Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat från Intersportspelen

Annons

MS 60m häck: 1) Rafael Askros, Ullevi, 8.12, 2) Samuel Linden, Falun, 8.53.
MS Vikt: 1) Mats Olsson, Järvsö, 14.40 3) Ibro Ribic, Falun, 13.25.
P19 60m: 1) Ali Eriksi, Falun, 7.39, 2) Rasmus Carlsson, Kvarnsveden, 8.87.
P19 60m häck: 1) Björn Johansson, Västerås, 8.79, 2) Rasmus Carlsson, Kvarnsveden, 8.87.
P17 60m: 1) Ali Eriksi, Falun, 7.45, 2) Carl Tyllström, do, 7.57.
P17 800m: 1) Erik Smeds, Mora, 2.14,06, 2) Tomas Hultgren, Lundvika, 2.16,12.
P17 Höjd: 1) Viktor Husmark, Falun, 1.79, 2) Martin Kallur, do, 1.76.
P17 Stav: 1) Johan Fougman, Gävle, 4.21, 2) Martin Kallur, Falun, 3.75, 3) Henrik Brus, do, 3.75.
P15 60m: 1) Filip Hjort, Säter, 7.99, 2)Karl Myrsell, Säter, 8.29.
P15 800m: 1) Rasmus Sundkvist, Falun, 2.23,98, 2)Erik Hanslofva, do, 2.24.50.
P15 Stav: 1) Viktor Husmark, Falun, 3.15, 2) Filip Hjort, Säter, 3.00.
P15 Längd: 1) Flilip Hjort, Säter, 5.56 2) Viktor Husmark, Falun, 5.56 .
P13 60m: 1) Johan Nilsson, Hulån, 8.56, 3) Jacob Bolander, Fallun, 9.01.
P13 Höjd: 1) Gabriel Östlund, Falun, 1.48, 2) Axel Lööf, do, Falun,1.42.
P13 Kula: 1) Johan Nilsson, Hulån, 9.63, 2) Jacob Bolander, Falun, 9.06.
P 12 60m: 1) Gabriel Östlund, Falun, 9.32, 3) Chris Konji, Mora, 9.42.
P11 60m: 1) Isak Stenberg, Hulån, 9.18.
P11 600m: 1) Jacob GUstavsson, Falun, 1.59,75, 2) Joar Husmark, do, 2.02,29.
P11 Höjd: 1) Erik Martinsson, Valbo, 1.40, 2) Joar Husmark, Falun, 1.20, 3) Adam Jacobsson, do, 1.20.
P11 Längd: 1) Isak Stenberg, Hulån, 4.30, 2) Alexander Thunberg, Stål, 4.19.
P11 Kula: 1) Joar Husmark, Falun, 8.20, 2) David Rooth, do, 7.48.
P10 60m: 1) Jonathan Gustavsson, Djurmo/Sifferbo, 9.84, 2) Jonas Gustavsson, Falun, 10.68.
P10 600m: 1) Jonas Gustavsson, Falun, 2.15,63, 2) Jonathan Gustavsson, Djurmo/Sifferbo, 2.43.21.
P10 Längd: 1) Jonas Gustavsson, Falun, 3.22, 2) Manuel Södergren,do, 3.19.
P10 Kula: 1) Albin Johansson, Högbo, 8.08, 2) Jonathan Gustavsson, Djurmo/Sifferbo, 6.72.
P9 60m: 1) Mathias Rörström, Falun, 9.56, 2) Anton Berg, do, 9.82.
P9 400m: 1) Elias Engholm, Kvarnsveden, 1.24,36, 2) Martin Johansson, Falun, 1.24,67.
P9 Kula: 1)Mathias Rörström, Falun, 6.41, 2) Manuel Södergren, do, 6.19.
P8 60m: 1) Sebastian Eriksson, Falun, 10.62, 2) Johan Nordström, do, 10.89.
P8 Längd: 1) Gustav Fälldin, Ludvika, 3.06, 2) Sebastian Eriksson, Falun, 2.95.
P7 60m: 1)Hugo Philblad, Högbo, 1.70, 2) Emil Svensson, Mora, 11.58.
P7 Längd: 1) Hugo Philblad, Högbo, 3.18, 2) Gabriel Winlöf, Falun, 2.67.
KS Vikt: 1) Maria Gustavsson, Falun, 13.01.
F17 60m: 1) Louise Kronlund, Västerås, 8.06, 3) Sara Ulin, Falun, 8.17.
F17 800m: 1) Emma Jansson, Ludvika, 2.29,31, 2) Anna Jansson, do, 2.32.62.
F17 Höjd: 1) Regina Paet, Falun, 1.58, 2) anna Lyrberg, do, 1.50.
F17 Stav: 1) Madeleine Nilsson, Kvarnsveden, 3.60.
F15 60m: 1) Frida Nordenberg, Mora, 8.35, 2) Linnea Grönbold, Ludvika, 8.57.
F15 800m: 1) Alice Grudd, Mora, 4.54, 2) Ellen Helker-Nygren, do, 4.52.
F13 60m: 1) Matilda Larsson, Stora Skedvi, 8.74, 2) Ida Geselius, Kvarnsveden, 8.95.
F13 600m: 1) Hanna Engholm, Kvarnsveden, 1.50,76, 2) Linda Gillström, Kvarnsveden, 1.52,07.
F13 Höjd: 1) Denise Eriksson, Gävle, 1.48, 2) Emma Björklund, Falun, 1.45.
F13 Kula: 1) Matilda Larsson, Stora Skedvi, 10.62.
F12 60m: 1) Johanna Rooth, Falun, 8.49, Erika Löke, Falun, 8.56, Maja Eriksson, Stål, 8.74.
F12 600m: 1) Denise Eriksson, Gävle, 2.01,73, 2) Erika Löke, Falun, 2.03.77.
F11 60m: 1) Mikaela Johanesson, OK Heros FIK, 8.85, 2) Tove Ågren, Falun, 9.17.
F11 600 m: 1) Alma Philblad, Högbo, 2.01,13, 2) Nicole Sörensen, Falun, 2.07,15.
F11 Höjd: 1) Andrea Gillström, Kvarnsveden, 1.28, 2) Ida Olsson, Hulån, 1.25.
F11 Längd: 1) Mikaela Johanesson, Heros, 4.43.
F11 Kula: 1) Lisa Lingvall, Högbo, 8.13, Ida Olsson, Hulån, 7.42.
F10 600m: 1)Jessica Hallqvist, Malung, 2.11,95, 2) Sofia Hultgren, Ludvika, 2.13,57.
F10 Längd: 1) Jennifer Ruumensaari, Högbo, 3.84, 3) Danny Eriksson, Djurmo/Sifferbo, 3.69.
F10 Kula: 1) Linnea Näs, Djurmo/Sifferbo, 6.32.
F9 60m: 1) Lisa Säflund, Falun, 10.29, 2)Wilma Toivola, do, 10.34.
F9 400m: 1) Tova Eriksson, Västerås, 1.20,06, 3) Ida Thunberg, Stål, 1.23.37.
F9 Kula: 1) Ida Thunberg, Stål, 4.77, 3) Lisa Säflund, Falun, 4.21.
F8 Längd: 1) Ida Thunberg, Stål, 3.47.
F7 60m: 1) Hanna Eriksson, Falun, 11.63, 2) Tuva Berg, do, 11.72.
F7 Längd: 1) Nicolina Eriksson, Djurmor/Sifferbo, 2.50, 2) Alva Selerud, Falun, 2.40.

Mer läsning

Annons