Annons
Vidare till dt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Starkt startfält på DM i orientering – Tove Alexandersson vann hemma i Borlänge

Domnarvets GoIF sällar sig nu till den skara klubbar som inte ställer in, utan ställer om och fortsätter att hålla idrotten levande på ett ansvarsfullt sätt under coronapandemin.
I helgen arrangerades orienterings-DM i medeldistans i Borlänge med Tove Alexandersson från Stora Tuna och Daniel Hajek från Malungs OK Skogsmårdarna som segrare i seniorklasserna.

Terrängen mellan Fågelmyra och Bergebo bjöd på en del överraskande utmaningar i sluttningarna. Tove Alexandersson från Stora Tuna OK hade dock inga problem med det utan tog en överlägsen seger före Jennie Börjesson Eriksson från Malungs OK Skogsmårdarna.

I herrklassen var det desto tätare och där gick Daniel Hajek från Malungs OK Skogsmårdarna segrande ur striden 20 sekunder före Ludvig Åhlund från samma klubb.

I juniorklasserna kan särskilt nämnas Vendela Söderqvist från OK Kåre i D18 och Henrik Petrisi från Västerbergslagens OL som båda vann sina klasser med god marginal.

Intresset var stort från elit, ungdomar och motionärer, som deltog i olika startgrupper utspridda under hela dagen från morgon till kväll. Som bilden visar, så blev det aldrig fråga om någon trängsel då tävlingen pågick under nästan tio timmar.

Resultat/2020-09-12 DM, medel, Dalarna

D21, 4 075 m: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 28.23, 2) Jennie Börjesson Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, +6.45, 3) Magdalena Olsson, Stora Tuna OK, +6.50.

H21, 4 900 m: 1) Daniel Hájek, Malungs OK Skogsmårdarna, 30.10, 2) Ludvig Åhlund, do, +0.20, 3) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, +0.35.

D18, 3 450 m: 1) Vendela Söderqvist, OK Kåre, 27.32, 2) Tilda Golsäter, Korsnäs IF OK, +4.15, 3) Elsa Göras, Leksands OK, +4.21.

H18, 3 450 m: 1) Henrik Petrisi, Västerbergslagens OL, 21.44, 2) Simon Karlsson Holmer, IFK Mora OK, +2.49.

D16, 3 400 m: 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 26.53, 2) Karolina Andersson, Dalaportens OL, +3.03.

H16, 3 400 m: 1) Leo Alvolin, OK Kåre, 23.56, 3) Helmer Jöhnemark, Stora Tuna OK, +2.42.

D14, 2 850 m: 1) Elsa Golsäter, Korsnäs IF OK, 31.33, 2) Ester Simonen, Stora Tuna OK, +1.43, 3) Alma Jöhnemark, do, +6.21, 3) Maja Mases, do, +6.21.

H14, 2 850 m: 1) Malte Söderlund, Karlsbyhedens OK, 21.48, 2) Alfred Danielsson, IFK Mora OK, +0.48, 3) Walter Söderqvist, OK Kåre, +5.51.

D12, 2 450 m: 1) Hilma Dalin, OK Kåre, 21.02, 2) Lova Wilén, Leksands OK, +0.44, 3) Maja Maxén, Stora Tuna OK, +2.15.

H12, 2 450 m: 1) Oskar Kaipe, OK Kåre, 16.51, 2) Jonatan Haglund, IFK Hedemora OK, +1.18, 3) Viktor Kullman, Stora Tuna OK, +1.28.

D10, 2 125 m: 1) Kajsa Wilén, Leksands OK, 18.14, 2) Eimy André, Svärdsjö SOK, +1.04, 3) Klara Sernfält, Leksands OK, +1.11.

H10, 2 125 m: 1) Axel Stolt, Leksands OK, 16.43, 2) Elliot Tysk, OK Kåre, +1.19, 3) Ludvig Ståbi, do, +1.36.

D35, 3 850 m: 1) Susanna Mårtensson, Stora Tuna OK, 50.05, 2) Anna-Karin Nilsson, Malungs OK Skogsmårdarna, +16.33.

H35, 4 400 m: 1) Björn Kajs, IFK Mora OK, 45.45.

D40, 3 450 m: 1) Therese Bergqvist, Korsnäs IF OK, 30.28, 3) Helena Wallman, Västerbergslagens OL, +5.57.

H40, 4 075 m: 1) Greger Tysk, OK Kåre, 30.03, 2) Rikard Claesson, Stora Tuna OK, +0.20, 3) Bengt Leandersson, Älvdalens IF OK, +1.00.

D45, 3 050 m: 1) Helena Norberg, Stora Tuna OK, 24.51, 2) Elin Tysk, OK Kåre, +2.55, 3) Lena Karlsson Holmer, IFK Mora OK, +3.22.

H45, 3 950 m: 1) Lars Åkerman, Malungs OK Skogsmårdarna, 32.15, 2) Jonas Buud, IFK Mora OK, +0.54, 3) Anders Oksvold, OK Kåre, +1.04.

D50, 2 950 m: 1) Charlotta Giberg, Hellas Orientering, 31.52, 2) Lena Petrisi, Västerbergslagens OL, +6.56, 3) Berit Gummus, IFK Mora OK, +8.35.

H50, 3 700 m: 1) Johan Alfredsson, Stora Tuna OK, 28.58, 2) Henrik Jonsson, IFK Mora OK, +0.37, 3) Magnus Fredriksson, Korsnäs IF OK, +1.56.

D55, 2 950 m: 1) Anna Von Krusenstierna, OK Kåre, 33.39, 2) Lotta Jungåker, Korsnäs IF OK, +2.08, 3) Mia Gustafsson, OK Kåre, +11.13.

H55, 3 700 m: 1) Håkan Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 26.39, 2) Tomas Löfgren, Stora Tuna OK, +1.32, 3) Pär Stål, Västerbergslagens OL, +2.24.

D60, 2 375 m: 1) Anna-Lena Andersson, Västerbergslagens OL, 28.27, 3) Marie Malmberg, Kvarnsvedens GOIF OK, +4.00.

H60, 3 600 m: 1) Stefan Nyberg, Avesta OK, 29.00, 2) Anders Gedin, Säterbygdens OK, +4.31, 3) Hans-Peter Olsson, Älvdalens IF OK, +5.25.

D65, 2 375 m: 1) Ing-Marie Mozélius, Stora Tuna OK, 39.08, 2) Lilian Boremyr, Kvarnsvedens GOIF OK, +30.36.

H65, 2 675 m: 1) Jan Lärfars, Leksands OK, 23.39, 2) Peter Lidholm, IFK Hedemora OK, +0.37, 3) Hans Andersson, Västerbergslagens OL, +2.11.

Tipsa oss!

Har du något du vill berätta eller kanske fångat något intressant på bild?

Skicka tips