Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Hyresgästföreningen har haft årsmöte

Hyresgästföreningen i Falun har haft årsmöte i Gamla Elverkets lokaler.
82 medlemmar slöt upp och hälsades välkomna av föreningens ordförande Per Höglund.

Annons

INSÄNT. Mötets ordförande Marcus Kjellin och sekreterare Monika Isaak höll ett säkert grepp om dagordningen. Föreningens verksamhetsområde omfattar Falu kommun och har under 2018 haft förhandlingar, utbildningar, medlemsmöten och andra aktiviteter tillsammans med information om föreningen.

Marcus Kjellin kom dessutom med bra information om vad marknadshyra skulle innebära för oss hyresgäster. Systemet finns bland annat i Tyskland sedan flera år och det har slagit hårt mot dem som inte har den ekonomi att ”kriga” om lägenheterna.

Detta givande årsmöte avslutades med att några medlemmar premierades med förtjänsttecken och blommor. Dessutom hölls ett lotteri innan de viktiga diskussionerna fortsatte mer informellt runt borden.

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med DT Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med DT Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel
Annons