Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Annika vann cupen

Annons

Årets Svenska ungdomscupen, SUC, i kanot är avgjord och Ludvika PK:s ungdomar har övertygat under den gångna säsongen.

Den sista deltävlingen kördes i Lidköping där Annika Andersson vann K1 2 500 meter och kom trea i K1 200. Därmed tog hon hem cupguldet 2002.

Kommande helg avgörs höstregattan i Jönköping där Annika Andersson, Peter Johannesson och Niklas Hurtig kommer att ha möjligheten att seeda sig upp till juniorklassen där de kommer att tävla nästa år.

Resultat SUC Lidköping:

K1 200 m flickor -89 B-final: 1) Jennie Berggren, Fagervik 57,33, 2) Pia Åkesson, Växjö 57.53, 3) Kristina Åkesson, Lödde 58,89, 6) Alexandra Ydersten, Ludvika 1.01,91

K1 200 m flickor -87 A-final: 1) Emma Andersson, Huskvarna 49,56, 2) Sandra Larsson, Borlänge 51,22, 3) Jennie Botegård, Halmstad 51,51, 4) Alexandra Nielsen, Malmö 52,94, 5) Helen Johannesson, Ludvika 55,17.

K1 200 m flickor -86 A-final: 1) Karin Johansson, Örebro 45,91, 2) Anna Ferm, Örebro 46,21, 3) Annika Andersson, Ludvika 46,61.

K1 200 m pojkar -86 C-final: 1) Rickard Lavitskij, Ludvika 46,53.

K1 200 m pojkar -86 B-final: 1) Jonas Lundh, Lödde 43,78, 2) Niklas Henriksson, Malmö 45,47, 3.) Mattias Lundberg, Fagervik 45,77, 6) Peter Johannesson, Ludvika 48,64, 8) Niklas Hurtig, Ludvika 52,60.

K1 2 500m flickor -87 A-final: 1) Emma Andersson, Huskvarna 11.44,81, 2) Jennie Botegård, Halmstad 12.23,50, 3) Alexandra Nielsen, Malmö 12.27,50, 7) Helen Johannesson, Ludvika 13.22,77.

K1 2 500 m flickor -86 A-final: 1) Annika Andersson, Ludvika 11.31,69, 2) Karin Johansson, Örebro 11.41,73, 3) Benita Johansson, Huskvarna 12.08,48.

K1 2 500m pojkar -86 A-final: 1) Christian Svanqvist, Karlstad 10.24,29, 2) Björn Granstedt, Näset 10.27,10, 3) Joseph Svensson, Malmö 10.28,25, 11) Peter Johannesson, Ludvika 11.42,30, 17) Rikard Lavitskij, Ludvika 12.22,31, 19) Niklas Hurtig, Ludvika 12.52,61.

Mer läsning

Annons