Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Första och senaste målskytten möttes

MT-cupens absolut första målskytt för 30 år sedan Niclas Olsén och den som sköt den sista baljan för 2012, Gabriel Vestling från Öna, möttes efter lördagens lyckade finalrunda Wasaliden.

Annons

Det var en strålande septembersol som förgyllde den sociala samvaron under och mellan matcherna.

Eftersom MT-cupen firade 30 år hade arrangörerna kallat in den allra första målskytten för MT-cupen då 6 lag deltog 1982.

Det var den då nioårige Niclas Olsén som spräckte nollan. Niclas höll på med fotboll i ytterligare några år och flyttade till Hedemora 1992 där han spelade för Husby.

– Anläggningen vid Vasaliden ser lite annorlunda ut i dag än vad som var fallet för 30 år sedan, mindes Niclas.

Annars tyckte han att det var kul att få träffa lördagens sista målskytt åtta-årige Gabriel Vestling från Öna.

– Visst är fotboll kul. Men jag hoppas helst på att bli bra i hockey, tyckte Gabriel under mötet med Niclas.

Resultat från Vasaliden MT - CUPEN 2012

MORA 8 SEP

GRUPP F

Mora YF – Orsa 0-12

Orsas mål: Caroline Maklin Svensson 4, Clara Lovén 2, Linn Slottgård- Hansson 2, Nathalie Collén, Maya Andersson, Julia Nord och Alva Jansson

Sollerön – Öna 0-1

Öna: Gabriella Lindström

Mora ÄF – Sollerön 5-0

Mora: Lova Nylén 2, Emelie Sjöberg, Clara Holmberg och Elin Hjelte

Mora YF – Öna 0-13

Öna: Maria Cederlund 6, Gabriella Lindström 3, Mathilda Hanspers 2, Charlotte Nestler och Anna Hilding

Mora ÄF – Orsa 0-2

Orsa: Elina Nilsson 2

GRUPP YP

Mora – Färnäs 5-1

Mora: Calle Holmberg, Erik Kronberg, Martin Sucksdorf, Elias Hallström och Anthon Nilsson Andrén

Färnäs: Elin Björkman

Våmhus – Orsa 6-5

Våmhus: Tim Liljedahl 4, Alex Fridén och Algot Ståby

Orsa: Emil Talala 2, Filip Wernersson-Nääs 2 och Kasper Björck

Mora – Öna 7-2

Mora: Elvin Andersson-Topic 2, Anton Olsson 2, Anthon Nilsson-Andrén, Calle Holmberg och Alexander Svahn

Öna: Anton Hägglund 2

Idre / Särna – Orsa 3-1

Idre/S: Erik Säll 2 och Celina Andersson

Orsa: Kasper Björk

Våmhus – Färnäs 8-5

Våmhus: Tim Liljedahl 6, Alex Fridén och Algot Ståby

Färnäs: Sebastian Aldenfeldt 2, Zack Thomsson 2 och Isak Birgersson

Idre / Särna – Öna 3-1

Idre/S: Erik Säll 2 och Axel Holmström

Öna: Emil Vilhelmsson

GRUPP ÄP

Sollerön – Orsa P 4-8

Sollerön: Emil Stark 2 och Ville Mossberg 2

Orsa: Alexander Andersson 4, Jimmy Käck, Marcus Andersson, Jonathan Matthei och Ziggis Alisaukas

Våmhus 03 – Öna Gul 2-1

Våmhus: Andreas Tysk 2

Öna: Sebastian Berntsen

Idre / Särna – Orsa F 0-3

ÖnaF: Emma Kratz 2 och Clara Lovén

Våmhus 04 – Orsa P 1-3

Våmhus: Isak Andersson

Orsa P: Jonathan Angesom 2 och Said Adi

Våmhus 03 – Sollerön 3-3

Våmhus: Edvin Sissell- Austli 2 och Andreas Tysk

Sollerön: Ville Mossberg 2 och Joel Bälter

Mora – Idre / Särna 1-2

Mora: Petrus Frisk

Idre/S: Isac Sisell-Olsson och Alex Östman

Färnäs – Öna Röd 1-4

Färnäs: Umut Denis

ÖnaRöd: Gabriel Vestling, Viggo Cans, Rasmus Andersson och Theo Backsell

Orsa F – Öna Gul 0-2

Öna Gul: Sara Andersson och Edvin Brasar

Mora – Färnäs 2-4

Mora: Otto Marnéus och Kim Christenssen

Färnäs: Umut Denis 2, Vallat Cetin och Dilyar Bozdogan

Våmhus 04 – Öna Röd 1-6

Våmhus : Philip Broman

Öna Röd: Theo Backsell 2, Arvid Jerkgård, Jeremias Lundgren, Viggo Cans och Gabriel Vestling