rebecka Suneson (c) Lockerud, Charlotta Hjort (f) Södra Dal, Angelica Högberg (f) Fröjered, Amanda Ingvarsson (f) Olofström, Malin Strand (f) Östra Jönköping.
Spelarförluster: Josefin Hofmeijer (mv) Linköping, Linda Thorman (b) klubb ej klar, Sara Anteryd (f) Fröjereds IF, Caroline Hansen (f) Solfjäderstaden IBK, Therese Isaksson (f) Huskvarna, Frida Nydén (f) slutat.

Kais Mora
Senaste placering: 2. Slutspel: SM-silver.
Favoriter: Många om budet.
Egen placering: SM-guld.
Hemmaarena: Unihoc Arena.
Snittpublik hemma: 424.
Tränare: Roger Jonsson, Anders Sundbye.
Nyförvärv: Johanna Persson (f) Gävle, Sara Kristoffersson (f) Falun.
Spelarförluster: Natalie Stadelmann (c) Piranha Chur, Schweiz.

Karlstad
Senaste placering: 12.
Favoriter: Iksu, Kais Mora, Rönnby.
Egen placering: Bättre än förra säsongen.
Hemmaarena: HAIK Arena.
Snittpublik hemma: 195.
Tränare: Anders Hägglund, Patrik Ögren.
Nyförvärv: Malin Prestberg (b) Skattkärrs IK, Linnea Juhlin (b) Sjöstad, Malin Hjelm (c) och Rebecca Berglund (f) båda GS86 AIF.
Spelarförluster: Lisa Haglund (b) Linköping.

Linköping
Senaste placering: Div 1 mellersta: 1. Kvalserien: 2.
Favoriter: Iksu.
Egen placering: Topp tio.
Hemmaarena: Linköping Sporthall.
Snittpublik hemma: 119.
Tränare: Roland Andersson, Joakim Bååth.
Nyförvärv: Matilda Östlund Visén (mv) Örnsköldsvik, Josefine Hofmeijer (mv) Jönköping, Susanne Gustafsson (b) IBF Linköping, Lisa Haglund (b) Karlstad, Josefine Holmert (b/c) Endre, Anna Wiman (c) Huddinge.
Spelarförluster: Sofia Pettersson (mv) slutat, Emelie Travtjenko (b) Solfjädern (lån), Jennie Söderstedt (c) slutat, Sofie Ledin (c) Solfjädern (lån), Ia Kaugesaar (f) slutat, Maja Rehn (f) IBF Linköping.

Pixbo Wallenstam
Senaste placering: 6. Slutspel: Semifinal.
Favoriter: Iksu, Kais Mora.
Egen placering: Topp fyra.
Hemmaarena: Wallenstamhallen.
Snittpublik hemma: 425.
Tränare: Jacob Bandling Melin.
Nyförvärv: Anna Selander (b) RIG Umeå, Amanda Mellberg (b) Täby IS, Jennie Andersson (b) Karlstad IBF, Jessica Allansson (f) IBF Pixbo.
Spelarförluster: Jennie Svedberg (mv) slutat, Jessica Ek, (b) slutat, Jorunn Göransson (b) och Alicia Fylke (f) båda timeout, Sara Simonsson (f) Djurgården, Linnie Ahlberg (f) och Camilla Molander (f) båda IBF Älvdalen.

Rönnby
Senaste placering: 4. Slutspel: Kvartsfinal.
Favoriter: Iksu, Kais Mora.
Egen placering: Slutspel.
Hemmaarena: Kristianborgshallen.
Snittpublik hemma: 283.
Tränare: Stefan Lindgren, Jonas Eriksson.
Nyförvärv: Lovisa Frisk (mv) Södertälje IBK, Helena Lundqvist (f) Sala Silverstaden IBK.
Spelarförluster: Hanna Pettersson (mv), Hillevi Carlsson (b) och Katarina Tuominen (b) samtliga slutat Petra Weiss (f) UNC Dietlikon, Schweiz.

Sala Silverstaden
Senaste placering: 11.
Favoriter: Iksu, Kais Mora.
Egen placering: Slutspel.
Hemmaarena: Sala Idrottshall.
Snittpublik hemma: 463.
Tränare: Matin Swedén, Joacim Frankiewitz.
Nyförvärv: Hanna Johansson (mv) Morgongåva, Katarina Agerberg (mv) Jemtland Innebandy, Anette Lundin (b) Örebro, Therése Tillenius (b) Krylbo AIS, Emma Björkvall (b) Josefin Lindström (c), Ebba Olsson (c) och Hanna Juhlin (f) samtliga Sala U-lag, Kajsa Lasses (f) och Evelina Rösnäs (f) båda Gävle GIK, Michelle Linhart (f) Vänersborg, Anna Nyman (f) och Kajsa Lihagen (f) båda Örebro, Cecilia Bäckvall (f) Jemtland Innebandy.
Spelarförluster: Frida Färnqvist (mv) Sala Silverstaden D2,Christelle Niva (b) Hässelby, Frida Lans (b), Isabelle Johansson (b), Johanna Linde (b) och Zelite Bankava (c) klubbar ej klara, Madelene Backlund (c) Västerås Ungdom, Lena Landqvist (f) slutat.

Täby
Senaste placering: 9.
Favoriter: Iksu, Kais Mora.
Egen placering: Slutspel.
Hemmaarena: Tibble CC.
Snittpublik hemma: 182.
Tränare: Tomas Davies, Alexander Brinkmann, Anders Fornander.
Nyförvärv: Hanna Hanve (mv) Östra, Emma Rothoff (b) Djurgården, Sarah Sörman (b) Örebro SK, Mathilda Hardmeier (b) och Linnea Almgren (b/c) båda Täby U-lag, Geraldine Rossier (f) Piranha Chur, Schweiz, Annelie Westén (f) Järfälla, Ellen Sjöström (f) Åkersberga.
Spelarförluster: Amanda Mellberg (b) Pixbo Wallenstam, Johanna Andersson (b) Irene Ardenstedt (b) Anna Nyberg (b) och Mikael Hedlund (f) samtliga slutat, Nikolina Sjöberg (f) Hässelby, Moa Hedlund (f) och Julia Forsberg (f) båda Bele Barkaby, Linette Kouru (f) Falun, Matilda Rotevall (f) Djurgården, Natalie Hansson (f) Jönköping.

Premiären
Fredag 21 september:
Linköping–Jönköping
Lördag 22 september:
Dalen–Täby
Djurgården–Pixbo Wallenstam
Rönnby–Iksu
Söndag 23 september:
Karlstad–Endre
Falun–Huddinge
Sala Silverstaden–Kais Mora

Sammanställt av: Jan Nicklasson