Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Truppen uttagen till för-VM

Annons

SKIDORIENTERING/

ÖSTERSUND.

u Efter SM i Idre har den svenska truppen tagits ut till för-VM och världscup i Östersund och Timrå .

På hemmaplan tillåts man starta med åtta damer resp herrar.

Efter framgångarna för de svenska skidorienterarna vid EM i Italien fortsätter världscupen på hemmaplan med tävlingar i Östersund och Kovland/Timrå 8-15 februari. Till dessa tävlingar, som också är för-VM, är intresset mycket stort. 70 herrar och 39 damer från 16 nationer har redan anmält sig.

Bland favoriterna finns Östersundsåkarna Bertil Nord-qvist och Tomas Löfgren på herrsidan och Stina Grenholm och Marie Lund på damsidan.

Uttagna åkare

Östersund (för-VM)

Damer: Ann-Charlotte Carlsson, Filipstads SF, Lena Eliasson, IF Hallby SOK, Stina Grenholm, Vittjärvs IK, Klara Håmås, IF Hallby SOK, Ingela Jönsson, Fältjägarnas IF, Karin Kjellman, VK Uvarna, Marie Lund, Fältjägarnas IF, Ida Wikström-Holmgren, Vittjärvs IK. Reserver: Johanna Maxén, Domnarvets GoIF, Louise Woxlin, Alfta-Ösa OK, Kajsa Dahlberg, IFK Kiruna.

Herrar: David Andersson, Västerbergslagens OL, Peter Arnesson, IF Hallby SOK, Johan Granath, Domnarvets GoIF, Jörgen Johansson, Umeå OK (endast mass-start och stafett), Magnus Lindmark, IFK Kiruna, Tomas Löfgren, Fältjägarnas IF, Bertil Nord-qvist, dito, Oskar Svärd, dito (endast långdistans), Tobias Åslund, Domnarvets GoIF.

Reserver: Bengt Leandersson, Kvarnsvedens GoIF, Erik Engvall, Västerbergslagens OL, Conny Nilimaa, IFK Kiruna.

Uttagna åkare Timrå

Damer: Ann-Charlotte Carlsson, Filipstads SF, Lena Eliasson, IF Hallby SOK, Stina Grenholm, Vittjärvs IK, Ingela Jönsson, Fältjägarnas IF, Karin Kjellman, VK Uvarna, Marie Lund, Fältjägarnas IF, Johanna Maxén, Domnarvets GoIF, Ida Wikström-Holmgren, Vittjärvs IK. Reserver: Klara Håmås, IF Hallby SOK, Louise Woxlin, Alfta-Ösa OK, Kajsa Dahlberg, IFK Kiruna.

Herrar: Peter Arnesson, IF Hallby SOK, Johan Granath, Domnarvets GoIF, Jörgen Johansson, Umeå OK, Bengt Leandersson, Kvarnsvedens GoIF, Magnus Lindmark, IFK Kiruna, Tomas Löfgren, Fältjägarnas IF, Bertil Nordqvist, dito, Tobias Åslund, Domnarvets GoIF.

Reserver: Erik Engvall, Västerbergslagens OL, Conny Nilimaa, IFK Kiruna.


TT

Mer läsning

Annons