Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

NLT-cupen har startat

Annons

NLT-cupen i utförsåkning har haft sina första två deltävlingar, i Avesta respektive Gillersklack.

Nu återstår följande deltävlingar: 18/2 Uvberget (storslalom), 18/3 Högbyn (super G), 25/3 Fjällberget (super G).

Avesta, slalom:

D8-9: 1) Vilma Holmlund, Avesta 1.06.05, 2) Isabell Danielsson, do 1.10.47, 3) Melina Östby, Norrbärke 1.12.98.

H8-9: 1) Adam Axelsson, Avesta 1.05.96, 2) Johan Hagberg, do 1.10.11, 3) Pontus Jansson, do 1.12.64.

D10-11: 1) Mia Frank, Norrbärke 56.24, 2) Felicia Holmlund, Avesta 1.05.99, 3) Filippa Wähl, Grängesberg 1.11.12.

H10-11: 1) Simon Olsson, Avesta 56.59, 2) Niclas Wigert, Grängesberg 1.04.60, 3) Zackarias Rudström, Avesta 1.05.98.

D12-13: 1) Frida Granström, Högbyn 47.87, 2) Fideli Hjertqvist, do 48.30, 3) Jonna Gustavsson, Gillersklack 48.47.

H12-13: 1) Johan Abrahamsson, Avesta 53.15.

D14-15: 1) Madeleine Salander, Norrbärke 49.90, 2) Anna Nordström, do 52.03, 3) Ida Helldin, Avesta 55.45.

H14-15: 1) Oscar Gustén, Grängesberg 54.71, 2) Axel Ekberg, do 57.48.

H16-: 1) Markus Ahlgren, Avesta 45.69, 2) Adam Karlsson, Högbyn 49.51, 3) Rikard Landrin, Avesta 54.34.

Snowboard, damer: 1) Jennie Karlsson, Norrbärke 1.35.80.

Herrar: 1) Carl Gustén, Grängesberg 1.05.73, 2) Alfon Hellgren, Högbyn 1.15.95.

Gillersklack, storslalom.

D8-9: 1) Vilma Holmlund, Avesta 1.05.76, 2) Isabell Danielsson, do 1.15.75, 3) Hanna Larsson, Grängesberg 1.16.92.

H8-9: 1) Adam Axelsson, Avesta 1.04.56, 2) Johan Hagberg, do 1.08.13, 3) Felix Karlsson, do 1.10.52.

D10-11: 1) Mia Frank, Norrbärke 1.01.98, 2) Felicia Holmlund, Avesta 1.08.54, 3) Filippa Wähl, Grängesberg 1.09.27.

H10-11: 1) Tobias Lindgren, Grängesberg 58.87, 2) Niclas Wigert, do 59.34, 3) Jonatan Conradsson, Högbyn 1.00.48.

D12-13: 1) Lovis Rosén, Avesta 55.41, 2) Jonna Gustavsson, Gillersklack 57.14, 3) Sofie Nordqvist, Norrbärke 1.00.34.

D14-15: 1) Julia Grufving, Avesta 52.83, 2) Madeleine Salander, Norrbärke 54.90, 3) Lisa Sander, do 55.55.

H16-: 1) Markus Ahlgren, Avesta 50.80, 2) Fredrik Karlsson, Norrbärke 53.24, 3) Samuel Hultkvist, Avesta 56.29.

Snowboard, damer: 1) Jennie Karlsson, Norrbärke 1.26.42, 2) Alexandra Andersson, do 2.12.52.

Herrar: 1) Christoffer Salander, Norrbärke 1.09.09, 2) Jacob Thinkler, Högbyn 1.21.40, 3) Alfon Hellgren, do 1.22.11.

Mer läsning

Annons