Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Parvelrännet i Dala-Järna en skidfest

/

Annons

I Parvelrännet får alla deltagare pris och de tre första får en medalj. I alla prispåsarna fanns också en burk med messmör någonting som tillhör traditionen med detta skidlopp.

Här de bästa resultaten i Parvelrännet.

H 6 klassisk stil 0,5 km:

1) Marcus Lagerberg Hoen, Vansbro 3.32, 2) Emanuel Norberg, Säla Äppelbo, 3.55, 3) Anton Hult, Morbyn, 3.58, 4) Mattias Stark, Utsälje, 4.01, 5) Erik Myrberg- Berger, Vansbro, 4.15, 6) Victor Heens, Lekatten, 4.19, 7) Tom Göransson, Mockfjärd, 4.28, 8) Elias Andersson, Mora-Noret, 4.31, 9) Anders Danielsson- Frost, Gruvan, 4.52, 10) Erik Brandt, Morbygden, 5.09.

D 6, klassisk stil, 0,5 km:

1) Rebecca Lif, Lima, 3.54, 2) Lilian Palm, Grånäs, 4.13, 3) Lisa Pers Rotwold, Mockfjärd, 4.41, 4) Frida Elofsson, Hulån, 4.59, 5) Amanda Liss, Djupbäcken, 5.02, 6) Olivia Nordgren, Falun, 5.35, 7) Wera Finn Eriksson, Björkhult Ornäs, 5.36, 8) Martina Bertils, Saltvik, 5.41, 9) Paulina Fröman, Skålbyn, Anna Vikström Gisslen, Mockfjärd och Tove Levin Johansson, Hedemora, 5.49.

H 7-8, klassisk stil, 1,5 km:

1) Albin Andersson, Jönsåsen, 6.26, 2) Zeb Palm, Rånäs, 6.35, 3) Viktor Brandt, Saltvik, 6.46, 4) Filip Nilsson, Djupbäcken, 7.17, 5) Filip Elofsson, Vansbro, 7.18, 6) Isac Heens, Vansbro, 7.45, 7) Sackarias Nilsson, Flankbacken, 7.48, 8) Gustav Halvarsson, Äppelbo, 7.55, 9) Adam Lundkvist, Skålö, 8.03. 10) William Samuelsson, Vikmanshyttan, 8.07.

D 7-8, klassisk stil, 1,5 km:

1) Elin Håll, Noret, 6.57, 2) Johanna Lif, L:ima, 7.29, 3) Lovisa Blom, Morbyn, 7.35, 4) Alma Engman, Dofstäppan, 8.46, 5) Moa Norden, Skamhed, 8.47, 6) Sara Åhl-Persson, Enholn, 8.50, 7) Elida Jansson, Grönalid, 9.00, 8) Elvira Eriksson, Grossheden, 9.33, 9) Linnea Förste, Myrbacka, 9.46, 10) Stefhanie Elovsson, Ilbäcken, 9.51.

H 9-10, klassisk stil 1,5 km:

1) Wiktor Finn-Eriksson, Björkhult Ornäs, 4.32, 2) Daniel Johansson, Sörtomta, 5.03, 3) Adama Persson, Nässjö, 5.05, 4) Emil Danielsson, Nissamats, 5.06, 5) Byron Palm, Grånäs, 5.10, 6) Fredrik Nilsson, Torvallen, 5.13, 7) Niclas Samuelsson, Vikmanshyttan, 5.21, 8) Gustav Willman-Bregvik, Lillehammer, 5.28, 9) Adam Carlsson, Dalasågen, 5.34, 10) Erik Persson, Dala-Floda IFF. 5.47.

D 9-10, klassisk stil, 1,5 km:

1) Moa Olsson, Grönalid, 5.21, 2) Annie Lindkvist, Klinthon, 8,32, 3) Emma Larsson, Hjulbäck Nås, 5.33, 4) Elsa Jansson, Grönalid, 5.43, 5) Ida Andersson, Mora Noret, 6.10, 6) Linnea Carlsson, Rotholn, 6.13, 7) Lina Persson, Åsarna, 6.41, 8) Aween Salary, Vansbro AIK, 6.42, 9) Malin Brinkemo, Nordanåker, 6.48, 10) Astrid Norberg, Säla Äppelbo, 6.52.

H 11-12, klassisk stil, 2,5 km:

1) Erik Persson, Nässjö, 7.12, 2) Ferry Svan, Skamhed, 7.32, 3) Wilhelm Finn-Eriksson, Björkhult Ornäs, 7.45, 4) Oskar Brandt, Saltvik, 7.50, 5) Robert Willman- Borvik, Lillehammer, 8.56, 6) Joel Elofsson, Grönalid, 9.11,

D 11-12, klassisk stil 2.5 km:

1) Sonja Palm, Grånäs, 8.09, 2) Karin Håll, Noret, 9.01, 3) Elinor Nordqvist, Kvarnsveden, 9.54, 4) Ida Persson, Åsarna, 12.22, 5) Julia Olsson, Emaus, 12.31,

Det är Dala-Järna IK som arrangerar den förträffliga ungdomstävlingen Parvelrännet.

Mer läsning

Annons