Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Borlänges besked – två spelare förlänger: "En kanonkille att ha i omklädningsrummet"

Borlänge Hockey får behålla ytterligare två spelare inför kommande säsong:
Kasper Lindqvist och Jacob Thor.

Annons
Kasper Lindqvist

Borlänge Hockey får inte behålla succébacken Isak Pantzare. Men under torsdagsförmiddagen meddelar klubben ett desto bättre besked: Två spelare förlänger sina kontrakt.

Det rör sig om Kasper Lindqvist och Jacob Thor.

– Till att börja med två otroligt fina killar att ha i gruppen. Om vi börjar med Kasper så tyckte jag att han tog ett kliv i vinter och man skall komma ihåg att han bara är 22 år. Han är vältränad och en kille som jag tror kan ta för sig ännu mer nästa säsong. Jacob visade, innan sin skada ifjol, vilken nivå han kan vara på och även han är ung och kommer att fortsätta att utvecklas. En kanonkille att ha i omklädningsrummet och jag tror att han kommer att vara sugen på att visa upp sitt rätta jag efter en spolierad säsong, säger klubbens sportchef Mats "Horndal" Johansson till klubbens hemsida.

Bägge avtalen är skrivna över säsongen 2018/19.

KLART: Succébacken lämnar Dalarna – för spel med Oskarshamn

►(+) Så jobbar LIF under silly season – nordamerikanerna kan återvända: "Det är det viktigaste nu"

Mer läsning

Annons