Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

I dag startar Blåvitt-rättegången

Annons

I dag inleds rättegången om misstänkta ekonomiska brott inom IFK Göteborg. Två tidigare ledare i klubben är åtalade, tillsammans med IFK-spelaren Stefan Selakovic.

Rättegången kommer att ta minst fem dagar.

Klubbens förre kassör Jan Nilsson och förre klubbdirektören Mats Persson åtalades i april 2006 för bland annat grovt skattebrott, grov förskingring och grovt bokföringsbrott. Samtidigt åtalades Stefan Selakovic för bland annat grovt penninghäleri. Alla tre nekar till att ha gjort något brottsligt.

Enligt åtalet vid Göteborgs tingsrätt gjorde IFK Göteborg i december 2003 en fingerad löneutbetalning på drygt 1,2 miljoner kronor till nyförvärvet Peter Ijeh, som aldrig beskattades. Utbetalningen gjordes i form av aktier som Ijeh fick av Jan Nilsson. Denne anser att aktierna var en gåva.

Åklagaren hävdar också att Nilsson fick ersättning av klubben via Stefan Selakovic, i samband med att han värvades till IFK inför säsongen 2005. Selakovics kontrakt gav honom 4,2 miljoner kronor netto i bonus, så kallad "sign-on-fee". Men Selakovic fick en nettoutbetalning på sex miljoner. Senare förde han över 1,3 miljoner till Jan Nilsson.

Ekobrottsmyndigheten gjorde en razzia mot IFK och flera av klubbens ledare i början av juni 2005. Även Peter Ijeh hämtades till förhör. Men efter några veckor avskrevs misstankarna mot honom. I slutet av juni skrev Ijeh på för FC Köpenhamn. Nu spelar han i norska Viking Stavanger. Peter Ijeh är kallad till rättegången som vittne i morgon, torsdag.

Den 1 november 2005 gjordes husrannsakan hos Stefan Selakovic. Klubbdirektören Mats Persson greps och satt anhållen i två dygn. Några dagar senare lämnade både Mats Persson och Jan Nilsson sina uppdrag i IFK.

Maxstraffet för de aktuella brotten är fängelse i sex år. Åklagare Gunnar Stetler på Ekobrottsmyndigheten har sagt att han väntar sig fängelse som påföljd för Mats Persson och Jan Nilsson, om rätten finner dem skyldiga. Stefan Selakovic anses ha spelat en mindre roll, som han letts in i av de båda huvudåtalade.

TT

Mer läsning

Annons