Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Sparbankscupen lottad

Annons

De första omgångarna av Sparbankscupen samt junior-DM har lottats.

Siffrorna inom parentes anger antalet handikappstraffar hemmalaget har, till följd av lägre divisionstillhörighet.

Sparbankscupen, herrar:

Zon 1:Kvalomgång, speldag 24 april: O/Ä-Åsen FF-Färnäs SK (1), Orsa IF-IF Nornan (1).

1:a omgången, speldag 11 maj: O/Ä-Åsen FF/Färnäs SK-Djurmo/Sifferbo IF (2/1), Orsa IF/IF Nornan/-IFK Mora FK (2/1), IFK Rättvik-Sollerö IF (1), Tällbergs IF-S/S Lima (1).

Zon 2: Kvalomgång, speldag 24 april: Mockfjärds BK-Vansbro AIK (1), Dalkurd FF-IK Segro (0).

1:a omgången, speldag 11 maj: Mockfjärds BK/Vansbro-Smedjebackens FK (1/0), Dalkurd FF/IK Segro-Östansbo IS (2), Ulfshyttans IF-Nyhammars IF (1), Söderbärke GoIF-Hulåns IF (1).

Zon 3: Kvalomgång, speldag 24 april: Leksands IF FK-Torsångs IF (1), Samuelsdals IF-Grycksbo IF BK (1).

1:a omgången, speldag 11 maj: Leksands IF FK/Torsångs IF-IK Brage (4/3), Samuelsdals IF/ Grycksbo IF BK-Säters IF FK (2/1), Siljansnäs IF-Aspeboda SK (0), Svärdsjö IF-Gustafs GoIF (1).

Zon 4: Kvalomgång, speldag 24 april: Fors IK-Skogsbo/Avesta IF (1), Näs IF-Stora Tuna IK (0).

1:a omgången, speldag 11 maj: Fors IK/Skogsbo/Avesta IF-Avesta AIK (2/1), Näs IF/Stora Tuna IK-Krylbo IF (2), Stora Skedvi IK FF-IFK Hedemora FK (1), IF Garparna FK-Horndals IF (1).

Sparbankscupen, damer:

1:a omgången, speldag 2 maj:

Zon 1: Östansbo IS-Färnäs SK (2), Mockfjärds BK-Gagnefs IF (2), Nyhammars IF-Forssa BK (1), IFK Rättvik-IFK Ludvika (1).

Zon 2: Näs IF-IFK Hedemora FK (1), Stora Skedvi IK FF-Stora Tuna IK (2), Fors IK-Korsnäs IF FK (2), Skogsbo/Avesta IF-Avesta DFK (2).

Junior-DM, herrar:

1:a omgången, speldag 26 maj: Falu BS FK-Nyhammars IF, Islingby IK-Malungs IF, Forssa BK- Ludvika FK, Slätta SK-IFK Rättvik, IK Brage-Grycksbo IF BK, Korsnäs IF FK-Bullermyrens IK, IFK Mora FK-Östansbo IS, Avesta AIK-Gustafs GoIF.

Junior-DM, damer:

1:a omgången, speldag 15 juni: Korsnäs IF FK-Skogsbo/Avesta IF, Ornäs BK-Färnäs SK, Falu BS FK-Forssa BK.

Kvarnsvedens IK står över första omgången.

Mer läsning

Annons