Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat: Orientering - lång

Annons

AVESTA: Knutsbo - Lång

H21 ELIT 12 940 m: 1) Anders Österlund, Västerås, 1.26,36, 2) Martin Hammarberg, Malungs Skogsmårdarna, 1.27,01, 3) Daniel Kaipe, Leksand, 1.28,00, 5) Leif Bader, do, 1.31,06, 6) Rikard Claesson, Stora Tuna, 1.34,24, 9) Johan Karlsson, Kåre, 1.38,27

H20 ELIT 10 220 m: 1) Johan Eriksson, Gävle, 1.14,33, 2) Johan Hamelius, Stora Tuna, 1.17,21, 3) Mikael Andersson, Korsnäs, 1.19,37, 4) Johan Winterås, Västerbergslagen, 1.20,36, 5) Jonas Lundgren, Stora Tuna, 1.22,27

H18 ELIT 7 350 m: 1) Anton Tynong, Gävle, 50,23, 2) Rassmus Andersson, Stora Tuna, 51,34, 4) Carl Wiking, Kåre, 59,34, 7) Henrik Sundqvist, Stora Tuna, 1.05,49, 8) Emil Alexandersson, do, 1.12,22, 9) Adam Reger, do, 1.13,27, 10) Fredrik Lind, Säterbygden, 1.18,47

D21 ELIT 8 100 m: 1) Lena Gillgren, Stora Tuna, 1.07,36, 4) Elin Dahlin, Domnarvet, 1.17,37, 6) Maria Nilsson, do, 1.18,04, 7) Caroline Kaipe, Leksand, 1.19,14, 8) Anna-Karin Dovåker-Liss, do, 1.19,24, 10) Susanna Mårtensson, Stora Tuna, 1.21,40

D18 ELIT 5 530 m: 1) Alva Olsson, Västerås, 51,28, 3) Katarina Svahn, IFK Mora, 1.01,05, 5) Frida Palm, Avesta, 1.13,37, 6) Lisa Larsson, Malungs Skogsmårdarna, 1.15,48, 7) Lisa Hallberg, IFK Mora, 1.16,51

H21 8 100 m: 1) Johan Ahlström, Västerås, 1.00,56, 4) Håkan Nilsson, Domnarvet, 1.11,00, 5) Jörgen Norén, Grycksbo, 1.14,58

H10 2 580 m: 1) Nils Alexandersson, Stora Tuna, 25,18, 2) Jesper Svensk, do, 26,28, 3) Isac Von Krusenstierna, Kåre, 27,32, 4) Jonas Gustafsson, do, 27,52

H12 3 120 m: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 21,48

H14 4 230 m: 1) Emil Svensk, Stora Tuna, 28,34, 2) Elias Öhgren, Karlsbyheden, 31,51, 3) Jonathan Andersson, Stora Tuna, 33,38, 4) Marcus Wallin, do, 36,41, 5) Johan Forsgren, Kåre, 37,40

H16 4 950 m: 1) Markus Hederskog, Hjs-Vansbro, 36,42, 2) Christoffer Westblad, Leksand, 36,52, 3) Björn Gabrielsson, Korsnäs, 38,15, 4) Erik Adriansson, Kåre, 38,58

H35 6 900 m: 1) Henrik Lindblad, Djerf, 57,34, 2) Alf Nordanbro, Malungs Skogsmårdarna, 58,06, 3) Niklas Söderlund, Avesta, 1.28,18

H40 6 260 m: 1) Niklas Löwegren, Stora Tuna, 43,06, 2) Ulf Magnusson, Leksand, 44,12, 3) Lars Johansson, Karlsbyheden, 45,44, 4) Magnus Runsvik, Kåre, 48,36, 5) Kennet Andersson, Grycksbo, 50,33

H45 6 080 m: 1) Harry Hietanen, Gävle, 41,29, 2) Tord Hederskog, Hjs-Vansbro, 41,33, 5) Kjell Klaar, Säterbygden, 46,30

H50 5 530 m: 1) Jan Olof Björklund, Bjursås, 41,25, 3) Thom Sandvik, Avesta, 48,02, 4) Tryggve Ottosson, Västerbergslagen, 48,07, 5) Anders Engström, Kåre, 49,26

H55 5 000 m: 1) Ulf Persson, Västerbergslagen, 38,38, 2) Göran Ryman, Grycksbo, 42,13, 3) Per Erik Fogel, Kåre, 42,51, 4) Göran Fredberg, Korsnäs, 42,59, 5) Örjan Stahl, Grycksbo, 44,24

H60 4 400 m: 1) Stig Törnkvist, Köping-Kolsva, 39,08, 2) Olle Johansson, Hedemora, 44,09, 5) Gunnar Löfkvist, Bjursås, 45,45

H65 3 900 m: 1) Kuno Österlund, Västerås, 29,14, 2) Karl Johansson, Hedemora, 31,06, 4) Gunnar Tiselius, Kåre, 37,02, 5) Sven Gustav Dahlberg, Jarl Rättvik, 37,27

H70 3 900 m: 1) Karl-Axel Stjernström, Hedströmmen, 38,57, 2) Svante Nyström, Västerbergslagen, 39,47

H75 3 000 m: 1) Lars-Erik Jernström, Norberg, 37,54, 2) Sture Josefsson, Kåre, 38,00, 3) Bo Sandberg, Jarl Rättvik, 38,14, 5) Gösta Magnusson, Hedemora, 42,49

H80 2 450 m: 1) Gustav Eriksson, Hofors, 34,01, 3) Nils Eriksson, Kåre, 36,27, 4) Sven Andersson, Avesta, 37,12, 5) Sven Wåhlberg, Kåre, 42,46

D21 5 000 m: 1) Kristin Backåkers, Leksand, 47,42, 2) Ulrika Bylander, Kåre, 51,09, 3) Katarina Goude, Hedemora, 52,55, 4) Ida Hamelius, Säterbygden, 55,01, 5) Jeanette Andersson, Kåre, 57,50

D20 4 670 m: 1) Stina Wåhlberg, Kåre, 53,27, 3) Emma Strandberg, Korsnäs, 1.05,27

D10 2 580 m: 1) Erica Edman, Korsnäs, 26,56, 3) Kajsa Mattsson, Kåre, 34,48, 4) Ronja Björklund, Bjursås, 34,56

D12 3 120 m: 1) Hanna Gustafsson, Kåre, 29,28, 2) Sofia Mossberg, Karlsbyheden, 29,49, 3) Kajsa Engström, Kåre, 30,46, 4) Matilda Dammvik, Stora Tuna, 32,06, 5) Karin Håll, Hjs-Vansbro, 36,04

D14 3 540 m: 1) Frida Sandberg, Säterbygden, 27,39, 2) Lisa Nilsson-Lindgren, Stora Tuna, 27,50, 4) Frida Winterås, Västerbergslagen, 29,15, 5) Michaela Hallqvist, Malungs Skogsmårdarna, 30,34

D16 3 830 m: 1) Frida Erkers, Leksand, 35,40, 3) Linnéa Backman, Västerbergslagen, 39,53, 4) Johanna Sarenmark, Leksand, 41,09, 5) Emelie Hansson, Kåre, 41,32

D35 4 670 m: 1) Yvonne Sjödén, Älvdalen, 44,14, 4) Sussie Lindh, Avesta, 55,51

D40 4 060 m: 1) Maria Bergfeldt, Domnarvet, 31,59, 3) Karin Svensk, Stora Tuna, 38,43, 4) Margareta Löwegren, do, 38,47

D45 4 060 m: 1) Dorothe Spillmann, Thor, 37,54, 2) Marianne Ottosson, Västerbergslagen, 40,14

D50 3 610 m: 1) Jannike Wåhlberg, Kåre, 34,42, 2) Stina Ryman, Grycksbo, 35,28, 3) Gunilla Lärfars, Leksand, 35,30, 5) Ann-Marie Yxfeldt, Hedemora, 39,55

D55 3 610 m: 1) Britt Eriksson, Sala, 33,09, 4) Karin Josefsson, Hedemora, 40,26, 5) Solweig Palm, Avesta, 45,03

D60 3 610 m: 1) Maud Sundén, Järnbärarna, 36,34, 2) Inga Lisa Nordqvist, Västerbergslagen, 41,41, 3) Eva Halvarson, Kåre, 42,34, 4) Ing-Marie Mozelius, Stora Tuna, 44,09, 5) Pirkko Stenerhag, Västerbergslagen, 45,26

D65 3 000 m: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 29,22, 3) Siv Hasselgrund, Bjursås, 37,59, 5) Irma Bjärud, Västerbergslagen, 41,15

D70 2 450 m: 1) Kerstin Johansson, Hedemora, 30,08, 2) Laila Nygren, Säterbygden, 32,59, 3) Majlis Gren Soff, Stora SKedvi, 35,21, 5) Ulla-Britt Östlin, Västerbergslagen, 51,54

D75 2 450 m: 1) Gunborg Wåhlberg, Kåre, 37,23, 3) Elsie Marie Lundberg, Malmia, 50,54, 5) Astrid Dahle, Kåre, 53,53

U1 2 010 m: 1) Linnea Östlund, Kvarnsveden, 22,14, 2) Johan Hagberg, Avesta, 23,27, 3) Hanna Daniels, do, 24,37, 4) Cornelia Lundén, do, 24,54, 5) Johannes Öhgren, Karlsbyheden, 25,59

U2 2 580 m: 1) Sofia Andersson, Norberg, 35,37, 2) Madeleine Liljedahl, Västerbergslagen, 36,11, 3) Vilma Von Krusenstierna, Kåre, 36,19, 5) Emma Eckerlid, do, 38,42

U3 3 120 m: 1) Jonas Gustavsson, Kvarnsveden, 46,37, 3) Johan Pontén, Stora Tuna, 55,21, 5) Emma Bergqvist, Säterbygden, 1.21,07

U4 3 540 m: 1) Johannes Järvi, Västerbergslagen, 49,05

Mer läsning

Annons