Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

De har tagit examen

Studenter med mantalsskrivningsort i Dalarna som under tiden 16 augusti till 15 oktober erhållit examen vid Högskolan Dalarna.

Annons

Ekonomie kandidatexamen med huvudområde företagsekonomi: Yasir Ali Muhammad, Borlänge, Sofia Gesteby Åkman, Borlänge, Ellen Hedström, Hedemora, Reza Mousavi, Borlänge, Joseph Ehimuan Okhiria, Borlänge, Johan Sjögren, Hedemora, Catrin Treffner, Krylbo.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde bildproduktion: Mathias Jonsson, Falun, Joel Kelloniemi, Falun, Sara Kinnonen, Borlänge, Linus Lindgren, Falun, Martin Olsson, Ludvika.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde ljud- och musikproduktion: Eric Eklund, Borlänge, Julianna Heij, Ludvika, Reynir Helgason, Falun.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde medie- och kommunikationsvetenskap: Linda Carlsson, Borlänge, Elin Hermansson, Falun, Janna Johansson Pereira, Ludvika, Sara Johansson, Falun, Erika Lindblom, Ludvika, Fredric Stein, Leksand, Ted Svensson, Falun.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde svenska som andraspråk: Liselotte Kihlbom, Borlänge.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde företagsekonomi: Anton Britts, Leksand, Maria Eriksson, Borlänge, Rickard Ljungdahl, Falun, Saghar Pak Gohar, Borlänge.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde informatik: Henrik Ivars, Falun, Daniel Källman, Borlänge.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde kulturgeografi: Jonathan Yachin, Svärdsjö.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde medicinsk vetenskap: Kim André Sveen, Falun.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde omvårdnad: Elenore Holström, Borlänge, Lina Myrsell, Avesta, Solveig Wallenberg, Vansbro.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde pedagogik: Kim André Sveen, Falun.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde personal och arbetsliv: Therese Klintman, Borlänge, Sara Thoors, Borlänge.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde pedagogiskt arbete: Catarina Johansson, Orsa.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde psykologi: Nathalie Häggroth, Borlänge.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde sociologi: Joel Sundkvist, Borlänge.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde statsvetenskap: Linda Palmén Ögren, Falun.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde vårdvetenskap med inriktning mot munhälsa: Martina Morell, Falun.

Ekonomie kandidatexamen med huvudområde företagsekonomi: Kristina Lovén, Vikarbyn.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde svenska som andraspråk: Mariella Andersson, Ludvika.

Filosofie kandidatexamen med huvudområde företagsekonomi: Michael Löfquist, Borlänge.

Teknologie kandidatexamen med huvudämne grafisk teknologi: Maryam Abrishami, Borlänge.

Filosofie magisterexamen med huvudområde vårdvetenskap: Katrin Andersson, Borlänge, Aina Bettembourg Grundström, Falun.

Högskoleexamen med inriktning mot byggteknik: Kristoffer Sjöstrand, Falun, Krstofer Smedberg, Borlänge.

Högskoleexamen med inriktning mot energiteknik: Elin Aura, Garpenberg, Erik Svensson, Mora.

Högskoleingenjörsexamen: Martin Fyhr, Falun, Rebecka Orädd, Smedjebacken.

Lärarexamen (förskola och förskoleklass) med examensinriktning språk, lek och lärande: Annica Engvall, Borlänge, Virpi Niskanen, Ludvika.

Lärarexamen (gymnasieskolan och grundskolans senare år) med examensinriktning franska/japanska: Helen Engvall, Borlänge.

Lärarexamen (gymnasieskolan och grundskolans senare år) med examensinriktning spanska/bild: Carola Blad, Hedemora.

Högskoleexamen med inriktning mot medie- och kommunikationsvetenskap: Alma Hanser, Falun.

Kandidatexamen med huvudområde bildproduktion: Julia Moberg Backman, Insjön.

Lärarexamen (grundskolans tidigare år, förskoleklass och fritidshem) med examensinriktning barn, natur och teknik: Susanne Boström, Djurmo.

Lärarexamen (grundskolans tidigare år, förskoleklass och fritidshem) med examensinriktning språk, lek och lärande: Sofie Dangardt, Falun, Lina Holmgren, Falun, Johanna Vallin, Linghed.

Lärarexamen (grundskolans tidigare år, förskoleklass och fritidshem) med examensinriktning svenska: Catarina Johansson, Orsa, Elin Stafsudd, Falun.

Sjuksköterskeexamen: Elenore Holström, Borlänge, Lina Myrsell, Avesta.

Socionomexamen: Linda Bergström, Furudal.

Teknologie magisterexamen med huvudområde datateknik: Iftekhar Hossain, Borlänge, Abobakar Siddque Mohammad, Borlänge.

Teknologie magisterexamen med huvudområde energi och miljöteknik: Peng Liu, Borlänge.

Lärarexamen (grundskolans tidigare år, förskoleklass och fritidshem) med examensinriktning matematik: Susanne Nyman, Långshyttan.

Lärarexamen (grundskolans tidigare år, förskoleklass och fritidshem) med examensinriktning människa och omvärld: Gönül Baris, Borlänge.

Lärarexamen (gymnasieskolan och grundskolans senare år) med examensinriktning medieproduktion och berättande/bild: Anneli Ingvarsson, Sunnansjö.