Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Sex musikkvällar i Gagnefs kyrka under sensommaren

Annons

Sommarens musikprogram i Gagnefs kyrka är klart.

Det blir sex Musik i sommarkväll-arrangemang under juli och augusti.

- Och allt är gratis, konstaterar församlingens kantor Anna-Karin Lisell.

Programmen genomförs under söndagskvällar och sommarkvällsmusiken inleds den 3 juli med ett besök av Bertil mä´Prästen. Det där med besök kan faktiskt diskuteras eftersom Prästen är ingen mindre än församlingens egen kyrkoherde John Sund.

Den 17 juli står en annan och mycket känd Gagnefsbo - pianisten, organisten och kompositören Nils Lindberg - för programmet. Med sig har han Anders Paulson, sopransaxofon. Helgerna därefter framträder i tur och ordning Tre generationer Ihlis; Evert, Ingemar samt Anna och Viktor, Siljansnäs Vokalensemble, Gagnefs Spelmanslag och under avslutningen den 14 augusti Katharina Frogner-Kockum, sång, Christer Malmgren, sång, och Marcus Moszny, piano.

- Det är ingen entré, men vi tar upp en frivillig kollekt till kyrkomusiken i församlingen, berättar Lisell.

Under hösten blir det bland annat en konsert med organisten Gunnar Idestam. I vintras spelade han och Johan Hedin, Nyckelharpa, in en CD i Stora Tuna kyrka. Han har samarbetat med en rad musiker som Björn J:son Lindh, Björn Ståbi och Håkan Hagegård.

Mer läsning

Annons