Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat wintergames skidor

Annons

D9, 2,0 km: 1) Sofie Oskarsson, Leksand, 10:43, 4) Frida Peterson, Älvdalen 11:30, 5) Carolina Olsson, Älvdalen, 11:45.

H9, 2,0 km: 1) Adam Persson, Nässjö, 10:36, 2) Axel Ejnarsson, Källbotten, 10:55, 3) Fredrik Nilsson, Äppelbo, 11:17, 4) Nils Pettersson, Älvdalen, 11:22, 5) Pontus Danielsson, Leksand, 11:48.

H10, 2,0 km: 1) Victor Finn Eriksson, Domnarvet, 09:24, 3) Erik Helander, Mora, 10:10, 4) Hannes Liljedahl, Orsa, 10:13.

D11, 3,0 km: 1) Jennifer Forsmark, Rembo, 12:44, 1) Cajsa Martinsson, Grängesberg, 12:44, 5) Ellen Sarenmark, Leksand, 13:36.

D12 år, 3,0 km: 1) Maja Eriksson, Domnarvet, 12:16, 2) Lina Norin, Älvdalen, 12:26, 5) Moa Molander Kristiansen, Domnarvet, 12:49.

H12, 3,0 km: 1) Andreas Svensson, Ulricehamns IF, 11:25, 4) Oskar Svensson, Korsnäs, 12:10.

D13 år, 3,0 km: 1) Evelina Larsson, Kvarnsveden, 11:37, 2) Lina Jackson, 4) Pauline Munters, Korsnäs, 11:56.

H13, 3,0 km: 1) Simon Fors, Domnarvet, 10:36, 2) Daniel Wikberg, Mora, 10:39.

D14, 3,0 km: 1) Stina Nilsson, Malung, 10:43.

H14, 3,0 km: 1) Oscar Ivars, Dala-Järna, 10:06, 4) Daniel Fakt, Bjursås, 11:17.

D15, 5,0 km: 1) Caroline Glännerud, Domnarvet, 15:42, 4) Moa Larsson, do, 16:24.

H15, 5,0 km: 1) Johannes Hases, Hedemora, 14:10, 2) Niklas Persson, Falun, 14:19, 3) Joacim Lindstedt, Domnarvet, 14:23, 4) Anton Enberg, do, 14:25.

D16, 5,0 km: 1) Anna Janjons, Domnarvet, 15:16, 2) Karin Carlsson, Kvarnsveden, 16:10, 3) Anna K Maliwan, Domnarvet, 16:22, 5) Malin Nilsson, Malung, 16:44.

H16, 5,0 km: 1) Emil Linell, Högbo, 13:38, 1) Simon Andersson, Domnarvet, 13:38, 3) Grälls Johan Kvarnström, Hedemora, 13:43, 5) Robin Bornström, Domnarvet, 14:10.

H17-18, 10,0 km: 1) Daniel Olsson, Falun, 28:38, 2) Alexander Westberg, 3) Erik Nordkvist, Gagnef, 30:40, 5) Johan Kärner, Falun, 32:07,

D21, 10,0 km: 1) Maria Gräfnings, Domnarvet, 29:20, 2) Ulrica Persson, Vansbro, 29:30.

H21, 15,0 km: 1) Adam Sten, Falun/Borlänge, 39:47, 2) Johan Henriksson, do, 40:14.

Lilla SS, sprintstafetter:
D9-10: 1) Röros, 8,33,22, 5) Leksand, 10,06,5.

H9-10: 1) Stora Tuna (Jesper Svensk, Jonas Eriksson), 8,40,9, 2) Mora, 8,54,5, 4) Garphyttan/Korsnäs, 9,01,6.

D11-12: 1) Domnarvet (Maja Eriksson, Moa Molander), 11,07,2.

H11-12: 1) Bore, 10,27,4, 2) Korsnäs, 10,28,0.

D13-14: 1) Bengtsfors, 9,55,8, 2) Kvarnsveden, 10,09,4, 3) Älvdalen, 10,12,7, 5) Jarl/Korsnäs, 10,34,6.

H13-14: 1) Töcksfors, 9,38,6, 3) Domnarvet, 10,03,3, 4) Kvarnsveden, 10,12,0.

D15-16: 1) Domnarvet (Caroline Glännerud, Anna Janjons), 12,36,1, 2) Kvarnsveden, 12,49,0, 12,51,0, 4) Domnarvet, 12,51,7.

H15-16: 19 Domnarvet (Simon Andersson, Robin Bornström), 11,45,3, 2) Brohyttan/ Garphyttan, 12,05,9, 3) Domnarvet, 12,06,0, 4) Hedemora, 12,16,4.

H17-18: 1) Falun 2, 11,52,1, 2) Falun 1, 12,49,0.

H21: 1) Korsnäs/Malung, 11,19,3.

Mer läsning

Annons