Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Orienteringsresultat för 12 maj

Annons

LÖRDAG

INSJÖN: Elitserien Leksands OK

H 21 E2 6 420 m: 1) Mattias Johansson, Lidingö, 36,04, 2) Joakim Hederskog, Hakarpspojkarna,

36,32, 3) Henrik Jansson, Tisaren, 36,40, 6) Karl Tiselius, Dalaporten, 37,08, 9) Johan

Alfredsson, Stora Tuna, 37,23, 13) Peter Löfås, do, 37,33, 20) Fredrik Norman, Leksand, 38,16

H21 ELIT 6 530 m: 1) David Andersson, Hakarpspojkarna, 33,18, 2) Peter Öberg, Hällen, 33,40,

3) Mats Troeng, Linné, 33,45, 4) Martin Johansson, IFK Mora, 34,19, 5) Henrik Löfås, Stora

Tuna, 34,20, 12) Rikard Claesson, do, 35,51, 16) Marius Mazulis, Malungs Skogsmårdarna,

36,07, 20) Erik Rost, do, 36,26

H20 ELIT 9 730 m: 1) Pelle Engstrand, Rehn, 67,22, 2) Jimmy Larsson, Malungs Skogsmårdarna,

67,32, 3) Erik Ivarsson Sandberg, Denseln, 69,51, 4) Stepan Kodeda, IFK Mora, 70,46, 6) Emil

Backlund, Dalaporten, 72,53, 9) Andreas Nordfors, Stora Tuna, 74,55, 10) Mikael Andersson,

Korsnäs, 75,07, 11) Martin Hederskog, Malungs Skogsmårdarna, 75,48, 12) Johan Hamelius,

Stora Tuna, 76,13, 18) Johan Goth, Kvarnsveden, 86,15, 19) Johan Winterås, Västerbergslagen,

93,49, 20) Calle Grape, Stora Tuna, 101,27

H18 ELIT 7 670 m: 1) Jonas Sandström, Järla, 53,28, 2) Jonas Leandersson, Tyr, 56,13, 3) Oskar

Daniels, Rotebro, 58,24, 5) Henrik Sundqvist, Stora Tuna, 61,06, 10) Rassmus Andersson, do,

62,38, 12) Erik Blomgren, do, 66,25, 14) Kristian Dahlström, IFK Mora, 66,34, 16) Andreas

Allerhed, do, 68,22

D 21 E2 5 630 m: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn, 39,53, 2) Ida Wikström Holmgren,

Lidingö, 39,56, 3) Maria Nilsson, Domnarvet, 40,51, 7) Eva Elfving, do, 42,18, 12) Lisa

Silvemark, Dalaporten, 44,18

D21 ELIT 5 830 m: 1) Tanja Ryabkina, Hellas, 37,02, 2) Annika Billstam, Linné, 38,18, 3) Åsa

Hellqvist, Skogsfalken, 38,19, 4) Lena Eliasson, Stora Tuna, 38,50, 6) Anna Mårsell, do, 39,33,

9) Emma Engstrand, do, 40,50, 11) Elin Dahlstedt, Leksand, 41,47, 12) Elin Dahlin, Domnarvet,

41,52, 13) Eva Jurenikova, do, 41,56, 15) Pia Birkebæk, Stora Tuna, 42,12

D20 ELIT 6 580 m: 1) Sofia Adolfsson, Kåre, 61,27, 2) Sofie Sihver, Lidingö, 63,56, 3) Sofia

Törnqvist, Storvik, 64,40, 6) Lina Sundqvist, Kåre, 70,05, 8) Johanna Hallberg, IFK Mora, 70,31,

9) Karin Malmberg, Kvarnsveden, 72,46, 11) Ida Johansson, IFK Mora, 73,30, 13) Elin Graneland,

Malungs Skogsmårdarna, 93,36

D18 ELIT 5 470 m: 1) Kajsa Risby, Kåre, 44,01, 2) Kristin Löfgren, Järfälla, 44,10, 3) Katarina

Svahn, IFK Mora, 44,53, 4) Magdalena Olsson, do, 45,05, 11) Lisa Hallberg, do, 51,38, 18) Malin

Rylander, Stora Tuna, 60,25, 20) Lisa Larsson, Malungs Skogsmårdarna, 74,57

H21 8 040 m: 1) Martin Johnsson, Lidingö, 62,39, 2) Anders Håkansson, Dalaporten, 64,31, 8)

Jörgen Norén, Grycksbo, 70,48

H21 LÅNG 11 460 m: 1) Lars Åkerman, Malungs Skogsmårdarna, 75,42

H20 7 080 m: 1) Erik Nilsson-Lindgren, Stora Tuna, 88,42

H10 2 620 m: 1) André Andersson, Västerbergslagen, 18,59, 2) Jonas Eriksson, Stora Tuna,

19,29, 3) Jesper Svensk, do, 19,31, 6) Viktor Lundmark, Kvarnsveden, 22,40, 7) Isak Åberg,

Korsnäs, 24,09, 8) Gustav Mossberg, Karlsbyheden, 24,38, 9) Jonas Gustafsson, Kåre, 25,06,

10) Pontus Holst, Karlsbyheden, 25,23

H12 3 040 m: 1) Oskar Sandberg, Säterbygden, 18,35, 4) David Stigsmark, Kvarnsveden, 26,12,

8) Marcus Liljedal, IFK Mora, 28,56, 9) Johan Winther, Västerbergslagen, 29,02, 10) Gustaf

Elfving, Jarl Rättvik, 29,33

H14 4 330 m: 1) Emil Svensk, Stora Tuna, 28,14, 4) Erik Malmberg, Kvarnsveden, 29,59, 7)

Gustaf Nilsson, Stora Tuna, 34,31, 9) Jonathan Andersson, do, 35,43

H16 5 350 m: 1) Albin Ridefelt, Linné, 35,07, 2) Anton Sjökvist, Stora Tuna, 35,56, 3) Joakim

Svensk, do, 38,07, 4) Jacob Nilsson, do, 40,05, 5) Anders Åkerblom, do, 40,14, 8) Gustav

Eriksson, do, 41,33, 9) Erik Fernlund, Säterbygden, 41,39

H35 6 840 m: 1) Mikael Östlund, Kvarnsveden, 46,37, 2) Martin Persson, Kåre, 54,45, 3) Jan

Nordqvist, Västerbergslagen, 55,13, 5) Per Lovang, do, 56,23, 6) Magnus Eliasson, Domnarvet,

56,24, 7) Alf Nordanbro, Malungs Skogsmårdarna, 56,27, 10) Patrik Moris, Domnarvet, 60,21

H40 6 650 m: 1) Lars Johansson, Karlsbyheden, 44,33, 3) Kennet Andersson, Grycksbo, 50,06,

4) Christer Morell, Kåre, 50,41, 5) Anders Östberg, Stora Tuna, 51,38, 6) Johan Östberg, do,

52,03, 8) Magnus Runsvik, Kåre, 53,27, 10) Jonny Danielsson, Hjs-Vansbro, 54,09

H45 6 350 m: 1) Anders Eriksson, Hällen, 46,32, 4) Tord Hederskog, Hjs-Vansbro, 49,16, 7)

Anders Lundh, Avesta, 50,02, 8) Lars Mattsson, Kåre, 50,35

H50 4 830 m: 1) Erik Svensson, IFK Mora, 30,58, 6) Anders Silvemark, Dalaporten, 35,16, 7)

Mats Lundberg, do, 35,37, 9) Lars Harkman, Malungs Skogsmårdarna, 36,24, 10) Arne Back,

Hedemora, 36,55

H55 4 840 m: 1) Karl Wegerfelt, Garphyttan, 37,39, 2) Göran Ryman, Grycksbo, 37,57, 4) Ulf

Persson, Västerbergslagen, 38,41, 6) Kenneth Wåhlberg, Kåre, 40,53, 7) Bengt Stenerhag,

Västerbergslagen, 40,55, 8) Göran Fredberg, Korsnäs, 41,33, 10) Örjan Stahl, Grycksbo, 42,48

H60 3 930 m: 1) Rune Rådeström, Snättringe, 31,21, 4) John Johansson, Hjs-Vansbro, 33,54, 6)

Erik Johansson, Avesta, 34,54, 7) John Sivars, Dalaporten, 35,12, 9) Olle Johansson, Hedemora,

35,44, 10) Paul-Erik Glasberg, Västerbergslagen, 36,22

H65 4 100 m: 1) Karl Johansson, Hedemora, 33,18, 2) Lennart Magnusson, do, 35,50, 3) Folke

Björkman, Dalaporten, 36,43, 4) Torsten Löfgren, Karlsbyheden, 37,23, 5) Hans Mårtensson,

Dalaporten, 37,25, 6) Olle Andersson, IFK Mora, 38,37, 7) Sven Leandersson, Älvdalen, 38,38,

9) Sven Gustav Dahlberg, Jarl Rättvik, 40,05, 10) Göte Rickardsson, Bjursås, 40,06

H70 4 080 m: 1) Svante Nyström, Västerbergslagen, 40,10, 2) John Vallin, Stora Tuna, 40,27, 3)

Folke Nyström, Västerbergslagen, 43,20, 4) Karl-Åke Dahlgren, Svärdsjö, 43,44, 5) Ingemar

Johansson, Hedemora, 45,25, 8) Stig Sundin, Västerbergslagen, 49,10, 9) Ove Hillström, Hjs-

Vansbro, 50,23

H75 3 120 m: 1) Kaj Nilsson, Stora Tuna, 35,35, 5) Hans Eric Robertson, Kåre, 40,55, 6) Ingvar

Lundström, Stora Tuna, 41,28, 8) Nils Jonsson, Kåre, 43,32, 10) Arne Wiklund, Karlsbyheden,

47,54

H80 3 120 m: 1) Sven Andersson, Avesta, 44,11, 3) Gösta Semneby, Orsa, 51,46, 4) Nils

Eriksson, Kåre, 58,09, 5) Göte Åkerman, Särna, 81,51

D21 4 700 m: 1) Eva Hallsten, Lidingö, 44,48, 2) Lenka Klimplová, Kåre, 45,25, 5) Ann-Sofi

Hofling, Dalaporten, 50,11, 7) Katarina Goude, Hedemora, 51,26, 9) Charlotta Isaksson, Kåre,

53,26

D21 LÅNG 7 090 m: 1) Hanna Ceder, Domnarvet, 76,31, 2) Jeanette Andersson, Kåre, 79,42, 5)

Kristina Aronsson, do, 94,03, 6) Anna T Eriksson, do, 96,14

D20 4 410 m: 1) Isa Wigge, Säterbygden, 48,54, 2) Stina Wåhlberg, Kåre, 55,50, 3) Elin Franzon,

Stora Tuna, 69,45, 4) Astrid Grenmyr, Kåre, 81,06

D18 4 390 m: 1) Elin Lind, Tierp, 60,55, 2) Sara Hallberg, Hedemora, 67,10, 3) Hanna Nilsson-

Lindgren, Stora Tuna, 72,25

D10 2 530 m: 1) Erica Edman, Korsnäs, 17,17, 3) Jessica Hallqvist, Malungs Skogsmårdarna,

23,15, 4) Ronja Björklund, Bjursås, 23,33, 5) Kajsa Mattsson, Kåre, 24,53, 6) Jonna Jungåker,

Korsnäs, 25,02, 8) Stina Bayard, Stora Tuna, 27,42, 9) Maria Bergström, Grycksbo, 29,56, 10)

Isabelle Kruskopf, Korsnäs, 31,08

D12 3 000 m: 1) Sofia Mossberg, Karlsbyheden, 22,35, 2) Hanna Gustafsson, Kåre, 24,26, 3)

Malin Gabrielsson, Korsnäs, 25,40, 4) Elina Von Krusenstierna, Kåre, 26,21, 5) Linnea

Malmberg, Stora Tuna, 26,45, 7) Sara Wadman, IFK Mora, 28,08, 8) Amelie Ekström, Kåre,

28,22, 9) Hanna Eriksson, IFK Mora, 28,31, 10) Caroline Hermansson, Kvarnsveden, 28,39

D14 3 550 m: 1) Helena Markstedt, Södertörn, 28,12, 2) Lisa Risby, Kåre, 30,10, 3) Lisa

Nilsson-Lindgren, Stora Tuna, 31,52, 6) Lina Lång, do, 33,35, 8) Emma Backlund, Säterbygden,

34,38, 9) Maria Åkerblom, Stora Tuna, 35,08

D16 4 140 m: 1) My Westlund, Tyr, 32,57, 2) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 33,44, 3) Linnéa

Backman, Västerbergslagen, 34,33, 6) Frida Emanuelsson, Domnarvet, 36,15

D35 4 580 m: 1) Josefine Nordström, Triangeln, 39,34, 3) Izabell Grälls, Kåre, 41,26, 4) Ulrika

Nolåkers, Kvarnsveden, 42,57, 5) Susanna Erikers Brandshage, Jarl Rättvik, 44,15, 6) Yvonne

Sjödén, Älvdalen, 45,16, 8) Florence Berg, Kåre, 47,30, 9) Ulrika Saras, Grycksbo, 51,23

D40 4 170 m: 1) Maria Bergfeldt, Domnarvet, 29,45, 4) Annelie Östberg, Stora Tuna, 33,47, 5)

Carina Sandberg, Säterbygden, 35,13, 8) Ulrika Eriksson, Stora Tuna, 35,59, 9) Anna Lundkvist,

Hjs-Vansbro, 36,11, 10) Karin Svensk, Stora Tuna, 37,16

D45 4 040 m: 1) Åsa Kindlundh, Alfta-Ösa, 34,35, 3) Ylva Grape-Andersson, Stora Tuna, 36,47,

9) Anna Widström, Kvarnsveden, 44,41, 10) Karin Elfving, Jarl Rättvik, 44,47

D50 3 650 m: 1) Ewa Edejern, Bergvik, 34,47, 2) Stina Ryman, Grycksbo, 36,18, 4) Jannike

Wåhlberg, Kåre, 37,39, 7) Ann-Marie Yxfeldt, Hedemora, 42,09, 8) Ing-Marie Back, do, 43,25

D55 3 650 m: 1) Ing-Marie Åsenlund, Gävle, 33,37, 3) Karin Josefsson, Hedemora, 36,03, 6)

Monica Holm, IFK Mora, 41,23, 7) Britt Marie Pers, Jarl Rättvik, 47,14, 10) Kristin Pettersson,

Stora Tuna, 51,53

D60 3 540 m: 1) Ing-Marie Mozelius, Stora Tuna, 40,50, 2) Pirkko Stenerhag, Västerbergslagen,

41,45, 3) Inger Löfgren, Stora Tuna, 42,48, 4) Maud Nilsson, Hjs-Vansbro, 43,52, 5) Ingrid

Jansson, Säterbygden, 48,19, 7) Bodil Thunholm, Jarl Rättvik, 53,08, 8) Margareta Löfkvist,

Bjursås, 55,17, 9) Gudrun Dahlström, Kvarnsveden, 58,54

D65 2 960 m: 1) Lena Leandersson, Älvdalen, 29,13, 2) Siv Stam, Säterbygden, 38,01, 4) Siv

Hasselgrund, Bjursås, 42,25, 5) Irma Bjärud, Västerbergslagen, 44,45, 10) Marie Jansson,

Grycksbo, 57,31

D70 2 510 m: 1) Kerstin Johansson, Hedemora, 28,17, 2) Laila Nygren, Säterbygden, 34,32, 3)

Berit Bäckman, do, 37,00, 4) Majlis Gren Soff, Stora SKedvi, 38,12, 5) Anna Larsson, Jarl Rättvik,

40,26, 6) Lena Spännar, Kvarnsveden, 43,06, 9) Britta Daniels, Malungs Skogsmårdarna, 47,03

D75 2 510 m: 1) Inga-Lisa Eriksson, Hofors, 37,35, 2) Gunborg Wåhlberg, Kåre, 38,11, 4)

Dagny Gustafsson, Malungs Skogsmårdarna, 59,44, 5) Siv Emanuelsson, Malmia, 64,33.

Mer läsning

Annons