Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Carlgren tillbaka i Danmark – Falusonen klar för ny klubb: "Vill visa att jag fortfarande är väldigt bra"

Patrik Carlgren lämnar turkiska Konyaspor och har skrivit på för danska Randers över tre år, det bekräftar klubben på sin hemsida.
- Jag vill visa att jag fortfarande är en väldigt bra målvakt, säger han i en kommentar till klubbens hemsida.

Annons
Patrik Carlgren under landslagets januariturné 2016. Foto: Marcus Ericsson / TT /

Den tidigare Falu-och Bragemålvakten har haft en tung sejour i Turkiet och främst fått agera reserv. Nu återvänder han alltså till dansk fotboll, men inte till Nordsjælland som han tidigare representerat, utan till Randers.

– Han är otroligt reaktionssnabb, bra med fötterna och bra på att komma upp i banan. Han har varit en jättestor talang som bara behöver få ut det sista, och det är jag säker på att han får i Randers FC, säger klubbens sportsliga och kommersiella direktör Søren Pedersen till Randers hemsida.

Mer läsning

Annons