Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultaten från orienterings DM

Annons

H10 DM 1330 meter 19 anmälda

1) Jonas Gustafsson OK Kåre 7:40 0:00

2) Jonas Eriksson Stora Tuna OK 8:31 0:51

3) Viktor Lundmark Kvarnsvedens GOIF OK 9:20 1:40

4) Isac Von Krusenstierna OK Kåre 9:23 1:43

5) André Andersson Västerbergslagens OL 9:26 1:46

6) Filip Hahne Insjöns IF OK 9:45 2:05

7) Gustav Söderlund Karlsbyhedens IK 9:46 2:06

8) Gustav Öhgren Karlsbyhedens IK 11:22 3:42

9) Ivar Axelsson Karlsbyhedens IK 11:28 3:48

10) Nils Forsgren OK Kåre 11:50 4:10

11) Pontus Holst Karlsbyhedens IK 12:16 4:36

12) Gustav Mossberg Karlsbyhedens IK 12:30 4:50

13) Isak Åberg Korsnäs IF OK 13:07 5:27

14) Albin Sahlin OK Kåre 14:06 6:26

15) Emil Lundmark Kvarnsvedens GOIF OK 14:18 6:38

16) Jonathan Persson Karlsbyhedens IK 16:09 8:29

17) Hannes Lock Andersson Karlsbyhedens IK 16:58 9:18

18) Simon Gustafsson OK Kåre 18:39 10:59

Henrik Sparr IFK Moras OK Ej godk.

H12 DM 1510 meter 15 anmälda

1) Wilhelm Finn Eriksson Domnarvets GOIF 9:24 0:00

2) Gustav Henriksson Korsnäs IF OK 10:14 0:50

3) Filip Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 10:20 0:56

4) David Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OK 10:35 1:11

5) Henrik Montén Domnarvets GOIF 10:59 1:35

6) Emil Olsson Domnarvets GOIF 11:18 1:54

7) Fredrik Wallin Stora Tuna OK 11:46 2:22

8) Linus Holst Karlsbyhedens IK 11:51 2:27

9) Emil Åberg Korsnäs IF OK 11:57 2:33

10) Carl Johnson Korsnäs IF OK 12:15 2:51

11) Arvid Runvik Kvarnsvedens GOIF OK 14:34 5:10

12) Nils Augustsson IFK Moras OK 17:52 8:28

13) Viktor Mosssberg Karlsbyhedens IK 18:09 8:45

14) Magnus Östgren OK Kåre 19:50 10:26

15) Jonathan Fredriksson Korsnäs IF OK 22:57 13:33

H14 DM 2090 meter 21 anmälda

1) Erik Malmberg Kvarnsvedens GOIF OK 13:10 0:00

2) Jonathan Andersson Stora Tuna OK 14:38 1:28

3) Patrik Nolåkers Kvarnsvedens GOIF OK 15:01 1:51

4) Marcus Wallin Stora Tuna OK 16:06 2:56

5) Nils Erkers Leksands OK 16:38 3:28

6) Viktor Henriksson Korsnäs IF OK 17:00 3:50

7) Elias Öhgren Karlsbyhedens IK 17:41 4:31

8) Johan Forsgren OK Kåre 18:05 4:55

9) Oskar Yvell Kvarnsvedens GOIF OK 18:15 5:05

10) Glen Bales OK Kåre 18:22 5:12

11) Olle Löfstedt Stora Tuna OK 18:27 5:17

12) Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 19:07 5:57

13) Martin Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 19:40 6:30

14) Kalle Elisson Domnarvets GOIF 19:43 6:33

15) Albin Axelsson Karlsbyhedens IK 19:48 6:38

16) Erik Nordahl IFK Moras OK 20:42 7:32

17) Rikard Mattsson Leksands OK 22:28 9:18

18) Emil Andersson Domnarvets GOIF 23:35 10:25

19) Fredrik Gummus IFK Moras OK 24:51 11:41

20) Olle Mattsson Leksands OK 36:18 23:08

Rasmus Strömberg Avesta OK Ej godk.

H16 DM 2310 meter 27 anmälda

1) Ola Svahn IFK Moras OK 12:53 0:00

2) Linus Rapp IFK Moras OK 12:57 0:04

3) Gustav Eriksson Stora Tuna OK 13:02 0:09

4) Oscar Andersson Stora Tuna OK 13:49 0:56

5) Björn Gabrielsson Korsnäs IF OK 13:57 1:04

6) Hannes Haglund Leksands OK 14:16 1:23

7) Erik Fernlund Säterbygdens OK 14:30 1:37

8) Markus Hederskog HJS-Vansbro OK 14:35 1:42

9) Christoffer Westblad Leksands OK 15:10 2:17

10) Marcus Allerhed IFK Moras OK 15:50 2:57

11) Herman Håll HJS-Vansbro OK 16:01 3:08

12) Jonas Ekskog Kvarnsvedens GOIF OK 16:19 3:26

13) Erik Simonsson Älvdalens IF OK 16:37 3:44

14) Erik Gabrielsson Korsnäs IF OK 16:49 3:56

15) Klas Löfstedt Stora Tuna OK 16:59 4:06

16) Erik Frost IFK Moras OK 17:27 4:34

17) Olle Tranberg OK Kåre 18:03 5:10

18) Filip Brynfors Västerbergslagens OL 18:34 5:41

19) Johan Montén Domnarvets GOIF 18:39 5:46

20) Oskar Sundström Korsnäs IF OK 19:48 6:55

21) Johan Gunnars IFK Moras OK 21:28 8:35

22) Joel Hallberg IFK Hedemora OK 22:38 9:45

23) Johan Claesson IFK Moras OK 23:05 10:12

24) Olof Gummus IFK Moras OK 26:26 13:33

25) Joakim Lindstedt Domnarvets GOIF 26:54 14:01

Svante Allmungs Leksands OK Ej start

Niklas Olsson IFK Moras OK Ej start

H18 DM 2460 meter 10 anmälda

1) Henrik Sundqvist Stora Tuna OK 12:52 0:00

2) Mattias Argårds IFK Moras OK 13:21 0:29

3) Carl Wiking OK Kåre 13:32 0:40

4) Andreas Allerhed IFK Moras OK 14:21 1:29

5) Erik Nordkvist Gagnefs OK 14:49 1:57

6) Johan Sonesson IFK Moras OK 15:55 3:03

7) Adam Haglund Leksands OK 18:01 5:09

8) Emil Brynfors Västerbergslagens OL 18:29 5:37

Rassmus Andersson Stora Tuna OK Ej godk.

Fredrik Lind Säterbygdens OK Ej start

H20 DM 3140 meter 6 anmälda

1) Jimmy Larsson Malungs OK Skogsmårdarna 18:13 0:00

2) Johan Hamelius Stora Tuna OK 18:27 0:14

3) Johan Goth Kvarnsvedens GOIF OK 19:28 1:15

4) Johan Winterås Västerbergslagens OL 19:43 1:30

Erik Zander IFK Moras OK Ej start

Johan Edin Malungs OK Skogsmårdarna Ej start

H35 DM 3140 meter 6 anmälda

1) Johan Enges Leksands OK 19:36 0:00

2) Patrik Moris Domnarvets GOIF 19:40 0:04

3) Håkan Nilsson Domnarvets GOIF 20:24 0:48

4) Rune Larsson HJS-Vansbro OK 23:33 3:57

5) Erik Åberg Korsnäs IF OK 24:02 4:26

Stefan Aspfors Domnarvets GOIF Ej start

H40 DM 2460 meter 15 anmälda

1) Christer Morell OK Kåre 14:02 0:00

2) Lars Johansson Karlsbyhedens IK 14:09 0:07

3) Ola Jernström Dalaportens OL 14:10 0:08

4) Thomas Sparr IFK Moras OK 14:45 0:43

5) Peter Junevik Leksands OK 15:16 1:14

6) Peter Bergström Kvarnsvedens GOIF OK 15:19 1:17

7) Patrick Andersson Stora Tuna OK 15:23 1:21

8) Thomas Hahne Insjöns IF OK 15:39 1:37

9) Kalle Östgren OK Kåre 16:14 2:12

10) Tomas Sundström Korsnäs IF OK 17:12 3:10

11) Hans Westblad Leksands OK 19:20 5:18

12) Mats Eriksson Domnarvets GOIF 19:31 5:29

13) Lars-Olof Sarenmark Leksands OK 20:32 6:30

14) Magnus Lundin Avesta OK 20:37 6:35

Johan Östberg Stora Tuna OK Ej godk.

H45 DM 2460 meter 17 anmälda

1) Lars Mattsson OK Kåre 14:28 0:00

2) Anders Lundh Avesta OK 14:34 0:06

3) Mats Jönsson Korsnäs IF OK 14:58 0:30

4) Hans-Peter Olsson Älvdalens IF OK 16:05 1:37

5) Erik Wadman IFK Moras OK 16:06 1:38

6) Bengt Haglund Leksands OK 16:10 1:42

7) Urban Hallberg IFK Moras OK 16:14 1:46

8) Stefan Nilsson Stora Tuna OK 16:33 2:05

9) Thomas Östlund IFK Moras OK 16:47 2:19

10) Lars Gustafsson OK Kåre 17:02 2:34

11) Maffe Frost IFK Moras OK 17:26 2:58

12) Sten-Olof Mattsson Leksands OK 19:14 4:46

13) Åke Fridman Korsnäs IF OK 19:31 5:03

14) Roger Eklund IK Jarl Rättvik 21:13 6:45

15) Björn Strandberg Korsnäs IF OK 22:50 8:22

Ulf Eriksson Stora Tuna OK Ej godk.

Lars-Åke Montén Domnarvets GOIF Ej godk.

H50 DM 2310 meter 9 anmälda

1) Hasse Develius IFK Moras OK 15:56 0:00

2) Lars Ambrosiusson IFK Moras OK 16:02 0:06

3) Nils-Erik Bossel Älvdalens IF OK 16:42 0:46

4) Roland Josefsson IFK Hedemora OK 16:55 0:59

5) Hans Andersson Västerbergslagens OL 16:56 1:00

6) Ulf Henriksson Korsnäs IF OK 17:31 1:35

7) Lars Spångmyr IK Jarl Rättvik 20:02 4:06

8) Bengt Hansson Säterbygdens OK 22:01 6:05

Olle Rönnols Säterbygdens OK Ej godk.

H55 DM 2310 meter 10 anmälda

1) Ulf Persson Västerbergslagens OL 15:54 0:00

2) Lasse Karlsson IFK Moras OK 16:10 0:16

3) Per Erik Fogel OK Kåre 17:12 1:18

4) Kenneth Wåhlberg OK Kåre 18:18 2:24

5) Karl-Erik Andersson IFK Moras OK 19:03 3:09

6) Sven Larsson Särna SK 19:08 3:14

7) Bengt Simonsson Älvdalens IF OK 19:26 3:32

8) Kjell Mattson Stora Tuna OK 21:16 5:22

9) Bo-Göran Karlsson Avesta OK 21:34 5:40

10) Sven-Arne Fransson Avesta OK 30:54 15:00

H60 DM 2090 meter 8 anmälda

1) Gunnar Löfkvist Bjursås OK 17:11 0:00

2) Hans Carlsson Bjursås OK 18:39 1:28

3) Lars Bergman OK Fjällstigen 18:47 1:36

3) Erik Johansson Avesta OK 18:47 1:36

5) Anders Claesson IFK Moras OK 19:56 2:45

6) Hans Kruskopf Stora Tuna OK 20:05 2:54

7) Tore Andersson IK Jarl Rättvik 23:20 6:09

8) Rolf Karlsson OK Fjällstigen 38:00 20:49

H65 DM 1940 meter 11 anmälda

1) Göte Rickardsson Bjursås OK 16:08 0:00

2) Gunnar Tiselius OK Kåre 17:10 1:02

3) Sven Leandersson Älvdalens IF OK 17:31 1:23

4) P-G Jansson Säterbygdens OK 18:39 2:31

5) Anders Romson IFK Moras OK 18:42 2:34

5) Torsten Löfgren Karlsbyhedens IK 18:42 2:34

7) Sven Gustav Dahlberg IK Jarl Rättvik 18:54 2:46

8) Torsten Dahlström Kvarnsvedens GOIF OK 20:13 4:05

9) Bore Nyberg Säterbygdens OK 24:43 8:35

10) Rolf Grälls OK Kåre 26:34 10:26

Hans Mårtensson Dalaportens OL Ej godk.

H70 DM 1580 meter 7 anmälda

1) Karl-Åke Dahlgren Svärdsjö IF 13:58 0:00

2) John Vallin Stora Tuna OK 14:09 0:11

3) Hans Bohlin IFK Moras OK 17:02 3:04

4) Sven Lentz Västerbergslagens OL 18:04 4:06

5) Karl-Henrik Lovang Västerbergslagens OL 18:49 4:51

6) Ingvar Lundström Stora Tuna OK 22:40 8:42

7) Gunnar Eriksson Avesta OK 58:29 44:31

D10 DM 1330 meter 11 anmälda

1) Jessica Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna 8:22 0:00

2) Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 9:38 1:16

3) Erica Edman Korsnäs IF OK 10:22 2:00

4) Carolina Olsson Älvdalens IF OK 10:46 2:24

5) Kajsa Mattsson OK Kåre 11:00 2:38

6) Ronja Jungåker Korsnäs IF OK 11:42 3:20

7) Amanda Daniels Avesta OK 11:43 3:21

8) Evelina Nordahl IFK Moras OK 12:09 3:47

9) Alma Sarenmark Leksands OK 14:07 5:45

10) Emmy Fredriksson Korsnäs IF OK 14:47 6:25

11) Vilma Von Krusenstierna OK Kåre 16:10 7:48

D12 DM 1510 meter 27 anmälda

1) Maja Eriksson Domnarvets GOIF 8:56 0:00

2) Maria Andersson Västerbergslagens OL 9:20 0:24

3) Hanna Eriksson IFK Moras OK 9:26 0:30

4) Hanna Gustafsson OK Kåre 9:30 0:34

5) Elina Von Krusenstierna OK Kåre 10:14 1:18

6) Amelie Ekström OK Kåre 10:18 1:22

7) Anna Lång Stora Tuna OK 10:29 1:33

8) Kajsa Engström OK Kåre 10:30 1:34

8) Elin Eriksson Karlsbyhedens IK 10:30 1:34

10) Matilda Dammvik Stora Tuna OK 10:31 1:35

11) Hanna Fors Kvarnsvedens GOIF OK 10:37 1:41

12) Julia Adolfsson OK Kåre 11:13 2:17

13) Malin Gabrielsson Korsnäs IF OK 11:30 2:34

14) Caroline Hermansson Kvarnsvedens GOIF OK 11:37 2:41

14) Linnéa Hahne Insjöns IF OK 11:37 2:41

16) Hanna Aspfors Domnarvets GOIF 11:51 2:55

17) Frida Edman Korsnäs IF OK 12:48 3:52

18) Hanna Sahlin OK Kåre 13:27 4:31

19) Karin Håll HJS-Vansbro OK 15:23 6:27

20) Signe Göransson Karlsbyhedens IK 16:04 7:08

21) Lisa Sundström Korsnäs IF OK 16:13 7:17

22) Hanna Berglund OK Kåre 17:18 8:22

23) Maja Enges Leksands OK 17:32 8:36

24) Ellen Sarenmark Leksands OK 20:59 12:03

Sara Wadman IFK Moras OK Ej godk.

Matilda Eriksson Insjöns IF OK Ej start

Cajsa Martinsson Västerbergslagens OL Ej start

D14 DM 1940 meter 20 anmälda

1) Lisa Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 13:43 0:00

2) Michaela Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna 14:43 1:00

3) Stina Nilsson Malungs OK Skogsmårdarna 14:58 1:15

4) Lisa Risby OK Kåre 15:42 1:59

5) Frida Winterås Västerbergslagens OL 16:17 2:34

6) Lina Lång Stora Tuna OK 17:07 3:24

7) Linnea Ekskog Kvarnsvedens GOIF OK 17:19 3:36

8) Jennifer Westblad Leksands OK 17:58 4:15

9) Ingrid Stigsmark Kvarnsvedens GOIF OK 18:05 4:22

10) jenny Eriksson Karlsbyhedens IK 19:41 5:58

11) Evelina Persson Karlsbyhedens IK 21:17 7:34

12) Malin Danielsson Leksands OK 21:22 7:39

13) Anna Eriksson OK Kåre 22:25 8:42

14) Karolina Goth Kvarnsvedens GOIF OK 24:07 10:24

15) Anna Gunnars IFK Moras OK 24:35 10:52

16) Moa Grälls OK Kåre 27:35 13:52

17) Elsa Graneland Malungs OK Skogsmårdarna 32:38 18:55

Malin Engström OK Kåre Ej start

Hanna Klaar Säterbygdens OK Ej start

Matilda Eriksson Domnarvets GOIF Ej start

D16 DM 2090 meter 17 anmälda

1) Linnéa Backman Västerbergslagens OL 14:35 0:00

2) Frida Erkers Leksands OK 15:54 1:19

3) Maria Bois Malungs OK Skogsmårdarna 16:07 1:32

4) Frida Emanuelsson Domnarvets GOIF 16:36 2:01

5) Marie Spångmyr Leksands OK 16:47 2:12

6) Johanna Sarenmark Leksands OK 17:05 2:30

7) Emelie Hansson OK Kåre 17:33 2:58

8) Cajsa Grape Stora Tuna OK 17:35 3:00

9) Carloline Glännerud Domnarvets GOIF 18:31 3:56

10) Sofia Eriksson Stora Tuna OK 18:36 4:01

11) Linn Grälls OK Kåre 18:37 4:02

12) Paula Westlund OK Kåre 19:05 4:30

13) Hanna Björklund OK Kåre 19:28 4:53

14) Sandra Danielsson Leksands OK 21:00 6:25

15) Tove Fridman Korsnäs IF OK 26:47 12:12

16) Anna K Maliwan Domnarvets GOIF 29:37 15:02

Linnéa Wiking OK Kåre Ej godk.

D18 DM 2310 meter 10 anmälda

1) Katarina Svahn IFK Moras OK 15:26 0:00

2) Kajsa Risby OK Kåre 15:36 0:10

3) Magdalena Olsson IFK Moras OK 16:32 1:06

4) Lisa Hallberg IFK Moras OK 16:35 1:09

5) Rebecka Adolfsson OK Kåre 17:38 2:12

6) Hanna Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 18:56 3:30

7) Therese Rapp IFK Moras OK 20:29 5:03

8) Malin Rylander Stora Tuna OK 21:06 5:40

9) Sara Hallberg IFK Hedemora OK 23:58 8:32

Emma Strandberg Korsnäs IF OK Ej godk.

D20 DM 2460 meter 5 anmälda

1) Sofia Adolfsson OK Kåre 15:11 0:00

2) Lina Sundqvist OK Kåre 15:46 0:35

3) Ida Johansson IFK Moras OK 15:53 0:42

4) Johanna Hallberg IFK Moras OK 16:27 1:16

Matilda Andersson OK Kåre Ej start

D35 DM 2460 meter 6 anmälda

1) Anna Nordanbro Stora Tuna OK 16:46 0:00

2) Izabell Grälls OK Kåre 17:58 1:12

3) Maria Junevik Leksands OK 18:29 1:43

4) Sussie Lindh Avesta OK 21:12 4:26

5) Anna-Karin Lövgren Avesta OK 26:02 9:16

Jenny Öhgren Karlsbyhedens IK Ej start

D40 DM 2310 meter 12 anmälda

1) Maria Bergfeldt Domnarvets GOIF 16:46 0:00

2) Doris Larsson IFK Moras OK 18:22 1:36

3) Berit Gummus IFK Moras OK 18:53 2:07

4) Anita Klaar Säterbygdens OK 19:38 2:52

5) Lotta Jungåker Korsnäs IF OK 19:57 3:11

6) Karina Östlund IFK Moras OK 20:00 3:14

7) Åsa Rydell Leksands OK 20:20 3:34

8) Eva-Lena Hahne Insjöns IF OK 20:59 4:13

9) Katarina Hoffsten-Sundq OK Kåre 21:36 4:50

Weronica Morell OK Kåre Ej godk.

Anna-Karin Öhgren Karlsbyhedens IK Ej start

Elisabeth Olsson Älvdalens IF OK Ej start

D45 DM 2310 meter 6 anmälda

1) Marie Rapp IFK Moras OK 20:06 0:00

2) Ylva Grape-Andersson Stora Tuna OK 20:22 0:16

3) Mia Gustafsson OK Kåre 20:42 0:36

4) Rose-Marie Hamelius Säterbygdens OK 22:09 2:03

5) Anna-Karin Adolfsson OK Kåre 23:39 3:33

Karin Hederskog HJS-Vansbro OK Ej start

H21A DM 3140 meter 19 anmälda

1) Erik Rost Malungs OK Skogsmårdarna 15:45 0:00

2) Jegor Kostylev IFK Moras OK 16:08 0:23

3) Rikard Claesson Stora Tuna OK 16:29 0:44

4) Kalle Dalin Leksands OK 16:35 0:50

5) Martin Hammarberg Malungs OK Skogsmårdarna 16:37 0:52

6) Alexey Bortnik IFK Moras OK 16:40 0:55

7) Johan Israelsson IFK Moras OK 16:57 1:12

8) Johan Nordlund Leksands OK 17:13 1:28

9) Daniel Kaipe Leksands OK 17:14 1:29

10) Anders Dalin Leksands OK 17:47 2:02

11) Karl Tiselius Dalaportens OL 18:08 2:23

12) Mattias Mårts Stora Tuna OK 18:13 2:28

13) Staffan Eriksson Stora Tuna OK 18:44 2:59

14) Patrik Söderqvist Leksands OK 18:51 3:06

15) Dmitri Potchepko OK Kåre 21:45 6:00

16) Olle Samuelsson HJS-Vansbro OK 22:29 6:44

17) Mark Baljeu Leksands OK 22:48 7:03

18) Björn Eriksson Svärdsjö IF 23:15 7:30

Ola Jäderberg Leksands OK Ej start

D21A DM 2460 meter 21 anmälda

1) Lena Eliasson Stora Tuna OK 13:05 0:00

2) Emma Engstrand Stora Tuna OK 13:24 0:19

3) Johanna Edin Dalaportens OL 14:11 1:06

4) Maria Bergkvist IFK Moras OK 14:28 1:23

5) Elin Ek IFK Moras OK 14:42 1:37

6) Eva Jurenikova Domnarvets GOIF 14:43 1:38

6) Eva Nordkvist Leksands OK 14:43 1:38

8) Lena Gillgren Stora Tuna OK 14:45 1:40

9) Maria Nilsson Domnarvets GOIF 15:51 2:46

10) Lena Nilsson Leksands OK 15:53 2:48

11) Petra Thomasson Leksands OK 16:06 3:01

12) Anna-Karin Dovåker-Liss Leksands OK 16:09 3:04

13) Lenka Klimplová OK Kåre 16:38 3:33

14) Helena Norberg Stora Tuna OK 16:48 3:43

15) Susanne Hedlund OK Kåre 17:29 4:24

16) Sara Helander Domnarvets GOIF 18:12 5:07

17) Ulrika Norberg-Eriksson Stora Tuna OK 20:47 7:42

Elin Dahlin Domnarvets GOIF Ej start

Ieva Sargautyte IFK Moras OK Ej start

Lisa Silvemark Dalaportens OL Ej start

Kristin Karls IK Jarl Rättvik Ej start

D50 DM 2090 meter 4 anmälda

1) Ann-Marie Yxfeldt IFK Hedemora OK 20:10 0:00

2) Jannike Wåhlberg OK Kåre 21:37 1:27

3) Kerstin Sundberg OK Kåre 25:00 4:50

4) Lotta Yttergren Leksands OK 27:04 6:54

D55 DM 1940 meter 2 anmälda

1) Karin Josefsson IFK Hedemora OK 24:00 0:00

2) Elisabeth Lindholm Domnarvets GOIF 26:21 2:21

D60 DM 1580 meter 2 anmälda

1) Ing-Marie Mozelius Stora Tuna OK 18:21 0:00

2) Gudrun Dahlström Kvarnsvedens GOIF OK 28:19 9:58

D65 DM 1580 meter 3 anmälda

1) Siv Stam Säterbygdens OK 22:19 0:00

2) Siv Hasselgrund Bjursås OK 23:33 1:14

3) Laila Nygren Säterbygdens OK 29:13 6:54

Mer läsning

Annons