Annons
Vidare till dt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Hon var klippan i vår förening – minnesord över Elsa Bergsten

Elsa Bergsten, Sundborn, har lämnat oss. Elsas ideella arbete som styrelsemedlem och sekreterare under femton år i vår förening var ovärderlig.

Elsa var mycket kunnig och påläst om stadgar och styrelsearbete. Hon höll också i våra kontakter med landsting och kommun. Var alltid med och organiserade våra träffar och medlemsmöten, och hade full kontroll på all vår verksamhet. ”Fråga Elsa, hon vet” blev ett stående uttryck. Elsa såg alltid till att vår lokal var presentabel vid alla sorters möten.

Elsa var klippan i vår förening.

Hennes varma omhändertagande sätt, mot både gamla och nya medlemmar, lever kvar i våra hjärtan.

Elsa lämnar ett mycket stort tomrum i vår verksamhet.

Styrelsen PRO Sundborn, genom Birgitta Bergkvist