Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Härvan i Forssa BK bara växer

Annons

Den nya styrelsen i Forssa BK har inlett en granskning av föreningens ekonomi och bakgrunden till underskottet.

På bordet i klubbkansliet ligger ett stort antal pärmar innehållande material från de senaste årens verksamhet. Förhoppningen är att här finna svaren på varför en välmående klubb på några år förvandlats till en klubb i kris.

-Det är oerhört mycket oklarheter. Och det växer ju mer vi tittar, säger en bekymrad Yngve Fredriksson.

Han valdes till ordförande vid årsmötet häromveckan. Den -socialdemokratiske politikern Lars-Erik Skoglund lämnade då sin post. Efter stark intern kritik avböjde han omval. Nu granskar nya styrelsen de senaste årens ekonomiska transaktioner.

I granskningen framkommer mängder av fakturor och transaktioner som styrelsen bedömer som mycket märkliga. Föreningen har försökt få kontakt med förre ordföranden Skoglund och förre kanslichefen Göran Hedén, för att få svar på de många frågorna.

-Men de hör inte av sig. Vi har inte fått någon kontakt. Vi vill att de ska få en chans att förklara.

Forssa BK har även varit i kontakt med polisens ekorotel i Falun för att få råd omkring den pågående utredningen. Någon polisanmälan är i dagsläget inte gjord.

Vid årsmötet häromveckan var medlemmarna inte beredda att bevilja den gamla styrelsen ansvarsfrihet. Först vill medlemmarna ha alla papper på bordet för att få det klarlagt om det förekommit några oegentligheter inom föreningen.

Den interna utredningen är långt ifrån avslutad:

-Frågan är hur mycket vi ska gräva, säger Yngve Fredriksson.

Bland annat har framkommit att ordföranden köpt vinterdäck till sin bil på klubbens kontokort. Ett kort som sedermera kom att spärras. Kostnaden för däcken har Skoglund återbetalat till föreningen. Något som revisorerna tidigare pekat på är att ett träningsläger i Tjeckien, som fick kosta 100 000 kronor, blev betydligt dyrare. Slutnota: 151 000 kronor.

Här är några av de punkter som den nya styrelsen vill ha svar på:

3 Hedén fick en löneökning på 5 000 kronor i månaden. Inget styrelsebeslut finns.

3 Skoglund har bott på hotell i Malmö ett antal nätter. Styrelsen vet inte varför.

3 Skoglund har flugit till Österrike. Styrelsebeslut saknas.

3 Klubben har fått låna en lokal gratis. Trots det har klubben en utgift för hyra.

3 Flera reseersättningar ifrågasätts liksom nyttjande av hyrbilar.

3 Misstankar finns om att belopp på fakturor ändrats och att mellanskillnaden försvunnit.

JERRY BRODIN

Mer läsning

Annons