Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Fakta om lagen i damtrean

Annons

DALA JÄRNA IK

Nyförvärv: Sanne Larsson, Vansbro, Josefine Qwarnström, Ornäs, Anna Frick, comeback, Jessica Gröndahl, Äppelbo, Matilda Larsson, do, Martina Forslund, do.

Förluster: Johanna Stenberg, Gustafs, Emma Stenberg, do.

Tränare: Helena Windahl.

Fjolårsplacering: Trea.

Målsättning: Vara med i toppen.

Seriefavorit: Malungs IF.

FALU BS FK U

Nyförvärv: -

Förluster: Hanna Andersson, slutat, Anna Persson, do, Anna Lindström, do.

Tränare: Tony Ohlsson.

Fjolårsplacering: Sexa.

Målsättning: Hänga kvar.

Seriefavorit: Forssa och Kvarnsveden.

FORSSA BK

Nyförvärv: Maria Lille, Ornäs, Sofia Andersson, Kvarnsveden, Michaela Blomberg, do, Emma Rönning, Västanfors, Anna Wikström, comeback.

Förluster: Angelica Ortof, slutat, Annelie Andersson, Kvarnsveden, Malin Jensen, Bullermyren, Carolina Hjorth, Kvarnsveden, Elza Jensen, Ornäs, Hanna Jensen, do, Joanna Alm, långtidsskadad.

Tränare: Stefan "Chippen" Holmberg.

Fjolårsplacering: Sjua.

Målsättning: Topp fem.

Seriefavorit: Kvarnsveden.

FÄRNÄS SK

Nyförvärv: Maria Karlsson, Mora, Josefine Persson, do, Louise Hedemark, do, Linda Holback, do, Malin Olsson, Öna SK, Louise Westerberg, Mora, Ida Andersson, do, Magdalena Björlin, do, Nine Hermansson, Nyhammar.

Förluster: Jennifer Rasmussen, slutat, Jenny Isaksson, do.

Tränare: Joakim Holback.

Fjolårsplacering: Femma.

Målsättning: Så högt upp som möjligt.

Seriefavorit: Kvarnsveden och Forssa.

GAGNEFS IF

Nyförvärv: Linnea Söderlund, Mockfjärd.

Förluster: -

Tränare: Markus Iverssen.

Fjolårsplacering: Tvåa i division 4.

Målsättning: Hänga kvar.

Seriefavorit: Kvarnsveden.

IFK LUDVIKA

Nyförvärv: Hela U-laget uppflyttat.

Förluster: Alla utom Marie Salmons, Hanna Andersson, Malin Öhrn, Caroline Lundberg och Jennifer Jansson.

Tränare: Anne Pakisjärvi.

Fjolårsplacering: Fyra.

Målsättning: Hänga kvar.

Seriefavorit: Kvarnsveden.

KORSNÄS IF FK

Nyförvärv: Theresa Einstuhle, Falu BS, Tone Einstuhle, do, Linda Andersson, Slätta.

Förluster: Erika Lyckos, flyttat.

Tränare: Peter Lundin.

Fjolårsplacering: Nia.

Målsättning: Försöka etablera sig i trean.

Seriefavorit: Kvarnsveden.

KVARNSVEDENS IK

Nyförvärv: Ylva Olofsson, Ludvika.

Förluster: Angelica Bengtsson, Ornäs, Marie Thomasson, Jönköping, Ida Danielsson, Linköping, Sofia Andersson, Forssa, Michaela Blomberg, Forssa.

Tränare: Håkan Lindberg.

Fjolårsplacering: Tvåa.

Målsättning: Topp tre.

Seriefavorit: Forssa och Dala Järna.

MALUNGS IF

Nyförvärv: Jessica Gustafsson, Falu BS.

Förluster: -

Tränare: Mick Johansson.

Fjolårsplacering: Trea i division 4.

Målsättning: Övre halvan.

Seriefavorit: Kvarnsveden och Dala Järna.

STORA TUNA IK

Nyförvärv: Sofie Forsman, Islingby, Karin Hårne, Kvarnsveden, Carina Forsman, do, Anna Karlsson, do, Hanna Andersson, do, Elin Hagelin, comeback.

Förluster: -

Tränare: Hans Arnberg.

Fjolårsplacering: Etta i division 4.

Målsättning: Försöka ta så många poäng som möjligt.

Seriefavorit: Dala Järna och Forssa.

Premiäromgången:

5/5: Stora Tuna-Malung. 7/5: Dala Järna-Kvarnsveden, Färnäs-Falu BS. 8/5: Ludvika-Gagnef, Forssa-Korsnäs.

Mer läsning

Annons