Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Brottarglädje i Wasacupen

Annons

350 brottare från hela Sverige gjorde upp om Wasacupen i Ryssahallen under lördagen och söndagen. Av hemmabrottarnalyckades Sofia Carsting, Louise Lindberg och Marlene Andersson ta en förstaplats i 32 respektive 35 och 38 kilosklassen. Robin Mattssson i 85-kilos och Anneli Rosensson i 72 kilos och Ida Stegervall i 43 kilos tog varsin andraplats.

Wasacupen. Resultat:

Flickor Y 26 kg: 1) Mikaela Vingård, Berguvens BK, 2) Felicia Möller, Umeå IK, 3) Louise Fredriksson, Laxå BK.

Flickor Y 29 kg: 1) Rebecca Fredriksson, Östervåla AK, 2) Frida Björklund, Matforsbrottarna, 3) Frida Otterstedt, Umeå IK.

Flickor Y 32 kg: 1) Sofia Carsting, Mora-Orsa BK, 2) Celina Westberg, Umeå IK, 3) Antonia Gunnarsson, Uppsala AK.

Flickor Y 35 kg: 1) Louise Lindberg, Mora-Orsa BK, 2) Ida Eriksson, AK Stålpojkarna, 3) Cajsa Moberg, Matforsbrottarna.

Flickor Y 38 kg: 1) Marlene Andersson, Mora-Orsa BK, 2) Hanna Helmersson, Östervåla AK, 3) Erika Gustavsson, Matforsbrottarna.

Flickor Y 42 kg: 1) Jenny Åman, Berguvens BK, 2) Emelie Öfverman, Hallstahammars BK, 3) Linnea Estman, Berguvens BK.

Flickor Y 59 kg: 1) Nadja Shirafkan, BK Orion, 2) Moa Gunnarsson, Östervåla AK, 3) Alva Edantorp, Östervåla AK.

Flickor Ä 32 kg: 1) Frida Karvonen, AK Stålpojkarna, 3) Sonja Räsänen, Heby BK.

Ungdom 69 kg: 1) Thomas Vedå Tegenfeldt, Alnö IF, 2) Christoffer Östmark, AK Stålpojkarna, 3) Per Storgärd, Skönsbergs BK.

Ungdom 76 kg: 1) Joakim Nylander, Skönsbergs BK, 2) Joakim Ståhl, Borås BK, 3) Tommy Christiansen, Enköpings BK.

Ungdom 100 kg: 1) Miltos Miltiadous, Spårvägens BK, 2) Jimmy Andresen, AK Stålpojkarna, 3) Rasmus Bernhardsson, Viskafors AK.

Seniorer 74 kg: 1) Joakim Masonen, Heby BK, 2) Jakob Gershater, BK Athén, 3) Peter Englund, Kolsva IF.

Seniorer 84 kg: 1) Morgan Hederstedt, Hallstahammars BK, 2) Andreas Johansson, Heby BK, 3) Michael Eklund, Borås BK.

Seniorer 66 kg: 1) Armen Meroyan, Spårvägens BK, 2) Nicklas Eriksson, Östervåla AK, 3) Sheih Gamzatov, BK Athén.

Seniorer 120 kg: 1) Ari Markkola, Viskafors AK, 2) Linus Lindström, Väsby BK, 3) Anders Morsing, Kolsva IF.

Flickor Ä 37 kg: 1) Emma Strand, Berguvens BK, 2) Amanda Hill, Arbåga AK, 3) Lill Kathlene Masonen, Heby BK.

Flickor Ä 40 kg: 1) Frida Ekervik, Berguvens BK, 2) Madeleine Eriksson, Väsby BK, 3) Tove Sverker, Borås BK.

Flickor Ä 44 kg: 1) Heidi Pyhälahti, Västerås BK, 2) Ellinore Johansson, Enköpings BK, 3) Anna Nyman, Matforsbrottarna.

Flickor Ä 48 kg: 1) Emelie Hermansson, Töreboda ABK, 2) Hanna Stennek, Matforsbrottarna.

Flickor Ä 52 kg: 1) Sara Storgärd, Skönsbergs BK, 2) Malin Birgersson, Björneborgs BK, 3) Matilda Asplund, Brännans IF.

Flickor Ä 57 kg: 1) Fanny Gradin, Brännans IF, 2) Malin Ohlsson, Heby BK, 3) Elin Holmberg, Hallstahammars BK.

Flickor Ä 62 kg: 1) Cindy Hillius, Hallstahammars BK, 2) Agnes Holmberg, Hallstahammars BK.

Flickor Ä 68 kg: 1) Anna Svensson, Västerås BK, 2) Josefin Tallroth, Heby BK, 3) Elin Linander, Sandvikens BK.

Kvinnor U 43 kg: 1) Sara Karvonen, AK Stålpojkarna, 2) Ida Stegervall, Mora-Orsa BK.

Kvinnor U 49 kg: 1) Linn Koistinen-Nordqvist, Skönsbergs BK, 2) Elin Örnel, Kinna AK, 3) Kristina Wiklander, Matforsbrottarna.

Kvinnor U 52 kg: 1) Malin Andersson, Borås BK, 2) Jessica Rund, Björneborgs BK, 3) Rebecca Rönnquist, Västerås BK.

Kvinnor U 60 kg: 1) Linda Andresen, AK Stålpojkarna, 2) Johanna Marjoniemi, Hallstahammars BK, 3) Emelie Nygren, Borås BK.

Kvinnor U 70 kg: 1) Stina Sewen, Björneborgs BK, 2) Cornelis Fredriksson, Töreboda ABK, 3) Regina Tornberg, Västerås BK, 4) Sofia Hedqvist, Sandvikens BK.

Kvinnor 55 kg: 1) Isa Håkansson, Skönsbergs BK, 2) Lovisa Fyhr, Västerås BK.

Kvinnor 59 kg: 1) Moa Hållberg, Husmus IF BK, 2) Lisa Johansson, Heby BK.

Kvinnor 72 kg: 1) Kristin Törnberg, Matforsbrottarna, 2) Annelie Rosenson, Mora-Orsa BK.

Knattar 24 kg: 1) Samuel Myhrer, SKÅ IK, 2) Robin Selldén, Enköpings BK, 3) Johan Järn, SKÅ IK.

Knattar 26 kg: 1) Oliver Rundquist, Mölntorps IK, 2) Johan Andersson, Viskafors AK, 3) Erik Soini, Spårvägens BK.

Knattar 29 kg: 1) Arvid Bergman Lövborg, Falköpings ABK, 2) Filip Parkman, BK Loke, 3) Olof Norling, Spårvägens BK.

Knattar 32 kg: 1) Alex Kessidis, Spårvägens BK, 2) Abdul Ghazi, Spårvägens BK, 3) Martin Johansson, Falköpings ABK,.

Knattar 35 kg: 1) Markus Moberg, Björneborgs BK, 2) Valentin Bjurulf, BK Orion, 3) Andreas Syvertsen, Berguvens BK.

Knattar 38 kg: 1) Zakarias Berg, SKÅ IK, 2) Albin Holmberg, Brännans IF, 3) Jesper Jaeger, Töreboda ABK.

Knattar 42 kg: 1) Anders Tano Ljungkvist, Sandvikens BK, 2) Freddy Eriksson, Heby BK, 3) Mattias Andersson, Viskafors AK.

Knattar 47 kg: 1) Jakob Wisell, Västerås BK, 2) Dmytro Timashov, Spårvägens BK, 3) Alexander Lam, Mora-Orsa BK.

Pojkar 32 kg: 1) Edvin Dominguwes, Arboga AK, 2) Markus Johansson, Björneborgs BK, 3) Tobias Hägg Wickman, Mölntorps IK.

Pojkar 35 kg: 1) Markus Wangfeldt, Viskafors AK, 2) Pelle Söderström, Söderhamns BK, 3) Rasmus Selldén, Enköpings BK.

Pojkar 38 kg: 1) Khaled Daneshuar, Väsby BK, 2) Max Johansson, BK Loke, 3) Daniel Soini, Spårvägens BK, 3) Albin Johansson, BK Loke.

Pojkar 42 kg: 1) Pontus Bergström, Brännans IF, 2) Adam Hill, Arboga AK, 3) Kim Stenberg, Västerås BK.

Pojkar 47 kg: 1) David Strömberg, Östhammars BK, 2) Oscar Strömberg, Östhammars BK.

Pojkar 53 kg: 1) Roberth Ståhl, Borås BK, 2) Adam Johansson, Heby BK, 3) Robin Gradin, Brännans IF, 4) Love Haglund, Sandvikens BK.

Pojkar 59 kg: 1) Markus Unosson, Borås BK, 2) Johan Storgärd, Skönsbergs BK, 3) Andre Grannas, Alnö IF, 4) Rober Larsson, Karlskoga BK.

Pojkar 66 kg: 1) Christoffer Lindström, Borås BK, 2) Salim Halmedov, Hallstahammar BK, 3) Johannes Rexby, Heby BK.

Pojkar 85 kg: 1) Fredrik Ekman, Heby BK, 2) Robin Matsson, Mora-Orsa BK.

Ungdom 46 kg: 1) Sultan Gazdiev, Spårvägens BK, 2) Alexander Johansson, Heby BK.

Ungdom 50 kg: 1) Emil Ohlsson, Heby BK, 2) Joakim Lindegren, Viskafors AK, 3) Jimmy Eriksson, Enköpings BK.

Ungdom 54 kg: 1) Kristoffer Sundvall, Söderhamns BK, 2) Andreas Johansson, Heby BK.

Ungdom 58 kg: 1) Sebastian Lank, Klippan, 2) Patrik Engblom, Alnö IF.

Ungdom 63 kg: 1) Ortscho Gazdiev, Spårvägens BK, 2) Leonard Östlund, BK Athén.

Mer läsning

Annons