Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Marcus och Frida i danstopp

Annons

uLudvikaklubben La Danzers var väl representerat när Sten Sture Grand Prix avgjordes.

Bäst den här gången var Markus Rosendahl-Frida Borg som tog en första placering i boogie woogie i klassen vuxen nationell.

Resultat:

Rock ungdom nationell: 1) Johann Höksson-Elin Nilsson, Sävsjö, 2) Anders Magnusson-Matilda Johansson, Ludvika.

Rock junior internationell: 1) Joakim Envik Karlsson-Alexandra Petersen, Halmstad, 2) Niklas Nyberg-Vanessa Campbell, Borås, 3) Stefan Hansson-Hanna Danielsson, Enköping/Ludvika, 6) Johan Bergkvist-Karolina Jansson, Ludvika.

Boogie woogie ungdom internationell: 1) Jesper Nilsson-Mathilda Ekberg, Halmstad, 2) Pontus Persson- Lizette Rönnkvist, Borås, 3) Johann Höksson-Elin Nilsson, Sävsjö, 4) Anders Magnusson-Hanna Nordahl, Ludvika.

Boogie junior nationell: 1) Linus Isaksson-Åsa Boman, Lycksele, 2) Simon Ekberg-Sissi Ekberg, Borås, 3) Tommy Järvekvist-Madelene Andersson, Eskilstuna, 6) Johan Bergkvist-Hanna Danielsson, Ludvika.

Boogie junior internationell: 1) Daniel Koivunen-Matilde Askengren, Uddevalla/ Tanumshede, 2) Tobias Nordahl-Johanna Jansson, Ludvika, 3) Johan Jakobsson-Sofia Melin Larsson, Borås.

Boogie woogie vuxen nationell: 1) Markus Rosendahl-Frida Borg, Ludvika, 2) Emil Stålberg-Malin Lundkvist, Nyköping, 3) Arnstein Heimseth-Mari Högberg, Stockholm.

Dubbelbugg ungdom B: 1) Dennis Andersson-Madeline Falk Lindström-Malin Bäckman, Eskilstuna, 2) Erik Samdahl-Anna Johansson-Ida Sander, Ludvika.

Dubbelbugg junior A: 1) Mikael Ivarsson-Sandra Torvaldsson-Maria Andersson, Hammarö, 2) Niklas Nyberg-Vanessa Campbell-Sandra Classon, Borås, 3) Henrik Skoogh-Frida Borg-Zarah Nilsson, Falköping/Ludvika.

Lindy hop (jitterbug) junior nationell: 1) Linus Isaksson-Åsa Boman, Lycksele, 2) Rickard Gustavsson-Rebecca Hallberg, Ulricehamn, 3) Tobias Nordahl-Johanna Jansson, Ludvika, 7) Sonny Hamberg-Ida Sander, Ludvika.

Bugg senior C: 1) Ronny Magnusson-Kristina Magnusson, Tanumshede, 2) Lennart Arnstedt-Yvonne Lindgren, Jönköping, 3) Börje Hedlund-Marianne Hedlund, Ludvika.

Bugg junior B: 1) Joakim Envik Karlsson-Madeleine Andersson, Halmstad, 2) Henrik Skoogh-Frida Borg, Falköping/Ludvika, 3) Fredrik Cullberg-Sandra Flink, Västerås.

Bugg vuxen A: 1) Stefan Pettersson-Jana Zondell, Stockholm, 2) Tobias Widehn-Sara Blomdin, Kalmar, 3) Mikael Fredriksson-Eva-Lena Svensson, Jönköping, 8) Mattias Johansson-Linda Härdin, Ludvika.

Bugg ungdom B: 1) Martin Larsson-Natalie Albrigtsen, Motala, 2) Daniel Noregran-Matilda Pettersson, Hovmantorp/Växsjö, 3) Dennis Andersson-Madeleine Falk Lindström, Eskilstuna, 6) Tobias Nordahl-Johanna Jansson, Ludvika, 13) Erik Samdahl-Anna Johansson, Ludvika.

Resultat från Sten Sture Snurren i Sävsjö.

Dubbelbugg junior C/vuxen D: 1) Oliver Muller-Sara Dahlberg-Anna Nilsson,Halmstad, 2) Joakim Lindkvist-Sofi Johansson-Madelene Ingemarsson, Borås, 3) Andreas Eriksso-Annelie Sandström-Julia Lindroth, Jokkmokk, 7) Markus Rosendahl-Hanna Nordahl-Maria Magnusson, Ludvika.

Bugg barn C/ungdom D: 1) Erik Grönsgård-Melissa Yman, Växsjö, 2) Adam Andersson-Isabelle Svensson, Sävsjö, 3) Anton Feldt-Amanda Söderkvist, Växsjö, 7) Daniel Svensson-Maria Magnusson, Ludvika, 14) Sonny Hamberg-Ida Sander, Ludvika, 14) Anders Magnusson-Mathilda Johansson, Ludvika.

Bugg junior D: 1) Kristoffer Jansson-Lisa Holmberg, Ulricehamn, 2) Axel Broholm-Evelyn Cederholm, Hjo, 3) Stefan Åberg-Frida Olausson, Kalmar, 6) Johan Bergkvist-Hanna Danielsson, Ludvika.

Bugg junior C: 1) Oliver Muller-Sara Dahlberg, Halmstad, 2) Kristoffer Chemander-Martina Ögren, Borås, 3) Joel Classon-Jonna Eriksson, Halmstad, 16) Markus Rosendahl-Hanna Nordahl, Ludvika.

Mer läsning

Annons