Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Förändringar aktuella i hamnen

/
  • Hamnkontoret kan bli båtklubbens nya möteslokal och klubbstuga, efter förslag från kommunen. Men då hoppas ledningen för båtklubben att kommunen också kan bidra med lite satsningar i hamnområdet, bland annat med material till en gästbrygga i anslutning till Hamnkrogen.

Kommunen behöver Sågstugan till "arbetarbarack" för de som ska jobba med att få Uddparken att grönska.
Hyresgästen Smedjebackens Båtklubb har därför fått förfrågan om att lämna Sågstugan och flytta till Hamnkontoret.
Klubben säger ja – under förutsättning att kommunen rustar upp i hamnen.

Annons

Som bekant ska Uddparken utvecklas till en grön oas och det finns tankar på att folk från Fixarverkstan ska delta i det arbetet, vilket gör att den kommunägda Sågstugan skulle vara en lämplig lokal att ha för omklädning, raster samt mat och fika.

Kruxet är att båtklubben har femårskontrakt på att få ha Sågstugan som klubb- och möteslokal.

– Vi har fyra år kvar på kontraktet, konstaterar båtklubbens vice ordförande och tillika hamnkapten, Sven Gustavsson.

Från klubbens sida kan man tänka sig att flytta till Hamnkontoret, som ägs av Strömsholms kanal-bolaget men som kommunen räknar med att kunna nå en uppgörelse med.

Men båtklubbens företrädare tycker att det, med flytten som grund, är hög tid att sätta lite press på kommunen att rusta upp faciliteterna i Smedjebackens hamn. Detta delvis till gagn för klubbens medlemmar men också för att kunna erbjuda turister, såväl båt- som bilburna, ett gott bemötande.

Det som klubben önskar är:

* Ett köksutrymme i någon av hamnbyggnaderna, där det ska gå att diska och tillaga enklare måltider.

* En upprustning av befintliga toalett- och duschutrymmen.

* Att kommunen bidrar med material till en förlängd brygga, från klubbens bränslestation till nuvarande kaj nedanför Hamnkrogen. Bryggan skulle då kunna fungera som gästhamn, inte minst för besökare till krogen.

Förslaget i form av en skrivelse signerad båtklubbens nye ordförande Jonny Eriksson har nyligen anlänt till kommunen, men dess tekniske chef P-O Dahlström har redan tillsammans med företrädare för båtklubben tittat på förutsättningarna till de begärda förändringarna.

– Det är fullt möjligt att göra det de önskar, men det finns inga pengar anslagna för det, säger P-O Dahlström.

Han fortsätter:

– Det här kommer nog upp på nästa möte för kommunstyrelsens teknik- och fritidsutskott för en första politisk hantering.

Då kan en indikation komma på om politikerna kan "hitta" något extraanslag för att ekonomiskt klara upprustningen.

Däremot lär inte den begärda upprustningen kunna ske innan sommaren, vilket båtklubben önskar.

– Preliminärt har jag svårt att se att vi kan hinna med allt det här redan till sommaren, säger P-O Dahlström.

Mer läsning

Annons