Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Maria Rydqvist uttagen till landslaget – gör världscuppremiär i helgen: "En klassåkare"

Landslagets trupper till världscuptävlingarna i Davos och Lillehammer har spikats.
Då får Maria Rydqvist åter chansen – för första gången i år.
– Vi vet att hon är en riktig klassåkare i fristil, säger förbundskapten Rikard Grip i ett pressmeddelande.

Annons

Maria Rydqvist, gör världscuppremiär för säsongen.

Tio damer och elva herrar har tagits ut till helgens tävlingar i Davos och Lillehammer.

– Vi lämnar Lillehammer med fem pallplatser och en bra känsla av att vi är på gång, säger förbundskapten Rikard Grip i ett pressmeddelande.

En som gör säsongspremiär i världscupen är Maria Rydqvist från Älvdalen.

– Maria har haft en något trög inledning på säsongen på grund av lite missad träning under hösten, men vi vill ge henne förtroendet att tävla i helgen. Vi vet att hon är en riktig klassåkare i fristil och har kapacitet att vara en topp tioåkare i världseliten, säger Rikard Grip.

Det finns så klart fler Dalaåkare med i trupperna. Samtliga hittar du här nedan.

Landslaget till världscupen i Davos 10–11 december

Damer sprint: Hanna Falk, Ulricehamn IF, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Stina Nilsson, IFK Mora SK, Jonna Sundling, IFK Umeå, Linn Sömskar, IFK Umeå, Jennie Öberg, Piteå Elit.

Damer distans: Anna Haag, Anna&Emil sportklubb, Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK, Maria Rydqvist, Älvdalens IF, Evelina Settlin, Hudiksvalls IF, Jonna Sundling, IFK Umeå, Emma Wikén, Åsarna IK.

Herrar sprint: Johan Edin, IFK Mora SK, Calle Halfvarsson, Sågmyra SK, Markus Hellner, Gellivare skidallians, Emil Jönsson, Anna&Emil sportklubb, Teodor Peterson, IFK Umeå , Oskar Svensson, Falun-Borlänge SK.

Herrar distans: Jens Burman, Åsarna IK, Axel Ekström, Garphyttans IF, Marcus Hellner, Gellivare skidallians, Martin Johansson, IFK Mora SK, Johan Olsson, Stockviks SF, Daniel Richardsson, Hudiksvalls IF.

Laget till Skandinaviska cupen i Lillehammer 9–11 december:

Damer: Sofia Henriksson, Piteå Elit, Elin Mohlin, Åsarna IK, Maria Nordström, Ulricehamn IF, Anna Dyvik, Falun-Borlänge SK, Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK. Juniorer: Ebba Andersson, Sollefteå Skidor IF, Moa Olsson, Falun-Borlänge SK.

Herrar: Carl Quicklund, Östersunds SK, Simon Andersson, Falun-Borlänge SK, Karl-Johan Westberg, Borås SK, Anders Svanebo, Stockviks SF, Viktor Thorn, Ulricehamn IF. Juniorer: Erik Rosjö, IF Hallby SOK, Jonas Eriksson, Falun-Bolränge SK.

Mer läsning

Annons