Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Han blir tillförordnad vd i Leksand: "Det känns helt rätt"

Christer Plars lämnar rollen som vd i Leksand första september.
Tills en ersättare är på plats kommer Magnus Proos agera tillförordnad vd.
– Organisationen är långt framme i sitt arbete med kommande säsong och det känns helt rätt att Magnus Proos tar vid som tillförordnad VD, säger ordförande Åke Nordström till klubbens hemsida.

Annons

Christer Plars slutar som vd i Leksand 1 september samtidigt som föreningen letar efter en permanent efterträdare.

Under onsdagen meddelade klubben att från och med det att Plars lämnar kommer Magnus Proos, just nu controller i klubben, att bli tillförordnad vd fram tills det att en efterträdare till Plars permanent finns på plats.

Proos påbörjar sin nya roll med omedelbar verkan.

– Vi är i slutfasen av rekryteringen av ny VD för Leksands IF Hockey AB men vi måste säkra upp ledarskapet tills nya personen finns på plats i Tegera Arena. Organisationen är långt framme i sitt arbete med kommande säsong och det känns helt rätt att Magnus Proos tar vid som tillförordnad VD, säger ordförande Åke Nordström till klubbens hemsida.

Annons