Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Miljardbud på Newcastle accepterat

Annons

Newcastle United kommer att byta ägare. Den brittiske affärsmannen Mike Ashley har lagt ett bud på fotbollsklubben, som är värderad till drygt 1,84 miljarder kronor. Newcastle styrelse har accepterat budet som innebär att Ashley betalar 101 pence (13,91 kronor) per aktie.

Newcastles ordförande Freddy Shephard har redan sålt sitt nästan 28-procentiga aktieinnehav till Ashley för 37,6 miljoner pund (518 miljoner kronor) och Ashleys bolag hade innan dess betalat 55 miljoner pund (758 miljoner kronor) för 41,6 procent av aktierna.

Ashleys bolag St James Holding Limited äger nu knappt 70 procent av klubbens aktier och behöver 75 procent av aktierna för att kunna ta full kontroll över fotbollsklubben.

Newcastle spelar nästan alltid inför ett fullsatt stadion, St James Park, men har inte vunnit någon stor titel sedan 1969. Nyligen utnämndes förre Boltonbasen Sam Allardyce till klubbens manager.

Newcastle är inte den enda klubben i Premier league som håller på att byta ägare. Thailands förre premiärminister Thaksin Shinawatra är favorit till att överta Manchester City, han har lagt ett bud som värderas till cirka 100 miljoner pund (1,38 miljarder kronor).

TT

Mer läsning

Annons