Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Församlingen sätter Fokus på Yttermalung

Kommande vecka, 24 – 30 september, har Malungs församling en fokusvecka i Yttermalung. Under den veckan flyttas så mycket som möjligt av ordinarie verksamhet till Yttermalungs kapell. Det blir också en del extra aktiviteter där.

Annons

På måndag börjar det hela med kapellträff i Yttermalungs församlingsgård. Man umgås, sjunger, fikar och handarbetar.

På onsdag är det kyrkogårdsvandring med berättelser på Yttermalungs kyrkogård. Vandringen avslutas med kvällsbön i kapellet.

Torsdag blir det "God gemenskap". Iris Larsson och Lennart Dölhed ska berätta om gamla tider i Yttermalung.

På torsdag kväll är det sedan Musikcafé i kapeletl, med Yttermalungskören under ledning av Åke Edvinsson.

Fokusveckan avslutas söndag kväll med musikgudstjänst med gospelsång och bibelutdelning. Där medverkar kören Ladies & Gentles från Nås under ledning av Erland Östergren och Jan Hars medverkar på piano.

Yttermalungs 5-åringar har då även möjlighet att ta emot sin egen bibel i samband med denna musikgudstjänst.

– Förutom de organiserade träffarna finns möjlighet att få ett besök i hemmet av någon av församlingens präster eller någon från församlingens diakoni, säger diakon Sylvia Hars vid Malungs församling.