Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Serielunken är över för hockeyjuniorerna – så spelas J20-slutspelets åttondelsfinaler

Den gångna helgen bjöd på sista omgången i J20 Topp 10 och i fortsättningsserierna.
Nu har slutspelsvalen gjorts av de lag som slutade bland de åtta främsta i topp 10-serien.

Annons
Modo Hockey vann SM-finalen förra året efter att ha besegrat Växjö. Nu har åttondelsfinalerna stakats ut för årets slutspel. Bild: K-G Z Fougstedt/Bildbyrån

Det var tätt i toppen av J20 Topp 10-serien som avgjordes efter jul.

De fyra första lagen i serien, Brynäs, Växjö, Linköping och Skellefteå slutade alla inom en poäng där det var Brynäs som tog hem serien på målskillnad före Växjö. Linköping tog i sin tur hand om tredjeplatsen före Skellefteå, även det på målskillnad.

Färjestad, HV71, Västerås och Djurgården la sedan beslag på plats 5–8 och skaffade sig hemmaplansfördel i åttondelsfinalen samtidigt som de fick välja motståndare i åttondelsfinalerna, precis som lag 1–4.

Även Luleå och Södertälje spelar åttondelsfinal som lag nio och tio från Topp 10-serien.

Från fortsättningsserien ansluter Modo, Frölunda, Karlskrona, Leksand, Rögle och Örebro.

Och nu har valen gjorts.

Så spelas J20-åttondelsfinalerna (ranking inom parentes)

Brynäs IF (1)–Södertälje SK (10)

Onsdag 14 mars, 19.00: Södertälje SK–Brynäs IF, Scaniarinken

Fredag 16 mars, 19.00: Brynäs IF–Södertälje SK, Gavlerinken Arena

Lördag 17 mars, 11.00: Brynäs IF–Södertälje SK, Gavlerinken Arena

Växjö Lakers (2)–Rögle BK (15)

Onsdag 14 mars, 19.30: Rögle BK–Växjö Lakers HC, Lindab Arena

Fredag 16 mars, 19.00: Växjö Lakers HC–Rögle BK, Växjö Ishall

Lördag 17 mars, 14.30: Växjö Lakers HC–Rögle BK, Växjö Ishall

Linköping HC (3)–Örebro Hockey (16)

Onsdag 14 mars, 19.00: Örebro HK–Linköping HC, Behrn Arena

Fredag 16 mars, 19.00: Linköping HC–Örebro HK, Stångebro Ishall

Lördag 17 mars, 12.00: Linköping HC–Örebro HK, Stångebro Ishall

Skellefteå AIK (4)–Luleå HF (9)

Onsdag 14 mars, 19.00: Luleå HF–Skellefteå AIK, Coop Norrbotten Arena

Fredag 16 mars, 19.00: Skellefteå AIK–Luleå HF, Skellefteå Kraft Arena

Lördag 17 mars, 12.00: Skellefteå AIK–Luleå HF, Skellefteå Kraft Arena

Färjestad BK (5)–Karlskrona HK (13)

Onsdag 14 mars, 19.00: Karlskrona HK–Färjestad BK, NKT-Arena Karlskrona

Fredag 16 mars, 19.00: Färjestad BK–Karlskrona HK, Löfbergs Arena

Lördag 17 mars, 13.00: Färjestad BK–Karlskrona HK, Löfbergs Arena

HV71 (6)–Leksands IF (14)

Onsdag 14 mars, 19.00: Leksands IF–HV 71, Tegera Arena

Fredag 16 mars, 19.15: HV 71–Leksands IF, Prolympiahallen

Lördag 17 mars, 14.00: HV 71–Leksands IF, Kinnarps Arena

VIK Västerås HK (7)–Frölunda HC (12)

Onsdag 14 mars, 19.00: Frölunda HC–VIK Västerås HK, Frölundaborg Isstadion

Fredag 16 mars, 19.00: VIK Västerås HK–Frölunda HC, ABB Arena Nord

Lördag 17 mars, 15.00: VIK Västerås HK–Frölunda HC, ABB Arena Nord

Djurgårdens IF (8)–Modo Hockey (11)

Onsdag 14 mars, 19.00: ModoHockey–Djurgårdens IF, Fjällräven Center

Fredag 16 mars, 19.40: Djurgårdens IF–Modo Hockey, Johanneshov

Lördag 17 mars, 15.00: Djurgårdens IF–Modo Hockey, Johanneshov

Mer läsning

Annons