Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Pengarna räcker till både macka och frukt

Annons

Svar till "Hungriga elever", FK 23 januari.

Ni klagar över att magarna kurrar eftersom ni inte av kommunen tillhandahålls mellanmål, frukt, eller juice. I stället köper ni godis för åtta kronor varje dag. Den kostnaden blir på en hel månad cirka 50 kronor. Ni tar er tid att skriva en insändare och beklagar er beklämmande situation. Avsikten måste vara att någon ska komma och stoppa "stekta sparvar i era munnar." Det är ju alltid lättare att få någon annan att göra insatsen och att själv invänta lösningar. Men nog borde ni ha uppfattat att det i omvärlden råder brist på medel inom alla områden.

Med lite förstånd skulle ni ha satt er ner och funderat över vad ni själva kan göra. Ett bra tips är att satsa pengarna på en limpa och en ostbit, ni får också frukt och juice så det räcker för de pengar ni använder till godis.

Ta en macka och använd energin ni då får till att göra en satsning för bättre betyg.

DUBBELMACKAN

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Mer läsning

Annons