Annons
Vidare till dt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

"Hoppas det blir klart i natt"

Mora har haft svårt att sätta dit chanserna.
Nu är klubben mycket nära att knyta till sig NHL-stjärnan Bobby Ryan, 25, från Anaheim Ducks.
– Anze behöver en lekkamrat, säger Peter Hermodsson.

På lördagseftermiddagen mötte Mora Karlskrona hemma i FM Mattsson Arena.

Innan drabbningen träffades Moras klubbledning och några av föreningens viktigaste sponsorer.

På agendan: En ny supervärvning i NHL-stjärnan Bobby Ryan från Anaheim Ducks.

– Vi ville presentera kostnaderna och vara transparanta. Vi ville presentera statusen i NHL.

Företagarna fick sedan frågan om de var villiga att bidra ekonomiskt.

Utfallet blev i stort sett enhälligt.

– Vi hade aldrig klarat av det här själva ... Det blev väl handuppräckning på nästan allihop som satt där inne.

Hur kändes det?

– Det kändes ju fantastiskt. Vi tar inte en krona från klubbens ekonomi. Det är helt utanför. Även om inte alla pengar är på plats, vi har ju bara träffat en bråkdel av våra sponsorer, så är det snabba beslut. Om man känner att man har ett bra utfall på dem man träffar.

Ryan är inte klar för Mora – men parterna står väldigt nära varandra.

– Det är bara en signatur som saknas. Vi har haft två andra som har sagt ja muntligt, men som hoppat av på grund av personliga saker med flickvänner som blivit gravida. Men, ingenting är klart förrän kontraktet ligger där. Vi har fört dialog i fem dagar nu. Vi har löst större delen av finansieringen, men vi har en del kvar att göra. Men vi har tid på oss.

Om Ryan kommer har Mora tre Nordamerikaner i truppen – där endast två kan användas.

– Det där får Patric (Wener) svara på. Vi får se hur han tänker.

När kan det vara klart?

– Jag hoppas det blir klart i natt. Det blir ju så att man får jobba på nätterna, men det gör jag gärna för en god sak.