Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

67 sprang Långblårundan

Annons

u 67 tävlande kom till start i årets upplaga av IFK Grängesbergs Långblårundan.

Tävlingen, som inräknade åtta klasser, avgjordes i Bjärkåsterrängen under den gångna helgen.

Tävlingsklassen vanns övertygande av Erik Klippmark, Högbo IF.

Resultat:

Herrar, 12 km: 1) Erik Klippmark, Högbo, 41.02, 23) Dick Olsson, Kvarnsveden, 42.29, 3) Tauno Mertala, Start, 44.28, 6) Jörgen Thosell, Kvarnsveden, 48,47, 7) Ari Alajääski, do, 51.49, 8) Leif Parmlind, do, 59.09.

Damer, 8 km: 1) Gun Emanuelsson, ABB IF, 51.05.

Ungdomar 6-10 år, 1,7 km: 1) Samuel Gomersson, IFK Grängesberg, 5.33, 2) Frida Winterås, do, 5.58, 3) Rasmus Ragnarsson, do, 6.36, 4) Kajsa Persson, do, 7.12, 5) Jennie Karlsson, do, 7.21, 6) Sofia Ragnarsson, 8.06, 7) Marcus Persson, 8.31, 8) Evelina Lindström, do, 10.37, 9) Ida Flodin-Järvi, do, 11.07.

Ungdom 11-15 år, 2,5 km: 1) Johan Winterås, IFK Grängesberg, 8.39, 2) Moa Gomersson, do, 9.57, 3) Jesper Gustavsson, Källbottens IK, 10.39, 4) Joakim Nilsson, Grängesberg, 14.38, 5) Fredrik Hoxell, Källbotten, 14.40.

Motion, 5 km: 1) Lill-Ove Lundberg, Siljansnäs, 19.40, 2) Gustaf Högberg, ABB IF, 22.24, 3) Marcus Boman, IK Heros, 22.27, 4) Jan-Erik Rajakangas, ABB IF, 23.01, 5) Ove Norman, Heros, 23.14, 6) Jens Karlsson, Grängesberg, 23.30, 7) Linda Fröst, Källbottens IK, 24.07, 8) Niklas Olsson, ABB IF, 25.29, 9) Liss Wilhelmsson, Ulriksbergs IK, 26.40, 10) Susanne Andersson, ABB IF, 27.03, 11) Johanna Hoxell, Källbottens IK, 28.03.

Motion, 8 km: 1) Ronny Nordlöf, Falun, 35.38, 2) Bjarne Hoxell, Källbottens IK, 38.07, 3) Leif Broman, IK Heros, 39.10, 4) Dan Nordgren, IFK Grängesberg, 39.20, 5) Marita Dufström, do, 42.45, 6) Bengt Thors, ABB IF, 43.09, 7) Bertil Johansson, ABB IF, 43.09, 8) Ove Wilhelmsson, Ulriksbergs IK, 45.15, 9) Arne Larsson, Smedjebacken, 43.41, 10) Torbjörn Glaas, ABB IF, 46.00, 11) Jan Dufström, IFK Grängesberg, 47.32.

Motion, 12 km: 1) Håkan Nordqvist, Norrbärke SK, 53.53, 2) Daniel Wikberg, ABB IF, 55.03, 3) Håkan Ahrås, Källbottens IK, 56.08, 4) Mikael Zäther, Söderbärke, 56.37, 5) Lars Persson, IF Vulcanus, 56.42, 6) Thomas Paulsson, Borlänge LK, 58.59, 7) Peter Funck, ABB IF, 59.09, 8) Per Karlsson, ISS, 1.00.15, 9) Gösta Thorberg, Ulriksbergs IK, 1.04.06, 10) Åke Bohl, ABB IF, 1.05.30, 11) Peter Vondrus, ISS, 1.14.41, 12) Sverre Nilsen, Ludvika, 1.29.14.

Mer läsning

Annons