Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Styrkelyftare Eddie Berglund Folkares bästa idrottsutävare 2016

Folkare idrottsring har utsett bästa idrottsövare 2016.
Priset "Christian Bärjegårds minne" går till styrkelyftaren Eddie Berglund, Långshyttans atletklubb.

Annons

I Folkare idrottsring ingår Idrottsföreningar från Avesta och Hedemora kommuner. För att få utmärkelsen "Bästa idrottsutövare" ska idrottaren ha inlett sin karriär inom Folkare eller tävla för en "Folkare-klubb". Berglund vann VM-guld förra året och slog dessutom flera världsrekord.

Samtliga pristagare i Christian Bärjegårds minne:

1964 Bertil Norman IFK Hedemora Orientering

1965 Matti Poikala IFK Hedemora Brottning

1966 Monica Hermansson Avesta AK Slalom

1967 Kalle Johansson IFK Hedemora Orientering

1968 Folke Björkman Avesta OK Orientering

1969 Ester & Gunnar Lindgren Rembo IK Bågskytte /Sören Sjösten Folkare MK Speedway

1970 Kurt Westlund Folkare MK Isracing

1971 Yngve Dickfors Ruskpr Falun Båtracing

1972 Lennart Bergström Avesta Skg Skytte

1973 Lennart Lundgren SMK Hedemora Roadracing

1974 Susanne Sahlström Avesta Spg Sportskytte

1975 Erik Johansson Avesta OK Orientering

1976 Gunnar Martinsson Avesta AK Tyngdlyftning

1977 Birgitta Jönsson Avesta SS Simning

1978 Monica Ruud Avesta OK Orientering

1979 Lennart Bäckström SMK Hedemora Roadracing

1980 Anders Silvermark Avesta OK Orientering /Lars Welén Rembo IK Bågskytte

1981 Lars Lundgren-Myrberg BK Visenten Boxning

1982 Benny Östlund Avesta Spk Pistolskytte

1983 Hans Jansson Avesta, Fredrikshof Rullstol

1984 Marie Gustafsson Rembo IK Skid-OL

1985 Jonas Nilsson Hedemora, Sälens IF Slalom

1986 Barbro Viktorsson Hedemora, Borlänge BTK Bordtennis

1987 Ulf Stenlund Hedemora TK Tennis

1988 Roger Eriksson Rembo IK Bågskytte, hand.

1989 Marika Forsling Långshyttan, Horndals SK Skytte

1990 Tony Richardsson Avesta, Stockholm United Speedway/Marit Ruth Hedemora Alpin skid. hand.

1991 Nicklas Lidström Avesta, Västerås IK Ishockey

1992 Lars Dickfors Krylbo, Ruskpr. Falun Båtsport

1993 Per Berglund Långshyttans AK Styrkelyft

1994 Björne Karlsson Horndal, Åbågen, Arboga Enduro

1995 Erik Jonsson Rembo IK Bågskytte

1996 Rose-Marie Forslund Rembo IK Orientering

1997 Elin Ek Näs, Bergeforsen SK Skidor

1998 Fredrik Östberg Långshyttan, Norbergs SK Skidor

1999 Mattias Ekström Bilsport (STCC)

2000 Jamie Stevensson IFK Hedemora OK Orientering

2001 Olle Dickfors Fors , Ruskpr. Falun Båtsport

2002 Andreas Berg-Jessica Hedemora,Källbäckens IF Dans Lennartsson

2003 Martin Johansson Avesta IFK Mora Orientering, skid- orient. terränglöpn.

2004 Antonio Lindbäck Avesta Speedwayklubb Speedway

2005 Peter Nordensson Avesta BK Joker Göteborg Bovling

2006 Sandra Perers Avesta Ridklubb Hästhoppning

2007 Linda Malta Avesta-Brovallen Handboll

2008 Daniel Widing Hedemora Brynäs IF Ishockey

2009 Jennie Johansson Hedemora Uppsala Simning

2010 Inga kandidater som uppfyller statuterna detta år.

2011 Charlotte Andersson Avesta Roddklubb Rodd

2012 Jimmie Jonsson Rembo IK,Exspitit team Längdskidor

2013 Lina Hurtig Avesta AIK, Umeå IK Fotboll

2014 Karl-Johan Danielsson Hedemora, I2 IF, Karlstad Triathlon

2015 Linus Sundström Masarna Speedway Speedway

2016 Eddie Berglund Långshyttans AK Styrkelyft

Mer läsning

Annons