Annons
Vidare till dt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Kommunchefen om miljonsmällen: "Det är tråkigt"

Mångmiljonbelopp omsätts i Leksand under hockeyskolan.
Nu går samhället miste om stora pengar.
– Det är tråkigt eftersom hockeyskolan är jätteviktig för Leksand, säger kommunchefen Göran Wigert.

Under sommaren tar Leksand emot mellan hundra och två hundra elever per vecka vid föreningens hockeyskola.

Effekterna för samhällets näringsidkare är stora.

– Det är väl runt tvåhundra barn och ungdomar som kommer hit varje vecka på sommaren. Ofta medföljer både en, två och tre familjemedlemmar. De bor på vår camping, äter på våra restauranger och handlar i våra affärer, säger kommunchefen Göran Wigert.

Stora pengar rullar in – men sommaren 2013 missar samhället stora intäkter.

– Det är tråkigt eftersom hockeyskolan är jätteviktig för Leksand. Men, som jag har förstått det handlar det om en paus på ett år. Om föreningen vill bygga betongplattor för att spara pengar, och miljön är det bara möjligt under sommarmånaderna. Då är det ju så.

Påverkar den pausade hockeyskolan kommunens beslut om klubbens borgenärsförfrågan på 25-miljoner?

– Det har jag svårt att se, när klubben framställt det just som en paus. Det här handlar om att klubben vill förbättra saker och ting och jag ser det som en positiv satsning.

Klubben hyr lokaler av er för hockeyskolan, hur påverkar det när det inte blir någon i sommar?

– Som det ser ut så påverkar det inte nämnvärt. Vi har kringkostnader för det där också.