Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Flera Dalaåkare uttagna till mästerskapstrupperna i skidorientering

De svenska trupperna till EM, JVM och UEM i skidorientering har tagits ut.
Trupper som domineras av Dalaåkare.
– Vi har medaljchans på samtliga distanser för både damer och herrar, säger Wickbom i ett pressmeddelande.

Annons

Inom loppet av en månad avgörs både EM och VM i skidorientering, där EM är först ut 7–12 februari.

I finska Imatra kommer tolv svenska seniorer göra upp om de åtta platserna Sverige har att fylla till VM i Ryssland 7–12 mars.

Och nu har förbundskaptenen Frans Wickbom tagit ut trupperna som får förtroendet i Imatra.

Trupper som domineras av Dalaåkare, där fyra av sex åkare på damsidan representerar dalaklubbar till vardags samtidigt som reserven Isabel Salén tävlar för Mora.

På herrsidan är Moras Linus Rapp reserv.

– VM är det stora målet för säsongen, och jag vill verkligen ge åkarna ett tidigt besked för att de ska kunna förbereda sig optimalt för VM. Men EM är ett viktigt delmål på vägen, säger Frans Wickbom.

Samtidigt som EM avgörs också Junior–EM och Ungdoms–EM i Imatra. Även där finns det flera dalaåkare med i trupperna.

Alla trupper i sin helhet

EM

Damtruppen:

Tove Alexandersson (Alfta-Ösa), Hanna Eriksson (Mora), Magdalena Olsson (Mora), Frida Sandberg (Säterbygden), Linda Lindkvist (Jarl), Evelina Wickbom (Sävast).

Herrtruppen:

Erik Rost (Alfta-Ösa), Martin Hammarberg (Sundsvall), Ulrik Nordberg (Umeå), Markus Lundholm (Renen), Peter Arnesson (Bottnaryd), Erik Blomgren (Umeå).

Reserver: Isabel Salén och Linus Rapp (Mora).

Junior-VM

Damer

Elsa Andersson (Domnarvet), Gabriella Gustafsson (Vista), Elin Lundgren (Sävast), Sarah Persson (Åtvidaberg), Sofia Westin (Sävast), Klara Yngvesson (Umeå).

Reserv: Anna Herbert (Täby)

Herrar

Simon Eriksson (Umeå), Olle Grywenz (Linné), Filip Jacobsson (ÖSeT), Robin Salen (Renen), Henning Sjökvist (Stora Tuna), Rasmus Wickbom (Sävast).

Reserv: Edvin Nordström (Täby)

Ungdoms-EM

Damer

Emelie Brudin (Mora), Julia Gunnarsson (Malung), Elin Schagerström (Garphyttan), Julia Wanner (Avesta).

Herrar

Rickard Bergström (Kvarnsveden), Gabriel Larsson (Gammelstad), Zeb Palm (HJS-Vansbro), Jonatan Ståhl (Sundbyberg).

Mer läsning

Annons