Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Glömmer samhällets värdegrund

Annons

Peace & Love är räddat 2013 och förmodligen Brages Domnarsvall likaså. Lika viktigt är tydligen inte våra ungdomars utbildning i Borlänge. Inställda lektioner på grund av lärares frånvaro, vikarie sätts inte in. I ämnet historia/förintelsen på Hagagymnasiet har projektets höjdpunkt, en resa till Polen, Auschwitz ställts in av ekonomiska skäl; en liten kostnad i det stora sammanhanget men som skulle ha haft stor betydelse.

Vi glömmer den del av arbetet med skolans och samhällets värdegrund, mötet med historien, ett annat land och delvis annorlunda kultur som bidrar till ökad kunskap och ökad tolerans. Dessa 18-åringar står inför sitt första val år 2014, i dag med en stor besvikelse efter vuxnas brutna löften. En nedrustning av skolan/utbildning, vår och våra ungdomars framtid sker löpande utan att vi motsätter oss det medan andra delar i Borlänge kommun får kosta hur mycket som helst.

Aldrig mer socialdemokrat

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare