Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Spelschemat till svenska cupen klart – här är ditt lags premiärmotståndare

Det är en bit kvar tills allsvenskan drar igång igen.
Men abstinensen kanske stillas något när svenska cupen börjar i februari.
Nu har spelschemat till gruppspelsmatcherna släppts.

Annons
I dag klubbades spelschemat till svenska cupen. Bild: TT.

Gruppspelet i svenska cupen avgörs i februari och mars. För alla fotbollstörstande supportrar har nu spelschemat fastställts.

Nedan kan ni se vilka datum som gäller för just ditt lag.

Grupp 1:

Malmö FF-Dalkurd (söndag 18 februari 17:00) - sänds i Sportkanalen

Brommapojkarna-Gefle IF (söndag 18 februari 17:00)

Gefle IF-Malmö FF (söndag 25 februari 15:00) - sänds på C More Fotboll

Brommapojkarna-Dalkurd (söndag 25 februari 15:00) 

Dalkurd-Gefle IF (söndag 4 mars 17:00) 

Malmö FF-Brommapojkarna (söndag 4 mars 17:00)

Grupp 2

AIK-Syrianska FC (lördag 17 februari 14:00) - sänds på C More Fotboll

IK Oddevold-Halmstad (lördag 17 februari 14:00) 

IK Oddevold-AIK (lördag 24 februari 16:00) - sänds på C More Fotboll

Halmstad-Syrianska FC (lördag 24 februari 16:00) 

Syrianska FC-IK Oddevold (söndag 4 mars 15:00) 

AIK-Halmstad (söndag 4 mars 15:00)

Grupp 3:

Jönköpings Södra-IK Frej (söndag 18 februari 15:00)

Djurgården-Degerfors (måndag 19 februari 19:00) - sänds på C More Fotboll

IK Frej-Djurgården (lördag 24 februari 12:00) - sänds på C More Fotboll

Jönköpings Södra-Degerfors (söndag 25 februari 17:00)

Degerfors-IK Frej (lördag 3 mars 14:00) 

Djurgården-Jönköpings Södra (lördag 3 mars 14:00)

Grupp 4:

BK Häcken-IFK Värnamo (söndag 18 februari 17:00)

Gif Sundsvall-Norrby (lördag 17 februari 16:00) 

Norrby-BK Häcken (söndag  25 februari 15:00)

Gif Sundsvall-IFK Värnamo (lördag 24 februari 14:00) 

IFK Värnamo-Norrby (lördag 3 mars 16:00) 

BK Häcken-Gif Sundsvall (lördag 3 mars 16:00)

Grupp 5:

Östersund-Trelleborgs FF (fredag 9 februari 19:00)

Kalmar FF-Åtvidabergs FF (lördag 17 februari 14:00)

Åtvidabergs FF-Östersund (måndag 26 februari 19:00) 

Kalmar FF-Trelleborgs FF (söndag 25 februari 17:00) 

Trelleborgs FF-Åtvidabergs FF (lördag 3 mars 14:00) 

Östersund-Kalmar FF (lördag 3 mars 14:00)

Grupp 6:

IFK Norrköping-Helsingborg (lördag 17 februari 16:00) - sänds på C More Fotboll

Tvååkers IF-Örebro (söndag 18 februari 15:00) 

Tvååkers IF-IFK Norrköping (lördag 24 februari 14:00) - sänds på C More Fotboll

Örebro-Helsingborg (lördag 24 februari 14:00) 

Helsingborg-Tvååkers IF (lördag 3 mars 16:00) 

IFK Norrköping-Örebro (lördag 3 mars 16:00)

Grupp 7:

IK Sirius-Östers IF (lördag 17 februari 16:00) 

IFK Göteborg-Varbergs Bois (lördag 17 februari 16:00) 

Varbergs Bois-IK Sirius (söndag 25 februari 15:00) 

IFK Göteborg-Östers IF (lördag 24 februari 14:00) 

Östers IF-Varbergs Bois (söndag 4 mars 17:00) 

IK Sirius-IFK Göteborg (söndag 4 mars 17:00)

Grupp 8:

Vasalund-Hammarby (söndag 18 februari 15:00) - sänds på C More Fotboll

Elfsborg-Gais (måndag 19 februari 19:00)

Vasalund-Elfsborg (söndag 25 februari 17:00) 

Hammarby-Gais (söndag 25 februari 17:00) - sänds i Sportkanalen

Gais-Vasalund (söndag 4 mars 15:00) 

Elfsborg-Hammarby (söndag 4 mars 15:00)

Mer läsning

Annons