Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Jubileumsmässa med boksläpp och unikt möte i Stora Tuna

I år är det 550 år sedan Stora Tuna kyrka invigdes.
På Pingstdagen var det jubileumsmässa i en välfylld kyrka. Mässan leddes av församlingens kyrkoherde Per Henriksson Lerström tillsammans med sina företrädare Ann-Gerd Jansson och Anders Åkerlund.

Annons

INSÄNT. En stor kör och tre av församlingens kyrkomusiker samt trumpetsolist bidrog till feststämningen.

Det blev också boksläpp för den jubileumsbok, Stora Tuna kyrka 550 år, som tagits fram och skrivits av Ann-Louise Ebberstein. I boken, som har ett rikt bildmaterial, får man följa vad som hänt i och omkring kyrkan under åren från medeltiden fram till dagens verksamhet. Ett fint tillskott till kyrkans historieskrivning och kanske årets presentbok i Borlänge.

Efter mässan bjöds alla på kyrkkaffe och festlig jubileumstårta.

I minglet efteråt blev det också ett unikt sammanträffande av sex prästgenerationer. Bland kyrkobesökarna fanns nämligen barn till tre tidigare Tunaherdar, Mats Nordblad och hans syster Annika Gamnis, Jerker Peres och Ingrid Badman vars far Otto Bolling började som präst i Stora Tuna redan i början av 1900-talet.

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med DT Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel

Skicka in en artikel om något som berör dig

Med DT Nära kan du skriva egna artiklar och få dem publicerade.

Skriv en läsarartikel
Annons