Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Falu IF:s ordförande slutar

Annons

Sedan omstarten efter konkursen för tio år sedan har Sundlöf varit starkt engagerad i föreningens styrelsearbete.

Det senaste året har han fungerat som både kassör och ordförande.

- Styrelsen har inte varit fulltalig, utan har bestått av fyra i stället för fem ledamöter. Det har gjort att jag varit både ordförande och kassör i föreningen, och det är ett tungt lass att dra. Nu känner jag att det får räcka, säger Jan-Erik Sundlöf.

Valberedningen arbetar för närvarande med två tänkbara ersättare till Sundlöf i FIF-styrelsen.

- Nytt folk med nya idéer är alltid bra. Det behövs alltid i en förening, konstaterar han.

Klubbens ekonomi är sund, som Sundlöf uttrycker det. Men omsättningen - cirka 600 000 kronor per år - är liten.

- Jag skulle tippa att det är en av de lägsta på division 1-nivå, säger han.

Enbart materialkostnaden för en säsong ligger på omkring 300 000 kronor.

- Dessutom har resorna blivit dyrare och domarkostnaderna högre, till exempel. Att hålla ekonomin på rätt köl är givetvis ett tufft jobb, trots trogna sponsorer, säger Jan-Erik Sundlöf, som nu vill koppla av fron ishockeyn.

- Men har man som jag hållit på med den här sporten i någon form sedan sexårsåldern, så är det inte bara att släppa taget helt och hållet. Behöver föreningen hjälp vid enstaka tillfällen är det en självklarhet att jag ställer upp.

Mer läsning

Annons