Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Även Slätta slår igen gästboken

Annons

Nu har även Slätta SK tröttnat...

Precis som många andra föreningar tvingats göra har Slätta beslutat stänga gästboken på klubbens hemsida. På medlemmarnas begäran.

Det var i förra veckan SSK-styrelsen, efter en tid med mindre begåvade inlägg, tog beslutet. Styrelsen motiverar sitt beslut på klubbens hemsida:

" Från att ursprungligen ha varit ett forum för kontakt med omvärlden, meningsutbyte och konstruktiv kritik, har gästboken urartat till att bli ett klotterplank med alltför många inslag som varken har med klubben eller klubbens verksamhet att göra.

Eftersom dessutom en liten - men mycket produktiv - grupp utanför SSK valt gästboken för att vädra sina personliga frustrationer, och i syfte att skada klubben sprida felaktig information om sakförhållanden, ser vi ingen annan lösning än att stänga gästboken tills vidare."

HANS DAHL

Mer läsning

Annons