Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Brage vann bland pojkarna - i tjejklassen segrade Bullermyren lag Svart

Annons

Forssa BK:s McDonalds Cup i inomhusfotboll för ungdomar har avverkat första rundan med pojkar födda 89 och flickor 86 som första åldersgrupper.

Åtta lag, fördelade på två grupper, handlade det om och slutsegrare blev Brage bland pojkarna och Bullermyren lag Svart bland flickorna.

Pojkfinalen, som spelades mellan Brage och Dagsberg blev en relativt enkel historia för de duktiga Bragepojkarna, som precis som i semifinalen (mot Märsta Svart) vann med 7-2. Bragekillarna gjorde förresten imponerande 41 mål på de sex matcher man spelade.

Desto jämnare var det i tjejernas final Där vann Bullermyren Svart med 2-1 över Gagnef, som i semifinalen slagit ut hemmafavoriterna i Forssas lag med klara 3-0. De båda finallagen möttes för övrigt också i gruppspelet, då slutade matchen 2-2.

Så här blev resultaten:

P89, gruppspel:

Grupp 1: Märsta svart-Forssa vit 2-2, Dagsberg-Tunabro 1 5-0, Forssa vit_Dagsberg 2-4, Tunabro 1-Märsta svart 2-3, Märsta svart_Dagsberg 2-4, Tunabro 1-Forssa vit 3-3.

Grupp 2: Tunabro 2-Brage 0-5, Forssa blå-Märsta gul 2-3, Brage-Forssa blå 8-0, Märsta gul-Tunabro 2 4-1, Tunabro 2-Forssa blå 1-1, Märsta gul-Brage 3-4.

Kvartsfinaler: Märsta svart-Tunabro 2 4-0, Forssa vit-Märsta gul 1-4, Tunabro 1-Brage 0-10, Dagsberg-Forssa blå 4-3.

Semifinaler: Märsta svart-Brage 2-7, Märsta gul-Dagsberg 1-3.

Final: Brage-Dagsberg 7-2.

F86, gruppspel:

Grupp 1: Forssa-Bullermyren svart 0-1, Gagnef-Korsnäs/Slätta 2-0, Bullermyren svart-Gagnef 2-2, Korsnäs/Slätta-Forssa 0-2, Forssa-Gagnef 1-0, Korsnäs/Slätta-Bullermyren svart 1-1.

Grupp 2: Bullermyren röd-Borlänge 0-2, Kvarnsveden-Dala Järna 1-2, Borlänge-Kvarnsveden 0-2, Dala Järna-Bullermyren röd 1-0, Bullermyren röd-Kvarnsveden 2-0, Dala Järna-Borlänge 4-0.

Kvartsfinaler: Bullermyren svart-Bullermyren röd 8-1, Gagnef-Kvarnsveden 8-0, Korsnäs/Slätta-Dala Järna 4-3 efter straffar, Forssa-Borlänge 1-0.

Semifinaler: Bullermyren svart-Korsnäs/Slätta 4-1, Gagnef-Forssa 3-0.

Final: Bullermyren svart-Gagnef 2-1.

Mer läsning

Annons