Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Talangerna stannar i Leksand: "Besitter en jättestor talang"

Oscar Lang har redan berättat att han stannar i Leksand.
Nu har även Isac Skedung och William Wikman förlängt sina kontrakt med klubben.
– Båda besitter en jättestor talang och kommer att vara väldigt värdefulla för oss i Hockeyallsvenskan, säger sportrådets Mikael Karlberg till klubbens hemsida.

Annons

För Plus-kunder: Allt om lagbygget i Leksands IF inför omstarten i Hockeyallsvenskan

William Wikman och Isac Skedung stannar i Leksand även den kommande säsongen.

När Leksand bygger om laget inför Hockeyallsvenskan är det alltså tre yngre spelare som är först ut att förlänga sina kontrakt med klubben.

Efter att 20-årige forwarden Oskar Lang skrivit på under tisdagen följde en ny talangfull duo i Langs fotspår.

Det då 20-årige Isac Skedung och 19-årige Wikman båda förlängt sina kontrakt över den kommande säsongen.

– Självklart känns det jättekul att vi har William och Isac kvar i Leksand. Båda besitter en jättestor talang och kommer att vara väldigt värdefulla för oss i Hockeyallsvenskan, säger sportrådets Mikael Karlberg till klubbens hemsida.

Skedung noterades för 27 matcher, fem mål och en assist i SHL den gångna säsongen medan Wikman gjorde fyra mål och en assist på 15 matcher och dessutom hann med att göra åtta poäng på 28 matcher för Västerås i Hockeyallsvenskan.

– Jag trivs i Leksand, och när jag trivs spelar jag bra. Säsongen slutade väl tråkigt på alla möjliga håll, både med A-laget och juniorerna, men nu ser jag fram emot en ny. Jag ser mitt skott och min egen vilja som mina främsta tillgångar och tror att vi har en rolig säsong framför oss, säger Wikman till Leksands hemsida.

Inte heller Skedung behövde tänka särskilt länge innan han förlängde sitt kontrakt.

– Jag trivs jättebra i Leksand och kan inte tänka mig ett bättre ställe att vara på. Gillar man hockey så är det här den perfekta staden att bo i, och att dessutom få spela inför Sveriges bästa fans känns helt fantastiskt.

Läs också: Uppgifter: Leksand vill värva tillbaka succéspelaren från seriekonkurrent

För Plus-kunder: Efter uttåget – så ska LIF tillbaka till SHL

Mer läsning

Annons