Annons
Vidare till dt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Församlingen sätter Fokus på Yttermalung

Kommande vecka, 24 – 30 september, har Malungs församling en fokusvecka i Yttermalung. Under den veckan flyttas så mycket som möjligt av ordinarie verksamhet till Yttermalungs kapell. Det blir också en del extra aktiviteter där.

På måndag börjar det hela med kapellträff i Yttermalungs församlingsgård. Man umgås, sjunger, fikar och handarbetar.

På onsdag är det kyrkogårdsvandring med berättelser på Yttermalungs kyrkogård. Vandringen avslutas med kvällsbön i kapellet.

Torsdag blir det "God gemenskap". Iris Larsson och Lennart Dölhed ska berätta om gamla tider i Yttermalung.

På torsdag kväll är det sedan Musikcafé i kapeletl, med Yttermalungskören under ledning av Åke Edvinsson.

Fokusveckan avslutas söndag kväll med musikgudstjänst med gospelsång och bibelutdelning. Där medverkar kören Ladies & Gentles från Nås under ledning av Erland Östergren och Jan Hars medverkar på piano.

Yttermalungs 5-åringar har då även möjlighet att ta emot sin egen bibel i samband med denna musikgudstjänst.

– Förutom de organiserade träffarna finns möjlighet att få ett besök i hemmet av någon av församlingens präster eller någon från församlingens diakoni, säger diakon Sylvia Hars vid Malungs församling.