Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat Vårluffen i Gävle

Annons

H21 ELIT 5380 meter 39 anmälda

1 Pål Skogtjärn Södertälje-Nykvarn OF 31:21 0:00

2 Pelle Engstrand Rehns BK 32:37 1:16

3 Patrik Svedberg IFK Umeå 34:16 2:55

4 Mattias Karlsson OK Linné 34:18 2:57

5 Johan Israelsson IFK Moras OK 34:27 3:06

6 Joakim Ingelsson OK Hammaren 34:49 3:28

7 Ulf Bergqvist Linköpings OK 35:06 3:45

8 Ulrik Imberg OK Linné 35:07 3:46

9 Mikael Ingelsson OK Hammaren 36:22 5:01

10 Pär L. Olofsson Rehns BK 36:31 5:10

11 Fredrik Persson OK Hammaren 36:44 5:23

12 Karl Walheim Robertsfors IK 37:15 5:54

13 Lars Olofsson Rehns BK 37:23 6:02

14 Urban André Stora Tuna OK 37:40 6:19

15 Lars Lindgren OK Ödmården 37:58 6:37

16 Erik Sundberg Stora Tuna OK 38:36 7:15

17 Thomas Lundgren OK Hammaren 39:25 8:04

18 Daniel Kaipe Leksands OK 39:35 8:14

19 Jonas Byström Stora Tuna OK 39:46 8:25

20 Lars Karlsson OK Hammaren 39:57 8:36

21 Henrik Sundqvist Stora Tuna OK 40:03 8:42

21 Henrik Thomson OK Kåre 40:03 8:42

23 Erik Dahlqvist Storviks IF 40:05 8:44

24 Peter Löfås Stora Tuna IK 40:36 9:15

25 Thomas Carlsson Rehns BK 41:06 9:45

26 Daniel Edlund OK Nolaskogsarna 41:12 9:51

27 Oscar Vångell Linköpings OK 41:37 10:16

28 Tomas Albinsson OK Hammaren 41:53 10:32

29 Linus Karlsson Mood Rehns BK 44:07 12:46

30 Marcus Hardt KFUM Örebro OK 44:11 12:50

31 Jonas Sundberg Söderhamns OK 46:09 14:48

32 Jonas Johansson Tierps SOK 46:58 15:37

33 Roger Andersson Tierps SOK 48:52 17:31

34 Henrik Andersson Tierps SOK 48:53 17:32

35 Sune Nordberg Tierps SOK 53:27 22:06

Johan Nordström Tierps SOK Ej start

Patrik Söderqvist Leksands OK Ej start

Anders Jönsson OK Triangeln Ej start

Håkan Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna Ej start

D21 ELIT 4060 meter 15 anmälda

1 Pia Birkebæk Stora Tuna OK 31:38 0:00

2 Charlotta Bergqvist Linköpings OK 33:41 2:03

3 Rebecka Österberg OK Linné 35:27 3:49

4 Laila Ingelsson OK Hammaren 37:19 5:41

5 Marie-Louise Kaipe Leksands OK 37:27 5:49

6 Tina Eriksson Järfälla OK 37:34 5:56

7 Elin Dahlin Domnarvets GOIF 38:16 6:38

8 Susanna Mårtensson Stora Tuna OK 40:00 8:22

9 Eva Elfving Domnarvets GOIF 41:31 9:53

10 Karin Elfving Domnarvets GOIF 48:04 16:26

11 Matilda Österberg Linköpings OK 49:01 17:23

12 Astrid Thelin Sidensjö IK 55:08 23:30

Louise Johansson OK Roslagen Ej godk.

Lena Birkebaek Stora Tuna OK Ej godk.

Sofia Törnqvist Storviks IF Ej godk.

D20 ELIT 3200 meter 4 anmälda

1 Lisa Larsson Malungs OK Skogsmårdarna 34:45 0:00

2 Emma Edejern Alfta-Ösa OK 36:32 1:47

3 Malin Rylander Stora Tuna OK 37:03 2:18

4 Maria Hellström Årsunda IF 44:03 9:18

H75 2010 meter 5 anmälda

1 Sigvard Johansson Tierps SOK 29:44 0:00

2 Hans Nordström Tierps SOK 36:34 6:50

3 Gustav Eriksson Hofors OK 37:33 7:49

4 Jack Bjurqvist Söderhamns OK 37:48 8:04

5 Tore Sjöberg OK Hammaren 52:18 22:34

H70 2490 meter 14 anmälda

1 Stig Berggren Årsunda IF 28:24 0:00

2 Sigurd Wallén Täby OK 29:09 0:45

3 Olle Olofsson Storviks IF 31:25 3:01

4 Karl-Åke Dahlgren Svärdsjö IF 33:26 5:02

5 Rolf Krohn Hudiksvalls IF 33:44 5:20

6 Tord Lindh Valbo Allmänna IF 36:21 7:57

7 John Berglund Alfta-Ösa OK 38:54 10:30

8 Karl-Lennart Åhlund Järbo OK 42:54 14:30

9 Roland Lundqvist Timrå SOK 45:38 17:14

10 Adil Carlsson Valbo Allmänna IF 47:22 18:58

11 Karl Erik Wesström Hofors OK 61:44 33:20

Jean Jensen Västvärmlands OK Ej godk.

Bengt Swenson Säterbygdens OK Ej start

Sivar Nordström Tierps SOK Ej start

H65 2490 meter 21 anmälda

1 Torsten Dahlström Kvarnsvedens GOIF OK 27:20 0:00

2 Thord Rådberg OK Roslagen 27:34 0:14

3 Karl-Gunnar Backlund Ockelbo OK 28:33 1:13

4 Kurt Andersson Storviks IF 28:55 1:35

5 Ingvar Johansson OK Rodhen 32:32 5:12

6 Rolf Jakobsson Alfta-Ösa OK 32:39 5:19

7 Rune Ivarsson OK Hammaren 33:09 5:49

8 Leif Östblom Valbo Allmänna IF 33:12 5:52

9 Ale Thorsling Kungsgårdens SK 34:06 6:46

10 Ingemar Sjöberg OK Hammaren 34:34 7:14

11 Kurt Sandström Skutskärs OK 34:35 7:15

12 Bror Nylund Oslättforspojkarnas IK 35:16 7:56

13 Kjell Wennergrund Järbo OK 35:39 8:19

14 Einar Berglund Rembo IK 35:58 8:38

15 Stig Ullström Skutskärs OK 37:54 10:34

16 Bo Andersson Valbo Allmänna IF 39:06 11:46

17 Bernt Kårberg Timrå SOK 42:10 14:50

18 Sven Jacobsson IF Thor 46:38 19:18

19 Bengt-Åke Andersson Rånäs OK 48:09 20:49

P - O Eriksson OK Hammaren Ej godk.

Enar Persson Ockelbo OK Ej start

H60 2520 meter 24 anmälda

1 Hans Johansson Midälva OK 23:35 0:00

2 Hans Karlsson Bjursås OK 23:57 0:22

3 Staffan Stålberg Ockelbo OK 25:38 2:03

4 Jan-Olov Johnsson Tierps SOK 27:33 3:58

5 Vilho Rokka Långshyttans AIK OK 30:37 7:02

6 Bernt Johansson Häverödals SK 30:38 7:03

7 Ingvar Forsberg Storviks IF 31:02 7:27

8 Sture Bergström OK Hammaren 32:02 8:27

9 Göran Jansson OK Triangeln 32:26 8:51

10 Kenneth Andersson Valbo Allmänna IF 32:55 9:20

11 Sten Johansson OK Borgen 33:32 9:57

12 Ulf Skogtjärn OK Linné 35:35 12:00

13 Sören Andersson Järbo OK 35:45 12:10

14 Yngve Persson Tierps SOK 36:03 12:28

15 Stig Oveland Valbo Allmänna IF 36:13 12:38

16 Göran Nilsson Valbo Allmänna IF 37:25 13:50

17 Jouko Hyvönen Hofors OK 38:57 15:22

18 Leif Blomqvist Söderhamns OK 48:54 25:19

19 Leif Pettersson OK Ödmården 49:30 25:55

20 Rolf Bodin Söderhamns OK 56:54 33:19

21 Conny Forsell Rehns BK 62:11 38:36

Roland Forsblom Kungsgårdens SK Ej godk.

Åke Höglund Midälva OK Ej start

Sven-Erik Carlsson Alfta-Ösa OK Ej start

H55 3060 meter 14 anmälda

1 Hasse Åberg Valbo Allmänna IF 28:02 0:00

2 Göran Fredberg Korsnäs IF OK 29:01 0:59

3 Staffan Bergström Hofors OK 34:26 6:24

4 Karl-Erik Andersson IFK Moras OK 38:45 10:43

5 Helge Elfström Årsunda IF 38:51 10:49

6 Staffan Vestbom Ockelbo OK 40:08 12:06

7 Rolf Karlsson Rehns BK 41:38 13:36

8 Arne Olsson Hudiksvalls IF 43:10 15:08

9 Per Elfström Årsunda IF 45:42 17:40

Bo Sundqvist Ockelbo OK Ej start

Ove Åberg Storviks IF Ej start

Hans Åke Öström OK Nipan Ej start

Östen Boman Söderhamns OK Ej start

Sven Bergström Forsa OK Ej start

H50 3060 meter 16 anmälda

1 Stefan Carlsson Alfta-Ösa OK 23:51 0:00

2 Rolf Lundberg OK Ödmården 24:19 0:28

3 Mats Hedberg Årsunda IF 27:15 3:24

4 Nisse Johansson Rehns BK 29:03 5:12

5 Kjell Boman Söderhamns OK 30:31 6:40

6 Lars-Ove Skogh Österfärnebo IF 31:38 7:47

7 Hans-Olof Fröjd Oslättforspojkarnas IK 32:44 8:53

8 Göran Hedman Valbo Allmänna IF 35:37 11:46

9 Sten Ove Norman Viksjöfors OK 37:02 13:11

10 Jan-Erik Skyttner Ljusdals OK 37:25 13:34

11 Sven-Erik Levin Tierps SOK 37:37 13:46

12 Bernt Gustafsson Västerbergslagens OL 38:11 14:20

13 Kent Olsson OK Hammaren 42:16 18:25

14 Lars Dahlqvist Storviks IF 44:08 20:17

Ola Hedin OK Hammaren Ej start

Håkan Sturesson Alfta-Ösa OK Ej start

H45 3480 meter 17 anmälda

1 Peo Svensk Stora Tuna OK 29:53 0:00

2 Sven Hedkvist Stora Tuna OK 30:56 1:03

3 Arne Eriksson Tierps SOK 31:48 1:55

4 Jan-Erik Skogh Österfärnebo IF 32:29 2:36

5 Leif Edejern IFK Bergvik 32:33 2:40

6 Mats Jönsson Korsnäs IF OK 32:56 3:03

7 Anders Rönnlund Järbo OK 34:21 4:28

8 Erik Wadman IFK Moras OK 35:43 5:50

9 Lars Gustafsson OK Kåre 37:32 7:39

10 Olle Nordin Oslättforspojkarnas IK 37:50 7:57

11 Karl-Erik Engblom Valbo Allmänna IF 40:25 10:32

12 Michael Nylin Järbo OK 46:19 16:26

13 Jan Olsson OK Hammaren 47:30 17:37

14 Mats Carlsson OK Ödmården 49:53 20:00

15 Lars Olof Nordberg Tierps SOK 86:21 56:28

Börje Ahnlén OK Hammaren Ej godk.

Lennart Gustafsson Stora Tuna OK Ej start

H40 3510 meter 16 anmälda

1 Thomas Jansson OK Roslagen 25:38 0:00

2 Michael Holmgren IF Thor 27:39 2:01

3 Magnus Runsvik OK Kåre 30:34 4:56

4 Björn Aspelin Valbo Allmänna IF 31:15 5:37

5 Tomas Fors Kvarnsvedens GOIF OK 33:36 7:58

6 Thomas Carlsson Valbo Allmänna IF 34:24 8:46

7 Sören Villamo Ornäs IK 35:17 9:39

8 Olle Andersson Rehns BK 36:04 10:26

9 Stefan Henriksson Storviks IF 36:55 11:17

10 Mikael Andersson Valbo Allmänna IF 51:27 25:49

Christer Alkberg Ockelbo OK Ej start

Mats Bayard Stora Tuna OK Ej start

Torbjörn Åhman OK Hammaren Ej start

Anders Lindholm OK Hammaren Ej start

Håkan Andersson OK Hammaren Ej start

Tomas L Löfgren Stora Tuna OK Ej start

H35 4050 meter 7 anmälda

1 Jonas Ivarsson OK Hammaren 32:31 0:00

2 Magnus Eliasson Domnarvets GOIF 35:05 2:34

3 Sven Persson Årsunda IF 53:02 20:31

4 Ulf Kivisäckk OK Hammaren 54:02 21:31

5 Mats Gavlefors OK Hammaren 55:30 22:59

Ulf Hedman Valbo Allmänna IF Ej start

Ulf Jansson OK Triangeln Ej start

H35 MOTION 3530 meter 4 anmälda

1 Peter Edman Korsnäs IF OK 39:28 0:00

2 Jonas Vejdeland OK Hammaren 42:35 3:07

3 Christer Lotsander OK Hammaren 51:54 12:26

Magnus Danielsson Leksands OK Ej start

H21 4460 meter 6 anmälda

1 Peter Wirehn Dalaportens OL 35:14 0:00

2 Håkan Olsson OK Hammaren 43:32 8:18

3 Måns Winnem Rehns BK 44:23 9:09

4 Björn Johansson OK Borgen 45:47 10:33

5 Hugo Bergman OK Linné 82:10 46:56

Niclas Eriksson Falköpings AIK OK Ej start

H20 3510 meter 7 anmälda

1 Johan Bengtsson Årsunda IF 31:43 0:00

2 Erik Skogh Österfärnebo IF 34:34 2:51

3 Andreas Wallström Järbo OK 45:24 13:41

4 Henrik Fröjd Rehns BK 45:27 13:44

5 Björn Karlsson Rehns BK 47:48 16:05

6 Elis Sjögren-Levin Tierps SOK 51:36 19:53

7 Martin Strömgren OK Linné 53:43 22:00

H17-20 3550 meter 2 anmälda

1 Max Anderung Järbo OK 45:56 0:00

Joel Aspelin Valbo Allmänna IF Ej start

H16 3550 meter 14 anmälda

1 Fredrik Ingelsson Ockelbo OK 26:10 0:00

2 Joakim Svensk Stora Tuna OK 27:09 0:59

3 Göran Winblad Rehns BK 28:35 2:25

4 Jakob Enmark Gävle OK 30:06 3:56

5 Ulrik Nordberg Tierps SOK 36:52 10:42

6 Pontus Nordström OK Triangeln 39:54 13:44

7 August Tynong Gävle OK 40:24 14:14

8 Theo Odenryd Järbo OK 44:56 18:46

9 Tage Nordberg Tierps SOK 46:27 20:17

Svante Persson Söderhamns OK Ej godk.

Fredrik Olsson OK Hammaren Ej godk.

Oscar Lif Gävle OK Ej start

Marcus Stråhle Söderhamns OK Ej start

Andreas Calleberg Söderhamns OK Ej start

H14 3020 meter 26 anmälda

1 Emil Svensk Stora Tuna OK 22:51 0:00

2 Jonathan Andersson Stora Tuna OK 25:11 2:20

3 Erik Boman Gävle OK 26:33 3:42

4 Mårten Löwegren Stora Tuna OK 29:03 6:12

5 Marcus Wallin Stora Tuna OK 29:27 6:36

6 Albin Sjöhed Gävle OK 31:18 8:27

7 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 33:21 10:30

8 Anders Fröjd Rehns BK 33:24 10:33

9 Simon Fors Kvarnsvedens GOIF OK 34:56 12:05

10 Joakim Eriksson Tierps SOK 36:57 14:06

11 Robert Johansson Rehns BK 38:48 15:57

12 Måns Larsson Österfärnebo IF 39:06 16:15

13 Adam Östberg Stora Tuna OK 39:24 16:33

14 Per Hellström Årsunda IF 41:00 18:09

15 Nils Lemoine Gävle OK 41:55 19:04

16 Olle Löfstedt Stora Tuna OK 45:10 22:19

17 Per Erik Fredberg Korsnäs IF OK 49:58 27:07

18 Charlie Stolt Rehns BK 52:10 29:19

19 Mats Nilsson Stora Tuna OK 52:42 29:51

20 David Källström Järbo OK 56:56 34:05

21 Jacob Lotsander OK Hammaren 58:14 35:23

22 Jonathan Anderung Järbo OK 63:42 40:51

23 Martin Eriksson Tierps SOK 79:25 56:34

24 Patric Härdig Järbo OK 113:51 91:00

Gustaf Nilsson Stora Tuna OK Ej start

Jonas Lindholm OK Hammaren Ej start

H12 2590 meter 19 anmälda

1 KEVIN STÅHL Järbo OK 27:04 0:00

2 Anders Svahn OK Hammaren 33:38 6:34

3 Emil Eriksson Tierps SOK 34:28 7:24

4 Fredrik Hammarlund Ockelbo OK 34:44 7:40

5 Andreas Ljung Järbo OK 37:50 10:46

6 Petter Andersson Ockelbo OK 40:57 13:53

7 Filip Ivarsson OK Hammaren 41:56 14:52

8 Camilo Larsson Ockelbo OK 42:21 15:17

9 Joel Lyrberg Valbo Allmänna IF 43:43 16:39

10 Gustaf Elfving IK Jarl Rättvik 45:28 18:24

11 Adrian Blomfeldt OK Borgen 45:57 18:53

12 Martin Hedman Valbo Allmänna IF 47:35 20:31

13 Jonathan Helin Ockelbo OK 49:15 22:11

14 Pontus Hassis Stora Tuna OK 55:27 28:23

15 Rasmus Bengtsson OK Hammaren 63:28 36:24

16 Carl Johnson Korsnäs IF OK 70:22 43:18

17 Marcus Hedman Valbo Allmänna IF 77:04 50:00

Sebastian Myhrberg Ockelbo OK Ej godk.

Anton Gustafsson Stora Tuna OK Ej start

H10 2270 meter 13 anmälda

1 Jesper Svensk Stora Tuna OK 20:41 0:00

2 Simon Sjöberg Gävle OK 21:34 0:53

3 Isac Von Krusenstierna OK Kåre 22:37 1:56

4 Jonas Gustafsson OK Kåre 22:57 2:16

5 Jesper Olsson OK Hammaren 26:29 5:48

6 Gustav Björk OK Borgen 34:54 14:13

7 Oskar Hammarlund Ockelbo OK 35:33 14:52

8 JOAKIM STÅHL Järbo OK 37:03 16:22

9 Gabriel Jonsson Ockelbo OK 40:56 20:15

10 Simon Gustafsson OK Kåre 45:51 25:10

11 Eric Härdig Järbo OK 95:36 74:55

Lars Olovsson Rehns BK Ej start

Elias Pontén Stora Tuna OK Ej start

D75 2010 meter 3 anmälda

1 Inga-Lisa Eriksson Hofors OK 57:04 0:00

2 Gunborg Hellström Österfärnebo IF 61:34 4:30

3 Margareta Hansson Storviks IF 79:28 22:24

D70 2010 meter 3 anmälda

1 Ulla Bengtsson Årsunda IF 38:28 0:00

2 Gun Krohn Hudiksvalls IF 50:08 11:40

3 Ingrid Olsson OK Hammaren 61:52 23:24

D65 2140 meter 6 anmälda

1 Margareta Skoog Valbo Allmänna IF 31:55 0:00

2 Margareta Wallén Täby OK 37:48 5:53

3 Margareta Gavlefors OK Hammaren 44:17 12:22

4 Siv Andersson Kungsgårdens SK 54:42 22:47

5 Britt-Marie Sjöberg OK Tor 55:50 23:55

Anita Asp Ockelbo OK Ej start

D60 2140 meter 6 anmälda

1 Anita Carlsson Bjursås OK 37:13 0:00

2 Solveig Svahn Ockelbo OK 38:44 1:31

3 Ingrid Jarlebring IFK Bergvik 45:04 7:51

4 Elke Wilke-Günther Tierps SOK 46:09 8:56

5 Gudrun Dahlström Kvarnsvedens GOIF OK 49:41 12:28

6 Lena Pettersson OK Ödmården 58:48 21:35

D55 2140 meter 3 anmälda

1 Harriet Gunnarsson Storviks IF 35:01 0:00

2 Maj-Lis Bergström Hofors OK 36:08 1:07

Margareta Forsberg Kungsgårdens SK Ej godk.

D50 2520 meter 4 anmälda

1 Ingela Bengtsson Årsunda IF 28:42 0:00

2 Ewa Edejern IFK Bergvik 32:27 3:45

3 Birgitta Winblad Rehns BK 45:55 17:13

4 Carina Eriksson Skutskärs OK 65:08 36:26

D45 2500 meter 11 anmälda

1 Åsa Kindlundh Alfta-Ösa OK 27:57 0:00

2 Mia Gustafsson OK Kåre 30:20 2:23

3 Lena Bengtsson Årsunda IF 32:41 4:44

4 Anna-Karin Eklund Söderhamns OK 38:21 10:24

5 Lena Ahnlén OK Hammaren 38:40 10:43

6 Ingrid Hallström Valbo Allmänna IF 38:44 10:47

7 Marie Fröjd Rehns BK 41:35 13:38

Ylva Grape-Andersson Stora Tuna OK Ej start

Lena Johansson Midälva OK Ej start

Åsa Boberg Söderhamns OK Ej start

Karin Elfving IK Jarl Rättvik Ej start

D45 MOTION 2260 meter 7 anmälda

1 Maria Gustafsson Västerbergslagens OL 32:40 0:00

2 Kerstin Öhlund Skutskärs OK 37:35 4:55

3 Susanne Lindholm Väsby OK 41:07 8:27

4 Karin Ölund Ockelbo OK 42:54 10:14

5 Inga Fredberg Korsnäs IF OK 48:05 15:25

Carina Johansson OK Borgen Ej start

Lena Sjöström OK Nipan Ej start

D40 2970 meter 8 anmälda

1 Eva-Lotta Löfgren Stora Tuna OK 31:54 0:00

2 Cathrine Johansson Tierps SOK 33:49 1:55

3 Karin Nordberg Tierps SOK 38:07 6:13

4 Karin Strömgren OK Linné 43:21 11:27

5 Anette Aspelin Valbo Allmänna IF 51:37 19:43

6 Ann Lyrberg Valbo Allmänna IF 63:10 31:16

Helena Thunström Korsnäs IF OK Ej godk.

Anna-Karin Gustafsson Stora Tuna OK Ej start

D21 3480 meter 12 anmälda

1 Josefine Nordström OK Triangeln 33:32 0:00

2 Karin Johansson OK Hammaren 40:08 6:36

3 Jenny Palm Valbo Allmänna IF 40:58 7:26

4 Elenore André IFK Hedemora OK 43:05 9:33

5 Marika Johansson IF Åland 44:07 10:35

6 Emma Johansson Tierps SOK 47:29 13:57

7 Karin Möllerberg Valbo Allmänna IF 48:00 14:28

8 Emma Bengtsson OK Linné 57:11 23:39

9 Ztina Backlund Ockelbo OK 76:28 42:56

Lena Eriksson OK Kåre Ej godk.

Therese Dahlström Hofors OK Ej start

Martina Arkåsen Falköpings AIK OK Ej start

D20 3070 meter 2 anmälda

1 Elin Lind Tierps SOK 37:44 0:00

2 Emmy Thelberg Valbo Allmänna IF 69:42 31:58

D16 3080 meter 15 anmälda

1 Maria Nordström Gävle OK 26:48 0:00

2 Emelie Hansson OK Kåre 33:57 7:09

3 Stina Skyttner Ljusdals OK 34:55 8:07

4 Joline Ingelsson OK Hammaren 36:03 9:15

5 Ann-Sofie Karlsson Årsunda IF 38:25 11:37

6 Malin Eriksson Tierps SOK 39:46 12:58

7 Pernilla Blom Rehns BK 40:10 13:22

8 Viktoria Helmersson Ockelbo OK 41:27 14:39

Bodil Kindlundh Alfta-Ösa OK Ej godk.

Matilda Gustafsson Stora Tuna OK Ej start

Emma Andersson OK Hammaren Ej start

Anna Berglöf Årsunda IF Ej start

Sandra Danielsson Leksands OK Ej start

Ida Pontén Stora Tuna OK Ej start

Cajsa Grape Stora Tuna OK Ej start

D14 2660 meter 18 anmälda

1 Lisa Nilsson-Lindgren Stora Tuna OK 24:10 0:00

2 Lina Lång Stora Tuna OK 28:05 3:55

3 Isabella Dannberg Storviks IF 34:26 10:16

4 Katarina Hammas Väsby OK 36:03 11:53

5 Karolina Goth Kvarnsvedens GOIF OK 37:05 12:55

6 Rebecka Dannberg Storviks IF 40:40 16:30

7 Moa Enmark Gävle OK 40:49 16:39

8 Maria Åkerblom Stora Tuna OK 45:04 20:54

9 Elin Skogh Österfärnebo IF 45:14 21:04

10 Matilda Rylander Stora Tuna OK 46:31 22:21

11 Hanna Thelberg Valbo Allmänna IF 53:43 29:33

12 Sofia Olsson OK Hammaren 57:01 32:51

13 Johanna Norman OK Hammaren 57:26 33:16

14 Sara Vejdeland OK Hammaren 82:22 58:12

Stina Nordström OK Triangeln Ej start

Michaela Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna Ej start

Frida Ingelsson Ockelbo OK Ej start

Agnes Elfving IK Jarl Rättvik Ej start

D12 2690 meter 14 anmälda

1 Hanna Sjöberg Gävle OK 25:32 0:00

2 Emma Rönnlund Ockelbo OK 26:37 1:05

3 Kristin Boman Gävle OK 28:48 3:16

4 Hanna Gustafsson OK Kåre 30:02 4:30

5 Elin Kindlundh Alfta-Ösa OK 40:52 15:20

6 Maja Ingelsson OK Hammaren 40:56 15:24

7 Sara Wadman IFK Moras OK 42:13 16:41

8 Cecilia Knutsen Gävle OK 51:08 25:36

Johanna Cavallin Valbo Allmänna IF Ej godk.

Frida Edman Korsnäs IF OK Ej godk.

Elina Von Krusenstierna OK Kåre Ej godk.

Linnéa Nordberg Tierps SOK Ej godk.

Ebba Lindholm OK Hammaren Ej start

Kristin Olovsson Rehns BK Ej start

D10 2270 meter 8 anmälda

1 Andrea Lotsander OK Hammaren 28:32 0:00

2 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 36:02 7:30

3 Stina Bayard Stora Tuna OK 39:03 10:31

4 Alicia Ljung Järbo OK 39:13 10:41

5 Emma Lindström Storviks IF 40:45 12:13

6 Erica Edman Korsnäs IF OK 42:52 14:20

7 Lisa Roodzant OK Hammaren 53:07 24:35

Jessica Hallqvist Malungs OK Skogsmårdarna Ej start

U4 2660 meter 3 anmälda

1 Didrik Arnell Gävle OK 97:43 0:00

Robert Hansson Valbo Allmänna IF Ej godk.

Karl Mårtensson Gävle OK Ej godk.

U3 2590 meter 10 anmälda

1 Hanna Fors Kvarnsvedens GOIF OK 36:18 0:00

2 Robert Nilsson Gävle OK 37:47 1:29

3 Rasmus Löfgren Stora Tuna OK 41:07 4:49

4 Filip Magnusson Stora Tuna OK 45:05 8:47

5 Erika Eriksson Tierps SOK 70:11 33:53

6 Erik Hållström Gävle OK 71:52 35:34

7 Johan Pontén Stora Tuna OK 82:04 45:46

8 Oskar Lodin Valbo Allmänna IF 85:05 48:47

Hanna Bayard Stora Tuna OK Ej start

Malin Danielsson Leksands OK Ej start

U2 2270 meter 8 anmälda

1 Vilma Von Krusenstierna OK Kåre 30:37 0:00

2 Emma Hållström Gävle OK 38:14 7:37

3 Ellen Persson Söderhamns OK 46:29 15:52

4 Casper Strömberg Elvelid Rehns BK 48:22 17:45

5 Jesper Bengtsson OK Hammaren 62:03 31:26

6 Albin Bengtsson OK Hammaren 63:15 32:38

7 Sanaz Malekkiat Gävle OK 67:45 37:08

Alva Axelsson Gävle OK Ej start

U1 1640 meter 6 anmälda

1 Ludvig Krohn Skutskärs OK 18:06 0:00

2 Ronja Jungåker Korsnäs IF OK 21:00 2:54

3 Johanna Börjesson Storviks IF 25:18 7:12

4 Axel Johnson Korsnäs IF OK 28:20 10:14

5 Frida Björkman Korsnäs IF OK 29:00 10:54

Pontus Danielsson Leksands OK Ej start

INSKOLNING 1640 meter 19 anmälda

Alex Wåhlen OK Triangeln Godkänd

Alva Lindström Storviks IF Godkänd

Andreas Elfving IK Jarl Rättvik Godkänd

Anton Myhrberg Ockelbo OK Godkänd

Anton Wåhlen OK Triangeln Godkänd

Cajsa Öberg Gävle OK Godkänd

Conny Nilsson Gävle OK Godkänd

Daniel Ståhl Järbo OK Godkänd

David Olsson Gävle OK Godkänd

Emil Olsson Gävle OK Godkänd

Jakob Sjöberg Gävle OK Godkänd

Louise Lindström OK Hammaren Godkänd

Maja Öberg Gävle OK Godkänd

Tilde Vejdeland OK Hammaren Godkänd

Viktor Ivarsson OK Hammaren Godkänd

Viktor Svensk Stora Tuna OK Godkänd

Vilma Lodin Valbo Allmänna IF Godkänd

William Pettersen OK Hammaren Godkänd

Simon Stålnäbb Kvarnsvedens GOIF OK Ej start

ÖPPEN 1 2270 meter 4 anmälda

1 Jessica Särkimäki-Eriksson OK Hammaren 25:47 0:00

2 Josefine Pettersson Kliubblös 34:02 8:15

3 Helny Johansson Gävle OK 45:15 19:28

4 Anders Brook Österfärnebo IF 68:08 42:21

ÖPPEN 2 3460 meter 8 anmälda

1 Bo Börjesson Storviks IF 32:36 0:00

2 Jonas Lindberg Ockelbo OK 36:20 3:44

3 GunNAR Hammarlund Ockelbo OK 39:52 7:16

4 Pia Roodzant OK Hammaren 44:25 11:49

5 Hans Nilsson Söderhamns OK 49:17 16:41

6 Håkan Elfving IK Jarl Rättvik 55:30 22:54

7 Sandra Westerström Dalaportens OL 60:43 28:07

8 Cecilia Magnusson Stora Tuna IK 75:03 42:27

ÖPPEN 4 3020 meter 14 anmälda

1 Anders Mases St Tuna IK 37:45 0:00

2 Annika Eriksson Tierps SOK 45:03 7:18

3 Bo Skoog Valbo Allmänna IF 48:00 10:15

4 Daniel Westbom Ockelbo OK 48:10 10:25

5 Jan Östlund Valbo Allmänna IF 48:58 11:13

6 Morgan Källström Järbo OK 55:23 17:38

7 Ida Sandberg OK Kåre 55:47 18:02

8 Ida Sörensen IFK Moras OK 56:11 18:26

9 Evert Bengtsson Årsunda IF 88:06 50:21

10 Jan Winblad Rehns BK 94:34 56:49

11 Börje Olsson Storviks IF 104:13 66:28

12 Annica Palm-Härdig Järbo OK 106:30 68:45

Jeanette Kling Stora Tuna IK Ej godk.

Lars Runsvik OK Kåre Ej godk.

ÖPPEN 5 4120 meter 12 anmälda

1 Anders Karlsson Årsunda IF 55:39 0:00

2 Henrik Hammas Väsby OK 56:25 0:46

3 Lars Hellström Årsunda IF 65:34 9:55

4 Malin Thelberg Valbo Allmänna IF 66:46 11:07

5 Sven-Erik Sjöberg OK Tor 70:53 15:14

6 Linda Thelberg Valbo Allmänna IF 73:13 17:34

7 Jörgen Karlsson Leksands OK 75:08 19:29

8 Hans Myrman Oslättforspojkarnas IK 77:33 21:54

9 Torbjörn Hammas Väsby OK 81:34 25:55

10 Claes Bengtsson Årsunda IF 82:16 26:37

11 Sasha Andersson IFK Bergvik 98:49 43:10

Susanne Hedlund OK Kåre Ej godk.

ÖPPEN 7 3080 meter 21 anmälda

1 Robert Ahlberg OK Nolaskogsarna 33:35 0:00

2 Lena Peterson OK Hammaren 34:49 1:14

3 Sven-Erik Eriksson Tierps SOK 35:01 1:26

4 Karin Ståhl OK Kåre 35:17 1:42

5 Håkan Forsgren Gävle OK 35:27 1:52

6 Leif Kling Ockelbo OK 35:32 1:57

7 Håkan Peterson OK Tranan 36:24 2:49

8 Sofia Rahm Tierp SOK 37:15 3:40

9 Daniel Sund OK Hammaren 37:30 3:55

10 Erika Herbert Gävle OK 37:53 4:18

11 Magnus Gunnarsson Ockelbo OK 38:27 4:52

12 Sture Nilsson OK Hammaren 40:42 7:07

13 Eva-Lena Engström OK Hammaren 41:02 7:27

14 Torbjörn Atterbrand Tierps SOK 43:19 9:44

15 Stefan Hallström Valbo Allmänna IF 45:10 11:35

16 Caroline Westbom OK Hammaren 47:55 14:20

17 Ewa Edman Korsnäs IF OK 48:18 14:43

18 Göran Arnell Gävle OK 69:58 36:23

Åsa Torrkulla OK Hammaren Ej godk.

Göran Bloom Ljusne-Ala OK Ej godk.

Anders Hansson OK Kåre Ej godk.

ÖPPEN 8 4980 meter 8 anmälda

1 Rikard Karlsson Valbo Allmänna IF 52:33 0:00

2 Åsa Sund OK Hammaren 54:59 2:26

3 Torbjörn Eklöv Storviks IF 59:38 7:05

4 Hans Lundqvist Långhundra IF 59:41 7:08

5 Lisa Lundqvist Långhundra IF 62:30 9:57

6 Andreas Gällerstedt IFK Moras OK 64:55 12:22

Andreas Åhman Gävle OK Ej godk.

Tommy Gustafsson OK Kåre Ej start

Skapad 2007-05-01 14:57:48 med OLA version 3.5.1

Mer läsning

Annons