Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Nytt jobb för Harald Lückner

/

Krislaget Linköping sparkar tränaren Hans Särkijärvi och plockar i stället in Harald Lückner som ersättare.

Annons

Efter 31 omgångar fick Harald Lückner sparken i en tidig julklapp från Mora.
Assisterande tränaren Lars Ivarsson tog över huvudansvaret med Göran Tärnlund vid sin sida.
Sedan var spekulationerna i gång, vilken klubb skulle Harald ta sig an? Leksand nämndes, så även Timrå.
Svaret blev Linköpings HC, det blev klart på måndagen sedan Hans Särkijärvi fick gå samma väg som Harald gjorde 15 december.
– Jag ser det som ett jävligt spännande uppdrag, säger Harald till HockeyExpressen.se.
– Det finns potential i laget.
Linköping är hittills Elitseriens stora flopplag. Många stjärnspelare, med höga löner har inte presterat det klubbens förväntat sig, och något måste göras. Och som vanligt blev det tränaren som fick gå.
Hans Särkijärvi ut, och Harald Lückner in.
Haralds kontrakt med LHC sträcker sig i första hand säsongen ut.
– Vi har valt Harald för hans erfarenhet. Han har vunnit SM-guld (med Modo), han har tagit upp lag från allsvenskan till elitserien (Mora), så han har en bred erfarenhet, säger LHC:s klubbdirektör Mike Helber till TT.
– Nu gäller det att ge Harald och laget bästa stöd och förutsättningar för att ta LHC vidare. Ingen skall tro att saker löser sig självt eller att vi nu har svingat något trollspö. Det är fruktansvärt hårt jobb med stor ödmjukhet som gäller, säger sportchefen Johan Hemlin.
Harald Lückner har fina minnen från Cloetta Center i Linköping, som är hans nya arbetsplats – men med Modo.
För efter de två första åren i Mora, som han då förde upp i Elitserien, lockades Harald till Modo. 2007 förde han Örnsköldsviksklubben till SM-guld, klubbens första på 28 år. Finalseriens motståndare var just Linköping, och den avgörande matchen spelades i Cloetta Center.
Harald tillträder som ny tränare omgående, och han får en tuff start. För redan i kväll väntar sexpoängsmatch mot AIK på Hovet. Ett AIK som likt Linköping kämpar för att undvika kvalserien. Båda lagen har 48 poäng där AIK ligger strax över det förhatliga kvalstrecket, Linköping under.
DT-sporten har sökt Harald för en kommentar.

Mer läsning

Annons