Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat friidrott DM

/
  • I Kirstens fotspår? Madeleine Nilsson har stora förutsättningar att bli distriktets nästa affischnamn inom stavhoppet. 3.61 (distriktsrekord) i DM i går var ett resultat med en hel del mersmak. Foto: Bjarne Solum

Annons

Söndagens tävlingar:

Kvinnor seniorer:

1500 m: 1) Anita Nordenström, Mora 4.43,75.

Män seniorer:

400 m: 1) Tomas Larsen, Kvarnsveden 54,43.

1500 m: 1) Henrik Bysell, mora 4.31,46.

Spjut: 1) Kalle Halvarsson, Sågmyra 47,51.

F 17:

200 m: 1) Sara Uhlin, Falun 26,13 2) Evelin Hindrikes, Kvarnsveden 26,98 3) Frida Nordenberg, Mora 27,24.

400 m: 1) Jessica Andersson, Falun 65,76.

300 m häck: 1) Evelin Hindrikes, Kvarnsveden 47,80.

Spjut: 1) Sara Nilsson, Kvarnsveden 27,40 2) Jennie Larsson, Säter 24,87 3) Linnea Neldemo, Kvarnsveden 21.60.

F 15:

300 m: 1) Emma Backström, Falun 44,23 2) Emmy Bärjegård, Leksand 45,59 3) Anna Matsson, Falun 45.93.

800 m: 1) Julia Forsmark, Stål 2.29,23 2) 2) Hulda Sacredéus, Mora 2.32,71 3) Emmy Bärjegård, Leksand 2.33,94.

300 m häck: 1) Anna Frisk, Kvarnsveden 50,17.

Tresteg: 1) Emma Backström, Falun 10,27 2) Fanny Halvarsson, d:o 10,08 3) Linnea Zackrisson, Kvarnsveden 9,95.

Spjut: 1) Fanny Halvarsson, Falun 39,40 2) Malin Dahlberg, Kvarnsveden 38,70.

F 13:

200 m: 1) Siri Lidén, Falun 28,18 2) Maja Dahlqvist, Kvarnsveden 28,47 3) Emma Björklund, Falun 28,75.

1500 m: 1) Evelina Larsson, Kvarnsveden 5.23,86 2) Emma Björklund, Falun 5.37,86.

Tresteg: 1) Pauline Munters, Falun 9,82 2) Siri Lidén, d:o 9.31 3) Anna Frisk, Kvarnsveden 9,21.

Spjut: 1) Lisa Carlsson, Kvarnsveden 29,52 2) Anna Frisk, d:o 25,60 3) Hanna Orre, Säter 23,60.

P 19:

400 m: 1) Emil Hindrikes, Kvarnsveden 53,33.

P 17:

200 m: 1) Aligul Erkisi, Falun 23,91.

400 m: 1) Mattias Gradin, Falun 58,99.

1500 m: 1) Gustaf Altin, Kvarnsveden 4.14,70.

Tresteg: 1) Mattias Gradin, Falun 11.50.

P 15:

300 m: 1) Robin Gerlström, Ludvika 39,48 2) Filip Hjort, Säter 40,84 3) Karl Myrsell, d:o 41,76.

800 m: 1) Olle Tranberg, Sälen 2.41,95.

300 m häck: 1) Linus Frisk, Kvarnsveden 43,11.

Tresteg: 1) Johan Carlqvist, Falun 11,28 2) Viktor Husmark, d:o 10,78.

Spjut: 1) Linus Frisk, Kvarnsveden 51,55 2) Johan Carlqvist, Falun 46,83 3) Filip Hjort, Säter 39,82.

P 13:

200 M. 1) Johan Nilsson, Hulån 28,28 2) Joel Hindrikes, Kvarnsveden 28,76.

Tresteg: 1) Jacob Bolander, Falun 9,61 2) Gabriel Östlund, d:o 9,52.

Spjut: 1) Joel Hindrikes, Kvarnsveden 33,78 2) Johan Nilsson, Hulån 31,03.

Lördagens tävlingar:

P 13:

Höjd: 1) Gabriel Östlund, Falun 1.44 2) Axel Lööf, d:o 1.41 3) Emil Sundin, d:o 1.35.

80 m: 1) Johan Nilsson, Hulån 11,08 2) Jacob Bolander, Falun 11.77.

Längd: 1) Jacob Bolander, Falun 4.32 2) Axel Lööf, d:o 4.04.

P 15:

Kula: 1) Johan Carlqvist, Falun 13.44 2) Karl Myrsell, Säter 11.99 3) Olov Bylund, Falun 11.80.

Längd: 1) Filip Hjort, Säter 5.64 2) Linus Frisk, Kvarnsveden 5.50 3) Viktor Husmark, Falun 5.07.

Höjd: 1) Olov Bylund, Falun 1.87 2) Viktor Husmark, d:o 1.74.

100 m häck: 1) Johan Carlqvist, Falun 14.78 2) Filip Hjort, Säter 14.93.

800 m: 1) Olle Tranberg, Sälen 2.41,95.

100 m: 1) Karl Myrsell, Säter 12.75 2) Emil Nyberg, Hulån 13.57.

P 17:

Kula: 1) Johan Lindfors, Stål 12.80 2) Aligul Erksi, Falun 11.12.

Längd: 1) Mattias Gradin, Falun 5.49 2) Marcus Hansson, d:o 5.16.

Höjd: 1) Martin Kallur, Falun 1.71 2) Marcus Hansson, d:o 1.65.

110 m häck: 1) Henrik Brus, Falun 16.29.

800 m: 1) Gustaf Altin, Kvarnsveden 1.58,50.

100 m: 1) Aligul Erksi, Falun 11.56 2) Marcus Hansson, d:o 12.40.

P 19:

800 m: 1) Emil Hindrikes, Kvarnsveden 2.04,15.

Män seniorer:

Kula: 1) Sebastian Carlsson, Kvarnsveden 12.89.

800 m: 1) Tomas Larsen, Kvarnsveden 2.02,72.

F 13:

Kula: 1) Lisa Carlsson, Kvarnsveden 11.69 2) Matilda Larsson, St. Skedvi 11.12 3) Sandra Larsson, Ludvika 9.69.

Längd: 1) Matilda Larsson, St. Skedvi 4.82 2) Pauline Munters, Falun 4.81 3) Emma Björklund, d:o 4.71.

Höjd: 1) Hanna Orre, Säter 1.54 2) Sofia Mossberg, Falun 1.42 3) Anna Frisk, Kvarnsveden 1.36.

60 m häck: 1) Anna Frisk, Kvarnsveden 10.28 2) Sofia Mossberg, Falun 10.44 3) Pauline Munters, d:o 10.48.

600 m: 1) Emma Björklund, Falun 1.46,19 2) Evelina Larsson, Kvarnsveden 1.46,70.

80 m: 1) Matilda Larsson, St. Skedvi 10.97 2) Elin Eriksson, Falun 11.05 3) Siri Lidén, d:o 11.26.

F 15:

Kula: 1) Lina Andersson, Falun 9.91 2) Elisaberh Leth, Kvarnsveden 8.81 3) Alexandra Eriksson, Heros 8.63.

Längd: 1) Linnea Zackrisson, Kvarnsveden 4.74 2) Frida Nordenberg, Mora 4.59 3) Emma Backström, Falun 4.51.

Höjd: 1) Johanna Lokgård, Leksand 1.54 2) Sanna Funk, Falun 1.51 3) Lina Andersson, d:o 1.45.

1500 m hinder: 1) Julia Forsmark, Stål 5.46,49.

80 m häck: 1) Fredrika Norén, Kvarnsveden 13.63 2) Fanny Halvarsson, Falun 13.75.

800 m: 1) Julia Forsmark, Stål 2.29,23 2) Hulda Sacredéus, Mora 2.32,71 3) Emmy Börjegård, Leksand 2.33,94.

100 m: 1) Frida Nordenberg, Mora 13.24 2) Johanna Lokgård, Leksand 13.58 3) Moa Larsson, Kvarnsveden 14.01.

F 17:

Kula: 1) Sara Nilsson, Kvarnsveden 10.04 2) Anna Lyrberg, Falun 9.29.

Längd: 1) Anna Lyrberg, Falun 4.92 2) Regina Paet, d:o 4.71 3) Jessica Andersson, d:o 4.65.

Höjd: 1) Regina Paet, Falun 1.65 2) Frida Engman, Stål 1.54 3) Anna Lyrberg, Falun 1.54.

100 m häck: 1) Moa Gustafsson, Falun 15.51 2) Evelin Hindrikes, Kvarnsveden 16.23.

800 m: 1) Maja Jansson, Kvarnsveden 2.28,84.

100 m: 1) Sara Uhlin, Falun 12.80 2) Anna Lyrberg, d:o 13.10 3) Sara Einarsson, Ludvika 13.25.

F 19:

Längd: 1) Sara Hallberg, Säter 4.36.

100 m: 1) Sara Hallberg, Säter 14.38.

Mer läsning

Annons