Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Borlänge värvar från SHL-klubben: "Har något bra på gång"

HV71-backen Johan Malmborg är klar för Borlänge Hockey.
Malmborg har skrivit på ett ettårskontrakt.
– Det känns som att det är en förening som har något bra på gång, säger Malmborg i ett pressmeddelande.

Annons

Backen Johan Malmborg, med HV71 som moderklubb har skrivit på för Borlänge Hockey.

Malmborg har spelat i HV71 under juniortiden, och har även representerats klubbens A-lag i SHL vid ett tillfälle.

Under förra säsongen var han vid ett par tillfällen också utlånad till HC Dalen och Vimmerby HC i Division 1, men spelade största tiden med HV71:s J20-lag där han stod för 25 poäng på 44 matcher.

- Jag är en spelskicklig tvåvägsback som är lugn med pucken och försöker bidra både defensivt och offensivt. Det ska bli väldigt kul och spännande att representera Borlänge Hockey kommande säsong. Jag har bara hört gott om föreningen och det känns som att det är en förening som har något bra på gång, säger Malmborg i ett pressmeddelande.

Även klubbens sportchef Mats "Horndal" Johansson är nöjd med värvningen.

– Det är en spännande spelare. Vi har sett honom i både Leksand och Gävle samt fått goda vitsord från HV71. Johan är allround och har startat både powerplay och boxplay under sin tid i HV. Just hans förmåga att vara bra åt båda hållen är något vi letat efter, säger "Horndal".

Mer läsning

Annons