Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

MittMedia Folkrace Cup: Så funkar den – och här är alla tävlingar och resultat

Artikel 14 av 70
Folkrace 2018
Visa alla artiklar

Poängställning efter alla deltävlingar hittar du längre ner.
Under 15 livesända tävlingar har de tävlande samlat poäng. Nu är poänglistan klar, och nu väntar cupfinal, i Borlänge den 7 oktober.
Här kan du läsa om upplägget i cupen.

Annons

SE FINALEN I MITTMEDIA CUP LIVE HÄR!

Nu startar MittMedia folkrace cup. 15 deltävlingar - alla direktsända - samt superfinal i höst.

15 direktsända tävlingar, från maj-september. De har ingått i nya MittMedia folkrace cup.

Som förare får man räkna sina tre bästa resultat. I finalen tävlar 30 seniorer, 18 juniorer och 18 förare i klassen dam/veteran.

Vi kommer att plocka in förare till finalen efter listan, vilket betyder att de med mest poäng går först, men vi plockar vi vidare i listan till alla klasser är fyllda.

I finalen - den 7 oktober i Borlänge - nollställs resultaten och man kör fyra kvalomgångar, och därefter semifinaler och finaler.

Så har förarna samlat poäng i deltävlingarna:

Vinnaren i A-finalen i respektive klass får 20 poäng, och sen är det fallande skala med en poäng i taget på placering ner till sjätte plats i C-final. (ex; en fjärde plats i A-final ger 17 poäng, en tredje plats i B-final vid runner up ger 13 poäng osv)

PS: Håll koll på alla våra sändningar via facebooksidan Folkrace-TV.

Slutresultat i MittMedia cup, inför finalen:

SENIORER:

Tobias Svärd (MK Orion): 20, 20, 19 = 59 (Resultat utöver de räknade: 17)

Pelle Wilén (Strängnäs AMS): 18, 19, 20 = 57 (Resultat utöver de räknade: 5)

Mauritz Palm (Ljusdals MS): 20, 17, 20 = 57

Lilleman Andersson (Bollnäs MK): 15, 18, 20 = 53 (Resultat utöver de räknade: 11)

Dan Olsson (SMK Gävle): 17, 15, 16 = 48

Daniel Andersson (Timrå MK): 17, 20, 10 = 47 (Resultat utöver de räknade: 7)

Christian Tjernell (SHRA Sundsvall): 19, 11, 17 = 47 (Resultat utöver de räknade: 6)

Niclas Blomkvist (SMK Gävle): 12, 19, 14 = 45 (Resultat utöver de räknade: 5, 7)

Patrik Åsberg (AMF Årsunda): 17, 8, 18 = 43 (Resultat utöver de räknade: 6, 8)

Jonas Olsson (Bollnäs MK): 18, 14, 9 = 41

Conny Göransson (Sandvikens MK): 16, 10, 14 = 40 (Resultat utöver de räknade: 10)

Andreas Rönnlöf (Skepptuna MK): 19. 9, 8 = 36

Joel Olsson (SMK Söderhamn): 16, 20 = 36

Tommy Sandberg (Sunnansjö MK): 15, 20 = 35

Henrik Olsson (AMF Årsunda): 20, 15 = 35

Jocke Stattin (Gestrike RT): 12, 10, 11 = 33 (Resultat utöver de räknade: 7)

Stefan Olsson (Mora MK): 19, 14 = 33

Magnus Björck (Films MK): 11, 8, 13 = 32

Marcus Johnsen (Laxå MK): 13, 18 = 31

Rikard Sundberg (SHRA Sundsvall): 14, 16 = 30

Niklas Palm (Ilsbo MK): 15, 15 = 30

Albin Olsson (AMF Årsunda): 12, 17 = 29

Anders Nordén (Ljusdals MS): 13, 16 = 29

Micke Ludde Heed (Sunnansjö MK): 16, 12 = 28

Johan Sundvik (AMF Årsunda): 13, 15 = 28

Dan Olsson (AMF Årsunda): 20, 7 = 27

Marcus Gladh (AMF Årsunda): 5, 6, 16 = 27

Andreas Solhag (Borlänge MK): 11, 15 = 26

Dennis Lundberg (Gestrike RT): 10, 15 = 25

Jonas Hallgren (Hagfors MK): 18, 7 = 25

-----------30-gränsen-----------

Roger Ingesson (Borlänge MK): 13, 12 = 25

Junior Holmin (Ljusdals MS): 10, 13 = 23

Andreas Turner (Borlänge MK): 9, 5, 9 = 23

Robin Green (SMK Hedemora): 17, 5 = 22

Peter Hagström (AMF Årsunda): 9, 8, 5 = 22

Jonas Johansson (Svärdsjö MK): 11, 10 = 21

Anders Blomberg (Järbo): 10, 11 = 21

Fredrik Borg (SMK Hälsinge): 10, 10 =20

Jim Hägerström (Films MK): 20

Filip Borg (SMK Hälsinge): 20

Robert Karlsson (Jämtlands MK): 20

Daniel Samuelsson (MK Team Westom): 20

Jocke Palm (Ilsbo MK): 19

Alexander Westlund (Gestrike RT): 19

Hampus Sundberg (Krokoms MK): 19

Mathias Hansson (Årjängs MK): 19

Bert-Ola Forsberg (SHRA Sundsvall): 19

Magnus Olsson (Järbo MK): 19

Samuel Berg (MK Kopparberg): 19

Niclas Bergström (Umeå AK): 19

Magnus Johansson (SMK Hedemora): 19

Daniel Othzén (SMK Gävle): 18

B-O Näslund (Vännäs MK): 9, 9 =18

Anders Norman (SMK Hedemora): 18

Tony Lindstens (Borlänge MK): 18

Johan Norlin (SMK Hälsinge): 18

Henke Palm (Ilbo MK): 18

Daniel Bergvall (Ragundadalens RC): 18

Per-Olov Persson (Laxå MK): 18

Richard Olsson (Härnösands MK): 18

Gustaf Jansson (Rasbo MK): 18

Patrik Hansson (Skepptuna MK): 17

Per Persson (Södra lappmarkens MK): 17

Torbjörn Gustafsson (Säffle MC): 17

Fredrik Olsson (Krokoms MK): 17

Emil Fridell (Jämtlands MK): 8, 9 = 17

Niclas Gustavsson (Hamre MK): 17

David Westman (Fredriksbergs MK): 17

Joni Rahkonen (Films MK): 17

Roger Forsberg (Örnsköldsvik MK): 16

Jonas Klahr (Mora MK): 16

Joachim Bergquist (Piteå MS): 16

Johan Nordén (Ljusdals MS): 16

Peter Nowén (Hallsbergs MK): 16

Niclas Gråbo (Vansbro MK): 16

Henrik Petersson (Södra Lappmarkens MK): 16

Andreas Ledin (MK Kopparberg): 16

Fredric Englund (Ljusdals MS): 8, 7 = 15

Eddie Gilberg (Gestrike RT): 15

Mattias Frisk (Mora MK): 15

Mattias Lepistö (Ragundadalens RCSF): 15

Anton Nersveen (Finnskoga MK): 15

Christoffer Ylander (MK Nordjämten): 15

Anton Berggren (Örnsköldsviks MK): 15

Jan Ingesson (Borlänge MK): 14

Mikael Dahlstedt (SMK Hedemora): 14

Jens Ask (Stockhoms bilklubb): 14

Emil Bergkvist (Hofors MS): 14

Simon Gulle (Jämtlands MK): 14

Tom Hultman (Filipstads MC): 14

Jerry Ottosson (Ånge MK): 14

Thijs van Alphen (Hagfors MK): 14

Robin Östfalk (Örnsköldsviks MK): 14

Inge Samuelsson (SMK Hedemora): 14

Ola Andersson (Siljan Bilracing klubb): 13

Peter Vesslén (Borlänge MK): 13

Robert Törnqvist (SMK Söderhamn): 13

Thomas Åsberg (Gestrike RT): 13

Filip Hedlöv (SMK Hedemora): 13

Jesper Åkervall (Ånge MK): 13

Hans Roger Lundberg (Sandvikens MK): 13

Henrik Albinsson (Fredriksbergs MK): 13

Jonathan Edström (Skellefteå MS): 13

Pär Olsson (Ljusdals MK): 12

Stefan Ström (Sandvikens MK): 6, 6 = 12

Daniel Hermansson (Nyhyttan Avesta RT): 12

Micke Westerlund (AMS Årsunda): 12

Lennart Falk (Hofors MK): 12

Mattias Lönn (AMF Årsunda): 12

Tobias Oravamäki (Gestrike RT): 12

Mikael Alenius (Härnösands MK): 12

Pontus Lindh (Hagfors MK): 12

Timo Strömqvist (Krokoms MK): 12

Bruno Svedberg (Härnösands MK): 12

Tommy Hysing (SMK Dala Falun): 11

Emil Palmkvist (Idkerberget MK): 11

Henrik Edgren (Munkfors MC): 11

Lars Börser (Ljusdals MS): 11

Emil Totte Gustafsson (Ludvika MS): 11

Anders Grannas (Siljan bilracing klubb): 11

Johan Sandow (Umeå AK): 11

Fredrik Lindberg (SMK Hälsinge): 11

Tobias Lundgren (Härnösands MK): 10

Sebastian Flink (MK Ran Askersund): 10

Kristoffer Eriksson (Åsele MS): 10

Linus Nygren (Borlänge MK): 10

Emil Hansson (Järbo MK): 10

Simon Arvidsson (Borlänge MK): 9

Mattias Bergfors (Härnösands MK): 9

Gustaf Åstedt (AMF Årsunda): 9

Björn Wirenborg (MK Kopparberg): 9

Daniel Hagman (Botkyrka MK): 9

Andreas Pettersson (Skepptuna MK): 9

Stefan Lundqvist (Västerås MS): 8

Rasmus Lundqvist (Fagersta MK): 8

Anton Edvardsson (Borlänge MK): 8

Henrik Quarfordt (Storfors MK): 8

David Elofsson (Krokoms MK): 8

Alexander Skan (Storfors MK): 8

Mattias Bergfors (Härnösands MK): 8

Marcus Dufström (Grangärde RRC): 7

Emil Gilberg (Gestrike RT): 7

Frank Jacobsson (Vara MK): 7

Tommy Mosell (AMF Årsunda): 7

Michael Lundin (Gröndal MSK): 7

Jimmy Helmersson (SMK Uppsala): 7

Anton Lönn (AMF Årsunda): 7

Joakim Jonsson (SMK Söderhamn): 7

Emil Henriksen (SMK Söderhamn): 6

Niklas Eriksson Glad (AMF Årsunda): 6

Micke Sundberg (SHRA Sundsvall): 6

Max Lindberg (Krokoms MK): 6

Hasse Öberg (Gestrike RT): 6

Andreas Olsson (Likenäs MK): 6

Mattias Åkervall (Ånge MK): 6

Alexander Wollbro (Robertsfors MS): 6

Kim Hallström (SMK Hedemora): 6

Mikael Dahlstedt (SMK Hedemora): 5

Claes Sandin (Sandvikens MK): 5

Peter Bäckman (Härnösands MK): 5

Michael Segelström (Hällefors MK): 5

Patrik Engberg (Krokoms MK): 5

Toni Koponen (Hällefors MK): 5

Erik Berg (Jämtlands MK): 5

Oskar Rosén (Gestrike RT): 5

JUNIORER:

Casper Falk (SMK Gävle): 20, 20, 20 = 60 (Resultat utöver de räknade: 16, 17, 15, 19, 20, 20)

Emil Lagergren (Borlänge MK): 20, 19, 20 = 59 (Resultat utöver de räknade: 9, 15, 19, 16)

Sebastian Eriksson (SMK Söderhamn): 19, 20, 18 =57

Markus Karlsson (Sunnansjö MK): 18, 18, 18 = 54 (Resultat utöver de räknade: 16)

Isak Frönestedt (AMF Årsunda): 18, 17, 17 = 52 (Resultat utöver de räknade: 12, 9, 14, 14)

Felix Granlund (Hede MK): 15, 19, 17 = 51 (Resultat utöver de räknade: 13, 13, 12)

Jens Öberg (Ånge MK): 17, 14, 19 = 50 (Resultat utöver de räknade: 12, 9, 10, 15)

Niclas Wolfenstein (Krokom): 15, 20, 15 = 50 (Resultat utöver de räknade: 9)

Kristoffer Aronsson (Krokoms MK): 17, 17, 16 = 50

Adam Hagström (Järbo MK): 20, 13, 17 = 50

Ture Boström (Järbo MK): 19, 17, 14 = 50 (Resultat utöver de räknade: 13)

Edwin Eriksson (Krokoms MK): 19, 20, 10 = 49

Gustaf Westerlund (AMF Årsunda): 15, 15, 17 = 47 (Resultat utöver de räknade: 5)

Nellie Höök (Hällefors MK): 17, 12, 18 = 47

Pontus Eriksson (AMF Årsunda): 12, 20, 14 = 46 (Resultat utöver de räknade: 5, 5)

Douglas Eriksson (AMF Årsunda): 16, 11, 19 = 46

Malte Eriksson (AMF Årsunda): 13, 13, 18 = 44 (Resultat utöver de räknade: 13)

Pontus Lindblom (Grangärde RRC): 15, 16, 12 = 43 (Resultat utöver de räknade: 5)

-----------18-gränsen-----------

Adam Lundgren (Krokoms mk): 11, 18, 13 = 42

Janneli Hellström (Hede MK): 10, 12, 19 = 41 (Resultat utöver de räknade: 10)

Albin Karlsson (SMK Hedemora): 11, 10, 19 = 40

Fabian Stjernberg (Krokom MK): 10, 14, 14 = 38

Albin Hysing (SMK Dala Falun): 12, 14, 11 = 37

Joel Lindberg (Hofors MK): 7, 14, 15 = 36 (Resultat utöver de räknade: 6)

Anton Tholander (Borlänge MK): 17, 8, 11 = 36

Kalle Agerberg (Krokoms MK): 20, 16 = 36

Adam Westlund (Latvia): 16, 19 = 35

Rasmus Jansson (Rasbo MK): 18, 13 = 31

Oskar Svensson (SMK Hälsinge): 18, 6, 5 = 29

Elmer Andersson (Sandvikens MK): 13, 16 = 29

Hanna Olsson (Fagersta MK): 14, 14 = 28

William Berg (MK Kopparberg): 12, 10, 5 = 27

Elliot Edberg (Krokoms MK): 9, 17 = 26

Filip Gilberg (Gestrike RT): 10, 16 = 26

Ellen Liebenholtz (Bergets MS): 6, 9, 9 = 24

Louise Rönn (Gestrike RT): 8, 8, 7 = 23

Felix Karlsson (Jämtlands MK): 12, 11 = 23

Emma Welin (Rasbo MK): 6, 6, 10 = 22

Rasmus Carlsson (Filipstads MC): 11, 11 = 22

Linnea Englund (Ljusdals MS): 9, 12 = 21

Martin Ahl (Borlänge MK): 8, 13 = 21

Isac Åkervall (Ånge MK): 16, 5 = 21

Philip Reuter (MK Team Westom): 20

William Thorén (Krokoms MK): 6, 13 = 19

Casper Björkman (Gestrike RT): 11, 8 = 19

Emil Larsson (Årjängs MK): 19

Anton Nilsson (Vännäs MK): 19

Jens Åström (Örnsköldsvik MK): 18

Alvin Andersson (Krokoms MK): 18

Rasmus Jernberg (Malungs MK): 18

Felix Berggren (Örnsköldsviks MK): 18

Oscar Jansson (Krokoms MK): 11, 6 = 17

Simon Gustafsson (SMK Hedemora): 17

Louise Malmström (Eskilstuna MK): 10, 6 = 16

Rasmus Wass (MK Kopparberg): 8, 8 = 16

Gustav Jönsson (Gestrike RT): 16

Viktor Hultman (Finnskoga MK): 16

Melvin Svärd Hemehult (MK Orion): 16

Elin Sundén (Östmarks MFF): 15

Johan Kahlin (Årjängs MK): 15

Gustaf Dynefalk Lindau (Vaxholms MK): 15

Elina Sigvardsson (AMF Årsunda): 14

Jesper Thång (Lima MS): 14

Fanny Jernberg (Idkerbergets MK): 13

Emil Persson (Ludvika MS): 12

Linus Forsberg (Storumans SK): 12

Viggo Forsberg (Hofors MK): 11

Olle Agerberg (Krokoms MK): 11

Robin Svelander (Skepptuna MK): 11

Magdalena Jensén (Ånge MK): 10

Daniel Blomqvist (Säffle MC): 10

Gustaf Sjölin (Krokoms MK): 10

Emelie Höök (Hållefors MK): 9

Moa Rensbo (Jämtlands MK): 9

Simon Larsson (Västerås MS): 9

Oskar Holmberg (Föllinge MK): 9

Hampus Henriksson (Föllinge MK): 8

Lovisa Hellberg (Grangärde RRC): 8

Mattis Johansson (Krokoms MK): 8

Hanna Fransson (Storumans SK): 8

Jesper Eriksson (SMK Söderhamn): 8

Gustav Danielsson (Hagfors MK): 7

Linnea Holmdahl (Films MK): 7

Emil Blomkvist (Hofors MK): 7

Tommy Nylen (AMF Årsunda): 7

Tove Fridell (Krokoms MK): 7

Alva Sundén (Östmarks MFF): 7

Joel Persson (Jämtlands MK): 7

Evelina Åkerlund (Krokoms MK): 7

Jasmin Löfgren Holmgren (Sandvikens MK): 7

Emma Ny (Gnesta MK): 7

Alma Jonsson (Timrå MK): 6

Moa Johnsson (Storfors MK): 6

William Wahlsberg (Hamre MK): 6

Hampus Granlund (Bergets MS): 6

Jennifer Sundström (AMF Årsunda): 5

Jesper Öberg (Gestrike RT): 5

Obelix Åkerlund (Krokoms MK): 5

Ebba Karlsson (Hallsbergs MK): 5

Frida Wiberg (Örnsköldsviks MK): 5

DAM/VETERAN:

Annika Isaksson (Hofors MK): 20, 20, 19 = 59 (Resultat utöver de räknade: 18, 18)

Ida Törnhult (Gestrike RT): 19, 19, 20 = 58 (resultat utöver de räknade: 11, 16,18, 15)

Lennart Falk (Hofors MK): 18, 18, 20 = 56 (Resultat utöver de räknade: 14, 10)

Mimmi Öhrn (SMK Söderhamn): 20, 16, 19 = 55 (Resultat utöver de räknade: 5, 16)

Annika Forsberg (Sandvikens MK): 18, 17, 18 = 53 (resultat utöver de räknade: 10, 9, 15)

Dan Tjernell (SHRA Sundsvall): 14, 18, 19 = 51

Erika Lindh (Gestrike RT): 17, 18, 16 = 51 (Resultat utöver de räknade: 15)

Madelene Jerner (AMF Årsunda): 19, 17, 14 = 50 (Resultat utöver de räknade: 7, 10)

Maja Gradin (Ånge MK): 13, 16, 19 = 48 (Resultat utöver de räknade: 13)

Sarah Samuelsson (SMK Hedemora): 14, 16, 18 = 48

Natalie Ylander (MK Nordjämten): 18, 16, 14 = 48

Jenny Annerstedt (Films MK): 14, 19, 13 = 46

Pyret Öhrn (SMK Söderhamn): 15, 14, 17 = 46

Frida Falk (Grangärde RRC): 12, 19, 14 = 45 (Resultat utöver de räknade: 6)

Lina Falk (Grangärde RRC): 14, 15, 15 = 44

Therese Jonsson (Ånge MK): 14, 18, 11 = 43

Emili Andersson (AMF Årsunda): 16, 14, 13 = 43

Julia Granvik (Järbo MK): 12, 13, 16 = 41 (Resultat utöver de räknade: 8)

----------18-gränsen------------

Ricky Turner (Borlänge MK): 10, 11, 20 = 41

Elin Nilsson (SMK Hälsinge): 13, 10, 17 = 40

Gunnar Helghe (Säters MK): 19, 19 = 38

Karolina Olsson (AMF Årsunda): 6, 10, 20 = 36

Sofie Gradin (Ånge MK): 16, 20 = 36

Erik Jensén (Ånge MK): 20, 15 = 35

Anders Blomberg (Järbo MK): 15, 18 = 33

Rebecca Hagström (Järbo MK): 11, 9, 12 = 32 (Resultat utöver de räknade: 6, 9)

Jessica Persson (Hede MK): 12, 19 = 31

Sara Jonsson (Örnsköldsviks MK): 17, 13 = 30

Melina Toven (Kolsva MS): 11, 5, 12 = 28

Hanna Zander (Hällefors MK): 16, 12 = 28

Sofia Jensén (Ånge MK): 15, 12 = 27

Lina Hägg (SHRA Sundsvall): 12, 14 = 26

Matilda Hedälv (Ånge MK): 10, 14 = 24

Elisabeth Othzen (Bergetss MS): 11, 13 = 24

Maria Persson (Södra lappmarkens MK): 15, 8 = 23

Johanna Lind (SMK Hedemora): 8, 8, 6 = 22

Moa Göransdotter (Jämtlands MK): 11, 11 = 22

Johanna Svedberg (Ljusdals MS): 13, 9 = 22

Pernilla Sterner (SMK Gävle): 17, 5 = 22

Elvira Hansson (AMF Årsunda): 7, 13 = 20

Valter Persson (Malungs MK): 20

Sten Holmberg (Timrå MK): 20

Anders Westlund (Gestrike Racing Team): 20

Camilla Wernersson (MK Kinda): 20

Amanda Hedälv (Ånge MK): 20

Therese Ledin (MK Kopparberg): 20

Ellen Heinstedt (Fredriksbergs MK): 20

Lars Eriksson (AMF Årsunda): 20

Lisa Bergström (Umeå AK): 20

Björn Olsson (Rasbok MK): 19

Nina Höök (Hällefors MK): 19

Erik Agerberg (Krokoms MK): 19

Runar Sandström (Fredriksbergs MK): 19

Elenor Gustavsson (Örnsköldsviks MK): 19

Mathias Lööf (Films MK): 19

Therese Stattin (SMK Gävle): 18

Anders Hägg (SHRA Sundsvall): 5, 13 = 18

Tomas Persson (SHRA Sundsvall): 18

Emma Karlsson (Lima MS): 18

Janina Skan (Storfors MK): 18

Sanne Ollila (BKD Gällivare): 18

Eva Carlsson (AMF Årsunda): 11, 6 = 17

Bengt Johansson (Rasbo MK): 17

Kim Granath (Films MK): 17

Michelle Andersson (Karlstads MC Bil): 17

Lisa Abramsson (Södra lappmarkens mk): 17

Pelle Eising (JMK): 17

Claes Sandin (Sandviken): 17

Maria Jansson (Grödinge MK): 17

Johnny Treseng (Fredriksbergs MK): 17

Camilla Wistemar (Södra Lappmarkens MK): 17

Patrik Jerner (AMF Årsunda): 17

Sonny Karlsson (MSK Hammaren): 17

Bengt Vestman (SMK Hedemora): 10, 6 = 16

Tommy Salin (Bollnäs MK): 16

Per Malm (SHRA Avesta): 16

Micke Hagberg (Haninge MK): 16

Bengt Karlsson (Jämtlands MK): 16

Sandra Nyström (Munkfors MC): 16

Micael Rönnbacke (Hagfors MK): 16

Mats Hellström (Strängnäs AMS): 16

Nathalie Ellénius (Skepptuna MK): 8, 7 = 15

Maja Larsson (Järbo MK): 15

Therese Johansson (Rasbo MK): 15

Stefan Johansson (Säffle MC): 15

Börje Adamsson (MK Ramunder): 15

Peter Rylander (AMF Årsunda): 15

Björn Nordström (Fredriksbergs MK): 15

Jennika Jennerfors (Robertsfors MS): 15

Camilla Ostblom (AMF Årsunda): 15

Benita Lundh (Säffle MC): 14

Ulf Lundqvist (MK Nordjämten): 14

Gunilla Gyhlén (Likenäs MK): 14

Mellet Ottosson (Ydre MK): 14

Anna-Karin Olmats (Mora MK): 13

Mikael Magnusson (Lycksele MK): 13

Ove Törnqvist (Munkfors MC): 13

Peder Olsson (Krokom MK): 13

Åke Dahlman (Sunnansjö MK): 13

Nina Ollashed (AMF Årsunda): 13

Åsa Eriksson (Gestrike RT): 5, 7 = 12

Tony Lindstens (Borlänge MK): 12

Annie Alenius (Härnösands MK): 12

Ulf Svensson (Säffle MC): 12

Susanne Tunell (Krokoms MK): 12

Kus Bo Hansson (Siljan bilracing klubb): 12

Leif Hedman (Ljusdals MS): 12

Kjell Gustavsson (Fredriksbergs MK): 12

Therese Berggren (Örnsköldsviks MK): 12

Angelica Karlsson (AMF Årsunda): 12

Johanna Norberg (Ljusdals MS): 11

Sara Biéth (Siljan bilracing klubb): 11

Mikael Eliasson (SMK Gävle): 11

Ingemar Widen (MK Team Westom): 11

Tommy Hallin (MK Nordjämten): 11

Jessika Jennerfors (Robertsfors MS): 11

Maria Granlund (Bergets MS): 11

Gunnar Hjelm (Härjedalens MS): 11

Johanna Hedberg (SMK Söderhamn): 10

Lisa Sedin (Härnösands MK): 10

Rosa Ledin (MK Kopparberg): 10

Morgan Persson (Ånge MK): 10

Stefan Öberg (Ånge MK): 10

Christina Gren (Munkfors MC): 10

Örjan Ehrling (Idkerbergets MK): 10

Johanna Salin (Bollnäs MK): 10

Evelina Nordin (Vännäs MK): 10

Isabelle Östlund (Botkyrka MK): 9

Johan Normark (Gnesta MK): 9

Kristin Fröjd (Bollnäs MK): 9

Kjell Gilberg (Gestrike RT): 9

Sandra Larsson (MK Orion): 9

Jonny Jansson (SHRA Karlstad): 9

AnnChristine Norberg (Härnösands MK): 9

Elinore Selldén (Nyhyttans RT MK): 8

Toni Prepula (Småbacka MK): 8

Magnus Wislander (Hällerfors MK): 8

Fanny Hermansson (SHRA): 8

Amanda Lundell (Krokoms MK): 8

Elinor Johansson (Timrå MK): 7

Ronny Källgren (Gestrike RT): 7

Helena Karlsson (Sunnansjö MK): 7

Sara Odell (MK Orion): 7

Josefine Tunell (Föllinge MK): 7

Lina Westberg (Jörns MK): 7

Anneli Lepistö (MK Speed): 7

Tilda Ekenberg (Films MK): 6

Sandra Gren (Munkfors MC): 6

Emma Brodin (Krokoms MK): 6

Jenny Söderholm (Robertsfors MS): 6

Jan Larsson (Gestrike RT): 6

Matilda Karlsson (Sunnansjö MK): 5

Angelica Ehn (MK Kopparberg): 5

Josefin Kjettselberg (SMK Arboga): 5

Cecilia Olsson (Ljusdals MS): 5

Carina Eriksson (Åsele MS): 5

Angelica Johansson (Fjärås MK): 5

Priserna i finalen, alla klasser:

Vinst i A-final: En bensindriven högtryckstvätt, Kärcher G 4. 10 m

2:a plats i A-final: Tigersåg, Makita JR 3050T

3:e plats i A-final: Digital multimeter, Limit 300

Tävlingarna som ingår i MittMedia Cup

5 maj: Årsunda - SE HIGHLIGHTS, FINALERNA OCH REPRISEN HÄR

10 maj: Kvällstävlingen, Borlänge - SE HÖJDPUNKTER, FINALERNA OCH REPRISEN HÄR

19 maj: X-cupen, Ljusdal - SE HÖJDPUNKTER, FINALERNA OCH REPRIS HÄR

27 maj: Gestrikefestivalen, Storvik - SE HELA SÄNDNINGEN HÖGUPPLÖST HÄR

3 juni: Östersund - SE ALLA FINALER HÖGUPPLÖSTA SAMT HELA RPERISEN HÄR

6 juni: Hällefors - SE ALLA FINALER OCH HELA REPRISEN HÄR

17 juni: Söderhamn, Hälsingecupen - INSTÄLLD P.G.A för få anmälda

8 juli: Krokom - SE HIGHLIGHTS, FINALERNA OCH REPRISEN HÄR

28 juli: Fredriksberg - SE ALLA KVAL OCH FINALERNA HÄR!

12 augusti: Ö-vik - SE ALLA FINALER OCH BÅDA DAGAR I REPRIS HÄR

19 augusti: Årsunda, Lumekfestivalen

26 augusti: Ljusdal - SE REPRIS PÅ BÅDA DAGARNA HÄR

9 september: Lagtävlingen, Borlänge

15 september: Hedemora

29 september: X-cupfinal, Storvik

7 oktober: MITTMEDIA CUP FINAL, Borlänge

(Vissa tävlingar arrangeras under flera dagar. Vi sänder alltid finaldagen, och i vissa fall även fler dagar)

Fler repriser från tidigare sändningar

► Årsunda, Lumekfestivalen - Se hela finaldagen här!

► Örnsköldsvik - Båda dagarna i repris!

► Fredriksberg - Alla kval och alla finaler på Hedparksfestivalen

► Krokom - Superrullen över mållinjen, alla finaler och hela reprisen

► BONUS Vansbro - Hela finaldagen på HJ Andersson-racet

► Hällefors - Alla finaler och kval från Nationaldagsracet ser du här!

► Östersund - Alla finaler högupplösta och hela reprisen!

► Gestrikefestivalen - alla finaler och hela reprisen högupplöst!

► Ljusdal X-cupen: Se höjdpunkter, finalerna och hela reprisen

► Kvälls tävlingen i Borlänge: Höjdpunkter, alla finaler och hela reprisen

► Årsunda X-cup: Superkraschen, alla finaler och hela reprisen

► Askersund, Tyckecupen: Se höjpunkter, finalerna och hela reprisen

► Marsracet i Västerås: Alla finaler och hela reprisen

► Vintertävlingen i Borlänge Alla finaler högupplöst och hela reprisen

► HÄR hittar du alla finaler högupplösta, och hela reprisen från Lumek-festivalen 2017 i Årsunda

Superkraschen, ALLA finaler samt hela reprisen från sändingen på Gestrikefestivalen

► Alla finaler högupplösta, samt hela reprisen, från X-cupfinalen 2017

► Höjdpunkter, alla finaler och hela reprisen från Lagtävlingen 2017

► Se alla finaler och hela finaldagen från Hedparksfestivalen 2017 här

Bild på högtryckstvätten som  är priset till vinnarna i A-finalen i samtliga klasser på finalen.

Priset till alla andraplatstagare i finalerna.

Tipsa oss!

Har du något du vill berätta eller kanske fångat något intressant på bild?

Skicka tips

Tipsa oss!

Har du något du vill berätta eller kanske fångat något intressant på bild?

Skicka tips
Alla artiklar i
Folkrace 2018
Annons