Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Dalarna siktar på SM-guld

Annons

Sundsvall är spelplats den här gången och där ska 15 distrikt göra upp om vilket som har de bästa innebandytjejerna och killarna i den här åldersgruppen.

Flickorna spelade i förra veckan två träningsmatcher i Borlänge. Mot KFUM Borlänges division II-lag blev det seger, 6-3, medan det i den andra, mot Dalarnas länslag födda 84, blev en rejäl förlust, 0-8.

- Vi kom in ganska sent i det här och har haft lite ont om tid för att förbereda både oss och tjejerna för det här.

- Men inställningen till uppgiften är helhjärtat positiv och målsättningen är det som sagt inga delade meningar om, ler Backman.

Som meddelar att flickornas grupp hamnat i ser tuff ut på papperet, med storheter i sammanhanget som Göteborg och Småland inblandade.

Även distriktslagets pojkar 86 är i Sundsvall i helgen för att göra upp om vilket av de 15 distrikten som är bäst i landet.

På eftermiddagen i dag går laget in i hetluften, motståndet är Örebro.

Vidare motståndare i gruppspelet blir Göteborg, Västergötland och Skåne, matcherna spelas på lördag.

Målsättningen är att nå kvartsfinal, för att göra det måste de spela på topp, Skåne och Göteborg har alltid haft bra lag, men med denna trupp som är uttagen ska det gå bra.

Två lag från varje grupp går vidare, och de två bästa treorna i de tre grupperna, från gruppspelet.

Dalalaget flickor

Målvakter: Kristin Svensson, Samuelsdal, Charlotta Skogström, Kristineberg.

Backar: Malin Park, Insjön, Sara Elofsson, do, Sofia Rudell, Kristineberg, Maja Norling, Leksand, Linnea Ax, Svärdsjö, Emelie Björklund, IBF Falun.

Forwards: Kristin Fors, IBF Falun, Klara Ström-Mäcs, Insjön, Anna Persson, Kristineberg, Lina Hansson, Digers, Cecila Hellsten, Domnarvet, Elena Mååg, Insjön, Elisabeth Göras, Leksand, Lina Backman, Samuelsdal, Anette Lundin, do, Theresa Einstulen, Svärdsjö, Tina Heurlin.

Dalalaget pojkar

Målvakter: Mesut Agirman Tjärna Ängar, Rickard Andersson, Falun, Marco Karlsson, Hedemora.

Backar: Pontus Qvick, Falun, Nick Prom, Hedemora, Adam Källström, Hedemora, Peter Nygårds, Mora, Niklas Nilsson, Samuelsdal, Alexander Egebrandt, Falun.

Center: Jonas Björklund, Borlänge, Fredrik Williamsson, Mora, Pierre Ahlbom, Hedemora.

Forwards: Gustav Adamsson, Falun, Erik Thunbom, Falun, Viktor Hökpers, Falun, Stefan Pettersson, Hedemora, Said Sheiknor, Hälsinggården, Niklas Lysèn, Hälsinggården, Fredrik Bergh, Sundborn, Peter Nilsson, Borlänge.

Mer läsning

Annons