Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Kändisprofilernas stöd mot mobbning – auktionerar ut prylar, autografer och upplevelser

På tisdagen startade kampanjen "Engagera dig", en auktion som ska samla in pengar till antimobbningsorganisationen Make a Change.

Annons

De som auktionerar ut sina tillhörigheter är inga mindre än Zara Larsson, Niklas Jihde, Agneta Sjödin, Ramona Karlsson, Jonas Björkman, Petter, Johanna Larsson, Thed Björk och Denise Lopez.

– Vi vill genom kampanjen att ännu fler ska bli medvetna om problemen kring nätmobbning. Genom att höja kunskapsnivån, diskutera problematiken samt införa en licensiering av skolor och lärare är vi övertygade om att vi kan minska problemet, säger Christian Nordenström, grundare av Make a Change i ett pressmeddelande.

I kampanjen auktionerar kändisar ut både egna tillhörigheter, samt autografer och upplevelser.

– Det känns otroligt bra att alla intäkter från auktionerna går till det arbete som Make a Change gör, säger Marcus Almén, brand manager Tradera.

Kampanjen kommer att pågår i 45 dagar och Make a Change meddelar att flera stora profiler kommer att tillkomma.

Detta kan du klicka hem:

Niklas Jihde – Tröjan som Jihde vann SM-guld i, signerad (samma tröja som han bar när han gjorde sitt 400:e mål)

Zara Larsson – Senaste albumet "So Good", vinylskiva och CD, båda signerade.

Ramona Karlsson – En dag tillsammans med Ramona Karlsson, samt ett VIP-mottagande på RallyX Nordic, där både den nationella och internationella rallycross-eliten deltar.

Johanna Larsson – En tennislektion med Johanna Larsson.

Petter – Boken "Remix" skriven och signerad av Petter.

Jonas Björkman – Jonas Björkmans signerade matchtröja.

Thed Björk – Racingupplevelse tillsammans med Thed Björk.

Denise Lopez – Privat DJ i två timmar.

Agneta Sjödin – Signerat exemplar av boken "Hjärtat".

Klicka här för att vara med i auktionen.

DT-APPEN: Håll dig uppdaterad – ladda hem DT-appen för IPhone och Android här

DD-APPEN: Alltid senaste nytt från dalademokraten.se i vår app för IPhone och Android

AT-APPEN: Alltid senaste nytt från avestatidning.com i vår app för IPhone och Android